Zamiast trawnika

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zamiast trawnika

Post »

No i super ;:333
Moim zdaniem idealny wymuskany trawnik pod lasem wygląda sztucznie. Co innego na terenach silnie zurbanizowanych, tam taki trawnik zdobi.
Co do kretów wkurzają mnie nie tyle kretowiny, co tunele pod powierzchnią. Idę i się zapadam, potem w darni dziury. Będę musiała dosypać ziemi i tradycyjnie obsiać koniczyną :D
Pozdrawiam Lucyna
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Zamiast trawnika

Post »

Lucynko :wit Twoje słowa to miód na moją
duszę .
Szczęście daje ciszenie się ogrodem z nieprzeoraco-
wywania się .Po za tym to wieś i raczej nie chcę odstawać
od jej naturalnego wyglądu też .
A jeśli jeszcze dochodzą względy zdrowotne ,to tym bardziej
trzeba wrzucić ogrodowo na luz :wink:
To nie od angielskiego trawnika życie ,szczęście i przyszłość
ma zależeć ;:136 :wink:
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zamiast trawnika

Post »

Dzięki :D
Oby było nas podobni myślących więcej. Sąsiad leje co miesiąc w trawnik wody za 4-5 tys zł. Jego pieniądze, jego strata, trawnik ma "zabójczy", chodzisz jak po dywanie. Jedyne co mnie drażni, to słabe ciśnienie wody kiedy on odkręca kurek. Jak by wszyscy tak robili to byłaby masakra :twisted:
Pozdrawiam Lucyna
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Zamiast trawnika

Post »

Lucynko :wit na pewno tak jest, tylko jest nacisk na doskonałość w ogrodach w życiu.
A na wsi ja sobie pozwalam na to, by trawnik chociaż był taki jak kiedyś.
:D
Andrzej997
200p
200p
Posty: 458
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

A jakby tak zamiast trawników zrobić w miastach jakieś inne nasadzenia? Miasta by zaoszczędziły na kosztach i jedynie wystarczyłoby raz do roku wyrwać chwasty. Mam wrażenie, że wielu mieszkańców by się zajęło takimi nowy minasadzeniami chociaż raz w roku dla przyjemności.
A nawet jeśli musiało by to robić miasto, to i tak by miało taniej.
P.S.
U mnie trwa zadarnianie po trawie. Nie wiedziałem, że aż tyle jest chwastów o wysokości macierzanki czy rozchodnika., ale powolutku wszystko idzie ku lepszemu. Szkoda, że mam glinę i nie było od miesiąca deszczu, bo bym już miał pewnie jednolitą darń. Wrzucę wkrótce kilka zdjęć.
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Zamiast trawnika

Post »

Mój trawnik w tym momencie wygląda tak :heja

Obrazek

Obrazek
Pytam dziś męża czy kosimy? Odpowiedź :nie .
;:306
I takie podejście do naturalności bardzo mi odpowiada ;:138
Po co psuć piękno ?
Obrazek
Żeby nie było ,że rośnie tylko trawa :wink:
Obrazek

Obrazek
Trawnik ma wszystko co powinien mieć ,a właściwie to trawa ze swoim pięknem
i różnorodnością kwitnień i zwierzątek .

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zamiast trawnika

Post »

Przepiękny ten "trawnik". U mnie pierwsze kwitnienie kosmaczka, żółciutko, że aż miło :D Po za tym w zeszłym roku ładnie wysiały się stokrotki niezapominajki, przy ogrodzeniu kwitnie już rumianek :D
Pozdrawiam Lucyna
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Zamiast trawnika

Post »

Dziękuję ,wszystko już przekwitło .
Teraz poczekamy na kolejne zamieszkania innych roślinek .
Może i zwierzątek ?wczoraj został wykoszony :wink: wszak trzeba zrobić dosiewkę
trawy :wink:
Pokaż swój proszę :D
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zamiast trawnika

Post »

Mam problem z wklejaniem zdjęć.
Co do zwierzątek, po moim "trwniku" najczęściej spacerują jaszczurki zwinki i padalce, czasem ropuchy. Żaby trawne tylko na łączce gdzie jest wilgotniej. Codzienne swój teren patrolują kosy i ostatnio pokazała się mysz zaroślowa :wink:
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 458
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

(Wrzucam poniżej post bodajże z listopada 2021 roku, bo się nie zapisał z powodu awarii serwera. )
Eksperyment polega na całkowitym pozbyciu się trawy.
Na razie upraszczam sprawę, czyli pod drzewa i krzewy próbuję rozmnożyć barwinek, a na odkryte powierzchnie rozchodnik i macierzanka.
Liczę się z tym, że może to będzie się tak zachwaszczać, że nie dam rady i zrezygnuję, ale póki wygląda to obiecująco.

Na początek obsadziłem kawałek, żeby się drzwi od blaszaka otwierały i tak to wygląda już po roku. Dodam, że wiele pielenia z tym nie było, a odkąd już całe zarosło to jest w zasadzie spokój. To zdjęcie zrobione teraz, więc trzeba użyć wyobraźni, że dookoła jest trawa.
Obrazek

W tym roku po przycięciu jałowców, postanowiłem zabezpieczyć ściółkę przed silnym wiatrem i tak to wygląda teraz
Obrazek

A przy okazji tu zdjęcie jałowca, który był już posadzony przez fachowca z iglakami i świetnie powoli zadarnia miejsca pomiędzy iglakami. Zero problemów z chwastami.
Obrazek

Wracając do rozchodnika - zarastał mi żwirek chwastami, to pomyślałem, że mogę zdecydować czym będzie zarastać i jakoś tak w lipcu sierpniu zacząłem obsadzać go rozchodnikiem podczas wyrywania chwastów. A przy okazji też lawendę obsadziłem, bo też trawsko w nią wrastało. Teraz trochę się niskich chwastów pojawia, a nawet macierzanka, której raczej wyrywać nie będę. Ale liczę, że po zagęszczeniu będzie trwałe zabezpieczenie przed chwastami.
Obrazek

A tutaj miejsce przed furtką, ale bez żwirku. To jest południowa strona, więc idealne miejsce dla rozchodnika, chociaż może nieidealna ziemia.
Obrazek

Wreszcie decyzja zapadła i 2 akcje przekopywania fragmentów trawnika i wsadzania rozchodnika. Pierwsza z września, a druga z października. Widać różnicę w wielkości roślin.
Obrazek

I na koniec jeszcze pokaz możliwości rozchodnika w cieniu. Północna strona, obok rosną paprocie, zadarnienie skarpy, gdzie wcześniej wrastała trawa. To taki prosty pomysł na kawałek ziemi pod dachem.
Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Też rozchodnik rozmnażam-posadziłam pasek wzdłuż domu. A tak wyglądają obecnie moje ogrodowe/chwastowe zakamarki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

uwielbiam polne kwiatki

Obrazek
Andrzej997
200p
200p
Posty: 458
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Fajne zdjęcia - możesz napisać jakie rośliny są na zdjęciach?

P.S.
Przy okazji napiszę, że ja już mam prawie cały ogród z rozchodnikiem, bo jego najłatwiej rozmnożyć i najbardziej mi się podoba. Nie chce mi się wstawiać zdjęć (są w internecie), ale pomyślałem, że napiszę o zauważonych zaletach i wadach.
Ciekawostka - widziałem, że sprzedają maty rozchodnikowe - analogicznie do trawy z rolki. Zdaje się, że chodziło o zielone dachy, ale kto komu zabroni położyć taką matę na ziemi? Tylko trzeba się upewnić jakie rozchodniki są na macie, żeby się dało chodzić.

Zalety:
- szybkość rozmnażania i zadarniania
- banalne sadzenie chociaż jak się chce szybko zadarnić, to trzeba gęściej sadzić i wtedy jest sporo pracy.
- piękny pofalowany dywan
- zmiany kolorów od jasno zielonego aż do czerwonego (zależy od stanowiska, wilgoci, temperatury, ziemi)
- pięknie kwitnie na biało
- fajnie się po tym chodzi jak po dywanie i do tego masaż stóp tymi gwiazdkami.
- nie trzeba kosić, podlewać, nawozić
- uwielbia piaszczystą glebę i tam chyba będzie dla niego najlepiej, więc szczególnie polecam go osobom, którym z jakichś powodów trawnik nie jest potrzebny. Na piasku ma mniejszą konkurencję i jest zdrowszy.
- można po tym chodzić normalnie dziesiątki razy dziennie i się ścieżki nie robią.

Wady:
- tam gdzie ma konkurencję (np. przy krzewie) próbuje się wspinać - podobnie robi tam gdzie ma więcej wody w podłożu i z 5-10 cm potrafi się zrobić 20cm. Wniosek jest prosty musi się stykać z czymś wyższym, albo zostaje przerywanie. U mnie niemal zadusił floksy szydlaste - goździki pierzaste są wyższe (ok. 20cm) i nic im nie jest póki co, czyli wystają z morza rozchodnikowego

- niestety trzeba pielić jak rabatę. po trawniku i dzięki okolicznym nieużytkom miałem w tym roku mnóstwo pielenia. Mam nadzieję, że to tylko do czasu aż braknie nasion w glebie. Gdy już zarośnie teren, to wychodzą tylko pojedyncze chwasty - niezauważone wcześniej. Są też takie jak np. skrzyp. który potrafi przebić się nawet przez 0,5m krzew jałowca. Na szczęście widać, że jak się regularnie pieli, to nawet skrzyp nie przeżyje i w końcu się podda.

- przerzedza się w niektórych miejscach i nie wiem dlaczego - myślę, że to kwestia gleby i wilgotności. A jak jest rzadziej to dochodzi słonko i od razu śpiące nasionka startują - ale łatwo je też zauważyć.

- w niektórych miejscach np. pod krzewem czy drzewem potrafi całkiem zginąć od pleśni czy innego grzyba. żeby przeżyć potrzebuje chociaż odrobiny światła choćby odbitego. U mnie pod bzem rósł od wiosny aż do lipca, kiedy to bez się rozrósł. Dodatkowo w tym miejscu jest ujście wody z dachu, więc to też pomogło pleśni. Przyciąłem gałęzie, które rosły poniżej 0,5m, pojawiło się światło i rozchodnik powoli wraca.

- rozchodnik kwitnie, więc przylatują owady na które można nadepnąć, więc uwaga z tymi bosymi stopami. Kwiatostany są dla mnie urocze, ale niektórym mogą psuć "murawę" a pojawiają się na razie nie na całości, tylko plamami lub nawet pojedynczo - nie wiem co będzie w przyszłych latach. Nawet te uschnięte zostawiam póki co.

- cierpi na gliniastej ziemi. U mnie jest sporo gliny i na takiej zaschniętej glinie o wiele wiele wolniej zadarnia, a na mokrej wystarczy mniej słońca i gnije. dlatego mam jeszcze inne rośliny jak np. barwinek, który lepiej sobie poradzi na glinie i w cieniu.

- byle co go przerośnie - niestety im niższa roślina, tym łatwiej ją przerosnąć, więc jeśli ktoś chce mniej pielenia powinien postawić na coś wyższego.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Andrzej997 pisze:Fajne zdjęcia - możesz napisać jakie rośliny są na zdjęciach?
Na pierwszym zdjęciu- jastrzębiec
2-stokrotki
3-jaskier
4-podagrycznik
5-koniczyna biała
6-bluszczyk kurdybanek ? (nie jestem pewna)

Kiedyś tam były rabatki kwiatowe. Piękne, ale ciągle mi spędzały sen z oczu:sadzenie,pielenie,podlewanie, dosadzanie...brakowało czasu. Mam jeszcze spory ogród warzywny - dążę do upraw w permakulturze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”