Zamiast trawnika

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
GMoore
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Telimenka pisze: 25 mar 2023, o 21:41 GMoore Na str. 4 tego wątku wrzuciłam fotki jak wygląda murawa.
Ładnie łąkowo.
Ja uwielbiam chodzić boso po ogrodzie, ale tylko w ciepłych pogodowo okolicznościach przyrody. Za to żona zdecydowanie mniej wybredna pogodowo.
Ja mimo, że nie mam "samego trawnika jak patelnia" (drzewa owocowe z 10 szt., borówki, jeżyny, maliny w dziesiątkach, krzewów i bylin w setkach nie do policzenia) to jednak nadal tam gdzie ten trawnik jest chciałbym żeby był taki czystotrawnikowy. Na razie nie jest, bo go zamordowałem :D ale może kiedyś jeszcze raz założę.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Telimenka pisze: 24 mar 2023, o 21:10 Andrzej997 Mam trochę rozchodnika, ale żeby po nim chodzić na bosaka czy nawet w butach to się nie nadaje. A ja praktycznie chodzę ciągle na bosaka, ale po wszystkim oprócz rozchodnika i żmijowca :) .
Nie wiem o jakim rozchodniku mówisz - ten o którym ja tu piszę i używam zamiast trawnika, nadaje się wyśmienicie. Każdy kto go widział, dotykał i macał rączką, stwierdzał że jest niesamowicie przyjemny i super nadaje się do masażu stóp podczas chodzenia. Te kulko-gwiazdki nie są kłujące. :D
GMoore
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Andrzej997 pisze: 29 mar 2023, o 22:08 ten o którym ja tu piszę i używam zamiast trawnika, nadaje się wyśmienicie.
Brzmi zachęcająco. Jaka konkretnie odmiana?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zamiast trawnika

Post »

U mnie "pierwsze kwitnienie" murawy - masowo pojawiły się "szyszeczki" kosmatki polnej. Sympatyczna niska bylina, polecam ;:333
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

GMoore pisze: 30 mar 2023, o 20:51
Andrzej997 pisze: 29 mar 2023, o 22:08 ten o którym ja tu piszę i używam zamiast trawnika, nadaje się wyśmienicie.
Brzmi zachęcająco. Jaka konkretnie odmiana?
Właśnie, że nie wiem. Jak się zrobi cieplej, to wyrwę kilka i sfotografuje , żeby było lepiej widać. Szukałem w internecie i najbliżej był rozchodnik biały, ale nie do końca się zgadza, więc może jakaś odmiana. Na zdjęciach widać, że mój rozchodnik ma pokrój podobny do karmnika ościstego, a kształt łodyg i liści zależy od wieku i miejsca w którym rośnie. Czyli może leżeć gładko na ziemi, ale jak trafia na przeszkodę to potrafi nawet kilkanaście cm się wznieść żeby ją opanować. A może mam kilka odmian, bo przecież wysiewa się też z nasion?
Może się ktoś zna to podpowie.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Zamiast trawnika

Post »

Rozchodnik biały, też mam u siebie. Pokrój i kolor zależy od podłoża i oświetlenia. U mnie porasta maty przeciw chwastom, te czarne. Jest bardzo expansywny. Kwitnie na biało.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Szczurbobik pisze: 2 kwie 2023, o 00:15 U mnie "pierwsze kwitnienie" murawy - masowo pojawiły się "szyszeczki" kosmatki polnej. Sympatyczna niska bylina, polecam ;:333
Ejże jak to niska skoro piszą w wiki, że do 30cm dorasta?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Pomyślałem, że wrzucę też tutaj zdjęcie tego co może rosnąć pod krzewem lub drzewem. Akurat barwinek zaczął kwitnąć, więc aż się prosił o fotkę.
Obrazek

A tutaj miejsce pod dachem (szafirki już są poza). Ubogo, bo na razie unikam kolekcjonowania wielu odmian. Póki co 2 lata bez pielenia i jakichkolwiek zmian. Oczywiście zero podlewania i nawożenia. Czasem deszcz lub śnieg pada i tu jak jest wiatr. Strona wschodnia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zamiast trawnika

Post »

Andrzej997 Mój "trawnik" jest koszony w sezonie co 1-2 tygodnie. Dzisiaj koszony był po raz pierwszy w tym sezonie, ostatnio w listopadzie. Przy takim koszeniu kosmatka nie wybiła mi nigdy wyżej niż na 4-5 cm. Kwiatostany sięgają około 10 cm ponad murawę. To trochę tak, jak np. z koniczyną białą. Jak jest koszona regularnie, nie urośnie większa niż 10 cm. Jak ma dobre warunki i nie zaznała kosiarki, to pójdzie i na 40 cm.
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

W sumie racja - np. barwinek też wyglądał na niski, a jak zaczął kwitnąć to 20 cm osiągnął. Mam nadzieję, że nie będę musiał kosić, bo pozbyłem się kosiarki.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Załączam zdjęcie mojego sposobu zadarnienia ziemi przed używaną raz w roku bramą.
Mam mało miejsca na skalniak i nie wiem czemu kupiłem za dużo roślin. Na początku się mieściły nawet, ale zaczęły rosnąć i szkoda mi ich było wyrzucić. Część skalniakowych twardzieli wylądowała za bramą.
Pomysł oczywiście banalny - po co mam kosić różne "chwasty" czy trawę, skoro mogę posadzić niskie byliny i wtedy wystarczy kilka razy w roku wyrwać pojedyńcze samosiejki ?
Południowa strona, piasek i nie mam zamiaru podlewać. Padło na floksy szydlaste i Douglasa oraz zawciąg nadmorski. W upały trawa u sąsiadów będzie wysuszona na wiór, a u mnie będzie zielono.
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zamiast trawnika

Post »

Pomysł super :D
To z tyłu to rozchodnik?
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Tak to rozchodnik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”