Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

[JA]
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 wrz 2021, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

Post »

dariadarla pisze:Dzień dobry,
zastanawiam się nad podlewaniem storczyka. Lepiej wlewać trochę wody do osłonki w której stoi doniczka i tak go zostawić aż wypije wodę? Czy lepiej wstawiać na jakiś czas do wody (jeśli tak to na ile?) i wtedy odstawiać do osłonki?
Jak najbardziej można, a nawet trzeba doniczkę trzymać w osłonce. Najlepiej przeźroczystej i bezbarwnej. Dlaczego nie zgadzam się z norbert76? Teorii, że należy storczyki trzymać na podstawce a nie w osłonce, przeczy fizyka.
Warunkiem jest dopasowanie osłonki do doniczki. Musi ona być taka by krawędzie doniczki nie zatrzymywały się na ściankach osłonki, oraz dolny stożek doniczki powinien spowodować zatrzymanie się jej nad dnem osłonki.
Na załączonym obrazku widać dwie sytuacje. Po lewej mamy doniczkę w osłonce. Po prawej na podstawce. Dzięki takiemu układowi podłoże szybciej i kompletniej przesycha, nie pozostając głęboko wilgotne. z tego samego powodu nie należy wiercić otworów w boku doniczki. Dobrze też zostawić trochę wody na dnie osłonki, ale tylko tyle by nie dotykała doniczki storczyka. By nie zamknąć jej lutrem dolnych otworów doniczki.
Na podstawce można trzymać tylko w sytuacji, gdy doniczka jest uniesiona, np. na jakimś stożku, tak by dolne otwory były odsłonięte.
Nalewamy czystej wody, najlepiej deszczówki, lub wody z filtra odwróconej osmozy, ostatecznie z dzbanka typu brita i zostawiamy tak długo, aż korzenie zmienią barwę z szaro-srebrzystej na soczyście zieloną.

Obrazek

Poza tym, storczyki trzymamy dla ozdoby, nie prowadzimy hodowli.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

Post »

Od lat uprawiam storczyki, a inne rośliny od kilkunastu, więc uważam, że w tym temacie raczej mam wystarczającą wiedzę. W związku z tym ciężko się zgodzić z Twoją teorią.
Tak się składa, że dość często na tym forum widziałem przelane rośliny, gdzie właśnie głównym powodem było umieszczenie doniczki w ciasnej osłonce. Przy takim rozwiązaniu w żadnym wypadku podłoże nie będzie szybciej przesychać i nie udowodnisz to żadnymi rysunkami.
To są prawa fizyki, co tym samym stoi w sprzeczności z zarzucaniem mi jakieś teorii.
Wyjątkiem jednak jest, jeśli osłonka jest większa o kilka centymetrów od średnicy doniczki, wtedy jak najbardziej jest możliwość zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Praktycznie wszystkie swoje rośliny, a zwłaszcza storczyki - za wyjątkiem kilku egzemplarzy - trzymam na podstawce i w związku z tym mam porównanie, w którym rozwiązaniu podłoże szybciej przesycha. Oczywiście podłoże szybciej przesycha w rozwiązaniu na podstawce. I nie potrzeba żadnych bocznych otworów, co to za wymysły? :shock: :wink:

Warto jeszcze dodać, że falenopsisy w naturze rosną w koronach drzew, więc ich korzenie mają zapewnioną bardzo dobrą cyrkulację powietrza.


Ps. Przy okazji warto dodać, że w drugim wątku pokazałeś kilka swoich storczyków, które nie są w najlepszym stanie i daleko im do bardzo dobrej kondycji, więc no cóż. :wink:

Poza tym, storczyki trzymamy dla ozdoby, nie prowadzimy hodowli.
Uprawa roślin (również oczywiście storczyków) tak czy owak to jest hodowla, która polega zapewnieniu jak najlepszych warunków uprawy i pielęgnacji. Trzymanie dla ozdoby to tylko jeden z powodów uprawy roślin, ale nie podstawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
[JA]
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 wrz 2021, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

Post »

To nie teoria. To jest prawo fizyki i z nim dyskutujesz.
Nazywa się to strumień konwekcyjny.
Woda w podłożu parując powoduje podniesienie się temperatury powietrza wokół niej, co z kolei skutkuje jego unoszeniem się. Tak np. działają lasy deszczowe. Gdy postawisz doniczkę na podstawce blokującą dolne otwory wentylacyjne i cyrkulacja powietrza w podłożu się prawie zatrzyma.
Mogę się z Tobą założyć o każde pieniądze, że w eksperymencie (które to eksperymenty potwierdzają lub obalają teorie), jak na szkicu, podłoże w lewej doniczce wyschnie na wiór, podczas gdy to w prawej pozostanie bardzo długo wilgotne.
Wystarczy pół cm luzu by zjawisko konwekcji zaistniało.

Stawiasz przeciw prawom fizyki w tym momencie zjawisku konwekcji, tylko swoje doświadczenie w uprawie roślin.

Co do kondycji moich storczyków, to tylko Twoje zdanie. Oceniłeś młode miniaturki jako zabiedzone żyjące w spartańskich warunkach. Oczywiście nie raczyłeś sprecyzowyć czym są wg. Ciebie spartańskie warunki.

Diagnązę postawiłeś, że storczyk jest poparzony przez słońce, gdy Ci uświadomiłem, że to niemożliwe, to wg. Ciebie przyczyną jego choroby jest brak światła. Czyli przyczyny od sasa do lasa, wzajemnie się wykluczające
Po prostu nie potrafisz się przyznać, ze nie wiesz.
Ja też nie wiem, ale nie udaję eksperta co wie wszystko.

Tak czy owak ustawienie storczyka na podstawce w taki sposób jak na prawym szkicu jest absolutnie niedopuszczalne.

Obstawiam, że 90% ?miłośników? storczyków nie zainteresowalo by się tymi roślinami gdyby nie ich piękne i długie kwitnienie.
Co widać na wszystkich forach. Gdzie głównymi tematami są kwitnienie roślin, a nikt się nie chwali roślinami bez kwiatów, tylko każdy pokazuje i im ?pięknie zakwitły?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

Post »

Z reguły nie kontynuuje dyskusji pozbawionych sensu, a takie są Twoje teorie.
To Twoje wykresy mijają się całkowicie z prawdą i podważają prawa fizyki.
Prawo fizyki mówi, że woda jest cięższa od powietrza, a jeśli woda bez problemu wypływa na podstawkę z doniczki która na niej stoi to to tym samym bez problemu będzie przepływać powietrze. Po drugie, krawędź doniczki nie mówiąc o powierzchni podstawki (w zależności od użytego materiału) nigdy nie będzie idealnie równa. Nie mówiąc już o doniczkach dla storczyków, które mają na spodzie przecież cztery kanały wentylacyjne, które znacząco poprawiają cyrkulację powietrza, co całkowicie obala Twój rysunek: :wink:

Obrazek

Natomiast wsadzenie doniczki do ciasnej osłonki będzie już utrudniać cyrkulację powietrza niż postawienie doniczki na podstawce i niezależnie od tego czy pod doniczka będzie stała nieco wyżej czy nie. Powierzchnia boczna osłonki jest przecież o wiele większa niż powierzchnia krawędzi doniczki, pomijając już te kanały wentylacyjne w doniczkach storczykowych, o których wyżej wspomniałem. :wink:

Wyjątkiem jest tutaj, co napisałem wcześniej wstawienie doniczki do dużo większej osłonki, wtedy cyrkulacja powietrza będzie na poziomie tej, gdy doniczkę stawiasz na podstawce.
Mam wieloletnie doświadczenie w tym temacie i wiem w jakich warunkach podłoże lepiej przesycha.
I to są fakty, a nie Twoje jakieś teorie.

W załączeniu kilka zdjęć paru moich storczyków, jeśli Twoje teorie byłyby faktami, to dolne korzenie byłyby pogniłe - gdyż są one wrażliwe na zaleganie w niej wilgoci:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podłoże przesycha w miarę równomiernie, po kilku dniach całe podłoże jest już suche. Jak też widać nie ma żadnych otworów bocznych.

Podsumowując, żeby podłoże równomiernie i w miarę szybko przesychało, musi być zapewniona dobra wentylacja od spodu doniczki, co w przypadku storczyków ma istotne znaczenie, stąd w doniczkach do nich przeznaczonych są kanały wentylacyjne. Oprócz tego z boku doniczki również powinny być zapewniony swobodny przepływ powietrza. Takie rozwiązanie będzie spełnione albo gdy doniczka stoi na podstawce albo w dużo większej osłonce. Ale czegoś takiego nie będzie zarówno w ciasnej osłonce, ani w osłonce w której będzie trochę wody na dnie - co stosujesz u siebie (o czym pisałeś w drugim wątku).

Ps. Kończąc, stan Twoich roślin oprócz przedstawionych przeze mnie faktów tylko potwierdza, że Twoje twierdzenia są po prostu błędne, naciągane, więc tym samym dalsza dyskusja jest tutaj bez sensu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
[JA]
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 wrz 2021, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

Post »

Jak zwykle podpierasz się tylko i wyłącznie swoją ekspertskością, nie podając żadnych faktów.
Przypuszczam, że nawet nie zadałeś sobie trudu by sprawdzić czym jes konwekcja.
Wyjaśnię zatem.
Woda spływa bo jest cięższa od powietrza I nigdzie nie napisałem że jest odwrotnie, ale już parując zachodzi proces fizyczny zmiany stanu skupienia który musi się odbyć kosztem energii przekazanej z wody do otaczającego powietrza które dzięki temu się unosi zabierając ze sobą parę wodną. Na miejsce tego które się uniosło MUSI napłynąć świeże, a że jedyną drogą jest od dołu przez otwory wentylacyjne, to napływa tamtędy. W piecu zachodzi podobny proces. Zamknij ruszta, przygasisz lub wręcz zgasisz ogień.
Tylko nie zaprzeczaj, bo uśmiercisz tym wszystkie rośliny na Ziemi (poza wodnymi) tak działają wszystkie rośliny.
I to nie ja zaprzeczam prawom fizyki.

Podsumowując, to Ty podajesz błędne teorie na podstawie swoich doświadczeń. Przyjmując błędne założenia Wyciągasz błędne wnioski, porozmawiaj ze swoim nauczycielem od fizyki (a potem przeproś), brak wiedzy to nie grzech, ale trwanie w ignorancji gdy ktoś wykazuje Ci błędne rozumowanie już tak.
Te z moich storczyków, które sroją na podstawkach to akurat egzemplarze nie kwitnące więc osłonki im są zbędne, bo nie stoją w miejscach ?ekspozycyjnych?. Ale stoją na ściętych stożkach, podobnych do tych które są w dnach osłonek.

Obrazek
Basal keiki na jednym z najstarszych moich storczyków, któryposzedł do odmłodzenia.


Obrazek
Obecny stan powyźszego.


Obrazek
Korzenie


Obrazek
Znowu korzenie

Obrazek
Jeszcze więcej korzeni


Obrazek
Ukorzeniający się keiki z pędu kwiatowego.

Obrazek
Znowu korzenie, ale to po korzeniach poznajemy stan storczyka.

Obrazek
Korzeń tym razem innego keiki z pędu kwiatowego.


Obrazek
To samo keiki z góry.

Za to Ty twierdzisz, że moje storczyki maja się źle, na podstawie jednego chorego, dwóch które właśnie pod moja ręka wracają do zdrowia i trzech młodych (rocznych) keiki, bo maja za mało liści.

Jedyne co mogę powiedzieć to to, że od początku jak kupiłem pierwszego storczyka, żadnego nie pogrzebałem, za to z 10 uratowałem. I kilka rozmnożyłem bez utraty rodzica.

A w kwestii fizyki i zachodzących w przyrodzie powszechnie procesów zwróć się do kogoś komu ufasz, a nie polegaj na swej niewiedzy i błędnych wnioskach, które wyciągasz.
Zbyszek_Polska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 paź 2021, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie storczyków kostkami lodu

Post »

Jeśli nie ma bezpośrednio styku z rośliną to nic się nie stanie (imo).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nawadnianie storczyków kostkami lodu

Post »

A masz jakąkolwiek wiedzę i doświadczenie w tym temacie czy ot tak tylko sobie piszesz, żeby coś napisać?

Storczyki trzymane u nas w mieszkaniach to są rośliny tropikalne, a temperatura wody z kostek lodu to oscyluje w okolicach zera i nieco powyżej. Czy woda w naturalnym środowisku jest w takiej temperaturze? No chyba nie, więc nawadniając w ten sposób tylko można zaszkodzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

Post »

Czy po namoczeniu storczyków można pozostałą wodę z nawozem zlać do butelki, zakręcić i wykorzystać ponownie za tydzień? Czy może lepiej nie ryzykować, bo mogą się rozwinąć jakieś infekcje grzybowe / bakteryjne?
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

Post »

Witam.
Jest jak napisałeś.
"Mogą się rozwinąć choroby grzybowo/bakteryjne".
Grzegorz
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Tak trochę poczytałem informacje o nawożeniu, podlewaniu i namaczaniu i trochę się pogubiłem ;:196
Rozumiem, że namaczamy jak przeschnie ok. pół godziny, ale w postach były jeszcze informacje o podlewaniu i nawożeniu. podlewanie i namaczanie storczyków to jest to samo ? Hoduję różne rośliny doniczkowe i je podlewam czasem z nawozem a czasem samą wodą i to jest proste.
Przy storczykach rozumiem, że trzeba namaczać ale chciałbym również nawieźć od czasu do czasu, mam specjalne nawozy do storczyków i teraz pytanie : czy mogę taki rozcieńczony nawóz zaaplikować np. między namaczaniami jako zwykłe podlanie rośliny czy też muszę koniecznie dodać ten nawóz do namaczania czy też namaczać w nawozie. Dodam, że wariant z podlaniem jest bardziej ekonomiczny, nawóz dość drogi ( Peters Professional dwa rodzaje - jeden na kwiaty, drugi na zielone ) i i chętnie użyłbym wersji nawożenia przez zwykłe podlanie rozcieńczonym nawozem, jeśli tak można..
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

:shock:
Przecież to proste jak drut.
Storczyki się namacza, bo podłoże jest tak przepuszczalne, że samym podlewaniem nie nasiąknie wystarczająco podłoże.
Nawóz dajesz praktycznie prawie do każdego namaczania, przyjmuje się zasadę że około 3x z nawozem, a czwarty raz w samej wodzie.

Nie rozumiem jak chcesz namaczać w samym nawozie... Zawsze się go rozcieńcza z wodą. W przypadku storczyków dajesz w stężeniu nawet cztery razy mniejszym niż w przypadku innych roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Ok, czyli rozumiem, że nie podlewa się storczyków tylko moczy w rozcieńczonym nawozie.. Odnośnie dawki to jest to specjalny nawóz tylko do storczyków i producent podaje rozcieńczenie 1 ml / 1l. Chyba nie trzeba tego nawozu inaczej rozcieńczać, gdyż chyba producent wie, że roztworem się nie podlewa tylko w nim rośliny moczy ? Nie trzeba w takim razie stosować zasady stężenia 4 razy mniejszego niż dla innych roślin. Nazwę nawozu podałem..
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

Post »

No właśnie źle rozumujesz.
Dlaczego? Bo producent podaje akurat w przypadku Petersa, stężenie jak dla zwykłych roślin, które się nawozi co jakieś 2 podlewanie i mające większe zapotrzebowanie na pokarm, a nie dla storczyków które mają mniejsze wymagania. One po prostu wolniej rosną, dlatego nie ma zupełnie potrzeby dawać większej dawki, bo roślina tego po prostu nie zużyje do kolejnego nawożenia.

Musisz wiedzieć, że producent kieruje się zyskiem, jak szybciej zużyjesz nawóz to szybciej kupisz kolejny. Dlatego bezpieczniej jest stosować w mniejszym stężeniu niż podaje producent.
Inaczej oprócz ryzyka spalenia korzeni, szybko zasolisz podłoże co odbije się później na pobieraniu składników odżywczych.

Osobiście przy Petersie stosuję połowę, czyli 0,5g/litr.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”