Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Podlewanie storczyków

Post »

Poziomkowa jasne, że to zależy od warunków i każdy ma inne, ale ja tak czy inaczej bałabym się je zraszać. Moją obawą jest zgnilizna, pleśń itp. a znając moje szczęście to przy takich zabiegach tak by się to u mnie skończyło.
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podlewanie storczyków

Post »

Ja moje storczyki podlewam średnio co 9-10 dni w zimie, niestety większa część z nich musi stać na parapetach pod którym chodzą grzejniki. Więc częstotliwość nawadniania nie jest dużo mniejsza niż w lecie :/ aha, od około 1,5 miesiąca zaprzestałam kompletnie nawożenia, chcę dać im trochę odpocząć.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Podlewanie storczyków

Post »

No właśnie o huczące grzejniki pod parapetami mi chodzi. Bez zraszania, mimo nawilżaczy powietrza wilgotność u mnie wynosi 30-40%. Czyli susza. Przy takiej wilgotności zraszanie/zamgławianie jest konieczne u mnie, bo storcze lubią +/- 60 %. Ale to wymaga ostrożności, bo wiadomo,że nie można spryskiwać roślin bardzo mocno,w słoneczny dzień i to na rany, czy pęknięcia lub stożek wzrostu.
Dodatkowo wyższa wilgotność pomaga w przystopowaniu rozwijania się przędziorków, które są moim koszmarem w ostatnich dniach :) Zaczynają się budzić teraz, a one uwielbiają suszę.
No ale każdy ma inne metody i dzięki temu możemy porozmawiać ;)
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podlewanie storczyków

Post »

Odpukać, nie wiem co to są przędziorki na storczykach, pomimo różnych warunków jakie im w zależności od pory roku funduję ... delikatne zraszanie lub stawianie podstawek z wodą w pobliżu roślin chyba nie zaszkodzi, a pomoże we wzroście wilgotności.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Podlewanie storczyków

Post »

Jeśli storczyki gęsto są poustawiane na parapecie, to i wilgotność będzie większa.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Podlewanie storczyków

Post »

Poziomkowa pisze:No właśnie o huczące grzejniki pod parapetami mi chodzi. Bez zraszania, mimo nawilżaczy powietrza wilgotność u mnie wynosi 30-40%. Czyli susza. Przy takiej wilgotności zraszanie/zamgławianie jest konieczne u mnie, bo storcze lubią +/- 60 %. Ale to wymaga ostrożności, bo wiadomo,że nie można spryskiwać roślin bardzo mocno,w słoneczny dzień i to na rany, czy pęknięcia lub stożek wzrostu.
Dodatkowo wyższa wilgotność pomaga w przystopowaniu rozwijania się przędziorków, które są moim koszmarem w ostatnich dniach :) Zaczynają się budzić teraz, a one uwielbiają suszę.
No ale każdy ma inne metody i dzięki temu możemy porozmawiać ;)
Poziomkowa, możesz spróbować przy następnym podlewaniu spłukać szkodniki, pod lekkim strumieniem z prysznica. Ważne by woda nie była zimna, ani ciepła. Można tak zrobić, z rana,z całą rośliną, ale po tym trzeba dokładnie wysuszyć zakamarki. U mnie też zaobserwowałam te dziadostwa. Na jednym zrobiłam porządek, jednak myślę że na inne rośliny mogły przeleźć, na tym samym parapecie. No cóż, będę musiała sobie jakoś z nimi poradzić, jak znowu się pojawią. ;:173
Ja u siebie grzejnik w moim pokoju mam ustawiony na 3/2.5 nocą i normalnie podlewam, co 7- 14 dni. A reszta grzejników jest wyłączona. Nie wiem jaka jest temperatura, czy wilgotność powietrza, a storczyki nie narzekają. Nie zraszam zimą roślin. Polecam dwie podstawki różnej wielkości i woda między nimi. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Podlewanie storczyków

Post »

Już je spłukiwałam i wykorzystałam wszelkie znane mi metody ekologiczne, bo jestem zwolenniczką czosnku, ale niestety nie działają na nie :(

To taka pora, że zaczynają żerować. O ile w ogrodzie ilość szkodników reguluje natura, o tyle w domu mają idealne warunki. No i niestety drugi raz (w życiu) użyłam chemii i opryskałam wszystkie kwiaty na tym parapecie.

A powiedzcie jak podlewacie storczyki w sphagnum? Mam dwa nowe nabytki właśnie w sphagnum i od tygodnia korzenie są niezmiennie tak samo mocno zielone. Dlatego zastanawiam się, czy je przelewać, spryskiwać, czy moczyć jak posrebrzeją :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Podlewanie storczyków

Post »

Jak mech przeschnie to ja wtedy moczę, czekam aż korzenie są srebrne.
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Podlewanie storczyków

Post »

Podlewam( poje ) storczyki woda mineralną, deszczówką tak jak robi to babcia , stopionym śniegiem lub w ostateczności wodą z kranu, ale przegotowaną, ostudzoną i odstaną. U mnie z tym jest związana cała procedura napełniam do połowy dużą miskę i wstawiam storczyki w ich przezroczystych osłonkach, patrzę na zegarek i po ok. 1-2 godz. sprawdzam ich stan, chwilę odciekają i z powrotem ustawiam je w matowych osłonkach na półkach i parapecie.Przed podlewaniem zawsze sprawdzam patyczkiem lub ręką wilgotności podłoża i patrze też na kolor korzeni.Co jakiś czas do wody dodaję kwasek cytrynowy.Słyszałam od Pani zajmującej się ich uprawą,że to jest właśnie dla nich dobre i lubią kwaśne środowisko.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podlewanie storczyków

Post »

Co Wy z tą wodą mineralną? :roll:
Mnie się zawsze wydawało,że ona ma dużo minerałów, więc jest twarda i do storczyków się nie nadaje...
Czytałam też w książce o hydroponice, że woda filtrowana w filtrach typu Brita wprawdzie ma mniej soli wapnia... ale za to wzrasta ilość sodu i chlorków- też szkodliwych dla roślin.
Sama już nie wiem jaka woda jest właściwa... :roll:
Ja zwykle podlewam przegotowaną, odstaną wodą- po prostu mam dzbanek, do którego wlewam to, co mi zostaje w czajniku po zalaniu kawy czy herbaty (bo przecież zawsze gotuje się trochę więcej wody) i z tego dzbanka podlewam kwiaty- wtedy, kiedy jest potrzeba (czyli woda stoi sobie i czeka na taką potrzebę).
Od kilku tygodni używam filtra Dafi, więc teraz dodatkowo woda jest filtrowana i widać, że wapnia jest zdecydowanie mniej (kamień z czajnika znikł), za to zawartości sodu i chlorków nie mam jak sprawdzić, dodatkowo we wkładach ma być coś, co wzbogaca wodę w magnez, też pewnie niezdrowy dla roślin. Mam jednak nadzieję, że nie zabiję nią moich roślin.
Bardzo spodobał mi się pomysł z wykorzystaniem wody z osuszacza powietrza :)
Myślę, że to niegłupie... Woda nie powinna zawierać żadnych pyłków i zanieczyszczeń z powietrza, bo to nie jest tak, że te osuszacze jakoś zbierają wodę, która wisi w powietrzu wraz z zanieczyszczeniami, tylko skraplają wilgoć na specjalnych płytkach, czyli woda powinna być taka, jak destylowana... tak mi się przynajmniej wydaje.
Może ktoś bardziej obeznany w temacie się wypowie?
Ja myślę, że to całkiem niegłupi pomysł. Do tej pory wodę tą wylewałam do zlewu, a to może skarb :wink:
Pozdrawiam,Vivien333
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podlewanie storczyków-dyskusje o sposobach

Post »

Witam, mam phalaenopsisy, nawożę je pałeczkami długo działającymi dla storczyków, namaczam rośliny woda ze studni jest miękka lub lekko twarda jak dobrze pamiętam i lekko kwaśna. Ile razy mogę je namaczać ta sama woda?
Czy lepiej za każdym razem lać świeżą? Nie bedzie to wypłukiwać nawozu z podłoża?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie storczyków-dyskusje o sposobach

Post »

Lepiej zmieniać wodę za każdym razem, jeśli podlewasz więcej niż jednego storczyka. Ogranicza to ewentualne przenoszenie choroby grzybowej.
Co do wypłukiwania nawozu, powiem że jest to nawet wskazane. Przy nawożeniu zwykłym nawozem, powinno się raz na miesiąc przepłukać całe podłoże dużą ilością wody, żeby zmniejszyć jego zasolenie od nawozu.
A tak na marginesie uważam, że użycie pałeczek nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż masz koncentrację w jednym - trzech punktach w doniczce. Natomiast używając standardowego nawóz od razu dociera do wszystkich korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wodnik63
100p
100p
Posty: 197
Od: 30 paź 2010, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podlewanie storczyków-dyskusje o sposobach

Post »

Mam pytanie o vandę, mam pierwszą w życiu do tej pory głównie phalenopsisy, dlatego mam wątpliwości co do nawilżania. Jak to jest, czy vandzie wiszącej, kąpanej 2 razy w tygodniu, należy codziennie zraszać jeszcze dodatkowo korzenie, czy już nie ma takie potrzeby? Sprzedawca w ogóle nie polecał spryskiwania, w programie ogrodniczym wręcz zalecano zraszanie codzienne. Proszę o pomoc, bo nie chcę ukatrupić pierwszej w życiu vandy. Mogę ją uprawiać tylko jako wiszącą, ponieważ nie mam parapetów, u mnie wszystko wisi :wink:
Pozdrawiam, Baśka
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”