Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podlewanie storczyków-dyskusje o sposobach

Post »

Każdy storczyk ma inne zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze. Dlatego nie ma tutaj jednego sprawdzonego sposobu dla wszystkich roślin. Ewentualnie można je sobie umownie podzielić na takie które potrzebują stale wilgotnego podłoża i podlewać je co tydzień. Oraz na takie, które muszą sobie przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Sam przelewam storczyki wodą kilka razy by całe podłoże było równomiernie wilgotne. Przez okres od wiosny do jesieni podlewam wodą z niewielką ilością nawozu. W pozostałym czasie podlewam bez nawożenia. Tak jak wspomniałem, każdy z nas musi sobie wypracować własny sposób podlewania storczyków, zgodny z zapotrzebowaniem roślin :wink:
jackie1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 maja 2015, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Witam Serdecznie. Dostałam ostatnim czasie w prezencie storczyka. To moj pierwszy storczyk, wiec niewiele o nim wiem. Stoi na polnocnym parapacie, nad grzejnikiem (staram sie caly czas nawilzac mu powietrze). Podlewam tylko woda przefiltrowana, nie obracam i nie przestawiam, ale mimo to zaczyna tracic stopniowo kwiaty z jednego pedu. Biore pod uwage przekwitanie poniewaz reszta pędów ma sie dobrze. Stacil tez 2 pączki z tego pędu. Liscie równiez maja sie dobrze, niestety martwią mnie korzenie. Te w doniczce sa zielone i na moje oko wygladaja dobrze, gorzej maja sie te przy powierzchni. Ktoś moze mi poradzić co zrobić (biorę pod uwage zmiane podłoza ze wzgledu na zielony nalot), bądź jakie błędy popełniam?
Z góry dziekuje :wit
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Zdjęcia trochę niewyraźne, ten biały nalot to może być pleśń, albo osad ze zbyt twardej wody. Używasz filtra RO czy zwykłego typu Brita? Ten drugi nie zmiękczy wody.
Dobrze byłoby wyciągnąć z doniczki i dokładnie obejrzeć korzenie i wymienić podłoże.
Namaczaj na jakieś kilkanaście minut do pół godziny wtedy, gdy korzenie będą miały kolor srebrno-szary.
Jak często i w jakim stężeniu używasz nawozu?

I pisz staranniej - używaj wszystkich polskich liter w całym tekście, a nie wybiórczo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

norbert76 pisze:Zdjęcia trochę niewyraźne, ten biały nalot to może być pleśń, albo osad ze zbyt twardej wody. Używasz filtra RO czy zwykłego typu Brita? Ten drugi nie zmiękczy wody.
A sprawdzałeś to Norbercie? Ja sprawdzałam i woda po przefiltrowaniu w dzbanku Brita jest znacznie bardziej miękka aniżeli przed filtrowaniem. Sprawdzałam to dwoma różnymi sposobami - testem kropelkowym, oraz testerem elektronicznym tds, powtarzałam test kilka razy. Woda średnio twarda, bo taką mam z kranu, zmienia się w wodę miękką po filtrowaniu takim właśnie zwykłym dzbankiem Brita. W filtrach wymiennych do dzbanków jest oprócz węgla także i żywica jonowymienna, która redukuje twardość wody. W moim przypadku, przy niezbyt twardej wodzie, takie filtrowanie sprawdza się znakomicie. Oczywiście staram się z reguły podlewać deszczówką, ale czasem, kiedy przez dłuższy czas jest sucho, dzbanek filtrujący działa bez zarzutu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Liszka, warto poczytać o filtrowaniu i bardziej zagłębić się w temat. Filtr typu Brita usuwa niekorzystne substancje z wody wodociągowej. Natomiast jeśli coś zmiękcza to w minimalnym stopniu. Pomijam już, że w Polsce woda wodociągowa jest głównie twarda, czasami można spotkać średnio twardą. Żeby skutecznie zmiękczyć wodę trzeba zainwestować więcej funduszy, np w filtr RO.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Jak już poruszyłeś Norbercie temat filtra Brita, to ja potwierdzam słowa Liszki on zmiękcza wodę
Pomiar konduktometrem potwierdził spadek przewodności u mnie z 500 jednostek do 250. Czyli woda została w 50% pozbawiona związków mineralnych, którą przeważająca ilość stanowi wapń.

Mimo wszystko jak dodamy nawozu do takiej wody, to już będzie zbyt dużo.
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Filtry Brity,Dafi i tym podobne zmiękczają wodę dla wartości węglanowych. Dlatego stosowane są do żelazek, mopów parowych itp.
Eliminują wapień (kamień) z wody a co za tym idzie osad na korzeniach.
Nie zmniejszają wartości niewęglanowych takich jak chlorki, siarczany i azotany.
Grzegorz
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Dlatego nawożenie przy takiej wodzie musi być odpowiednio zredukowane. Najistotniejsze jest jednak pozbycie się z wody substancji, które niszczą korzenie roślin - czyli zredukowanie twardości węglanowej i wyeliminowanie nadmiaru wapnia.

A swoją drogą bardzo ładnie działa zmieszanie wody z dzbanka filtrującego z wodą demineralizowaną. W długich okresach suszy, albo w czasie, gdy powietrze w miejscu gdzie mieszkamy jest mocno zanieczyszczone (zimą w mieście), taka woda jest dla storczyków, moim zdaniem, lepsza niż woda z RO. Roślinom potrzebne są bardzo różne minerały, a woda RO wymaga istotnego suplementowania, czy zawsze jest to z korzyścią dla roślin? Pewnie wiele zależy od samej rośliny którą w ten sposób podlewamy i od nawozu, który dodajemy. Phalaenopsis na przykład ładniej rosną i ładniej kwitną kiedy mają odrobinę krzemu w wodzie. Czy woda z RO, nawet ta z nawozem, dostarcza im tego pierwiastka? Czy dostarcza im innych? Jak wówczas rośnie koszt przygotowania odpowiedniej wody? Czy odbywa się to z dbałością o środowisko?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Woda z RO jest zalecana przez wielu hodowców, jako jeden z zamienników wody deszczowej. Oczywiście czy używamy takiej wody czy filtrowanej w inny sposób trzeba dostosować odpowiednio nawożenie. Spotkałem się też z użyciem, jak wyżej napisała Liszka również wody destylowanej, ale samej i połączonej z odpowiednim nawożeniem.
Wracając natomiast do filtrów Brita. To są proste - o ile nie najprostsze w działaniu filtry, więc ciężko oczekiwać cudów. Poza tym wszystko zależy od składu i jakości (również stopnia twardości wody) na wejściu i inna przez to jakość wody może różnić się po filtrowaniu. Podobnie jeśli ktoś w wodociągu albo ze studni ma twardą i bardzo twardą wodę, to taki filtr na niewiele się zda. Więc nawet jeśli u kogoś taki filtr jakoś zdaje egzamin, to nie musi być tak samo u kogoś innego.
Na koniec i tak pozostaje obserwacja roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Używam od 3 lat wody z RO i sobie bardzo chwalę podlewanie nią storczyków.
Nawóz używam sporadycznie, co do kwitnięcia roślin i ogólnego ich przyrastania to efekty można obejrzeć w moim wątku.
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

norbert76 pisze:Spotkałem się też z użyciem, jak wyżej napisała Liszka również wody destylowanej, ale samej i połączonej z odpowiednim nawożeniem.
Wiem, że jest wiele osób, które faktycznie używają wody destylowanej, wyłącznie wody destylowanej, dodając do niej odpowiednią dawkę nawozu. Ja czułabym się jednak trochę niekomfortowo używając takiej wody. Są tacy, dla których woda destylowana to woda martwa, pozbawiona całkowicie minerałów, potrzebnych do życia. Taka woda jest idealna do przepłukania raz w miesiącu roślin, co pozwala na pozbycie się nadmiaru soli mineralnych. Storczykom jednak, tak jak i innym roślinom potrzebne są nie tylko trzy główne składniki nawozów (N, K, P) ale także i inne składniki w śladowych ilościach. Wapń na przykład, tak zabójczy w nadmiarze, jest istotnym elementem budowy ścian komórkowych, magnez jest wykorzystywany w trakcie produkcji chlorofilu, lub do procesów metabolicznych. Brak wapnia w wodzie destylowanej może spowodować, że w trakcie moczenia woda "odbiera" go z roślin, co jeszcze pogarsza sprawę. A co z krzemem, o którym wspominałam, co z innymi minerałami? Używając wody destylowanej trzeba bardzo rozważnie dobierać nawozy. Dlatego "zanieczyszczenie" wody destylowanej wodą przefiltrowaną przez dzbanek wydaje mi się nienajgorszym rozwiązaniem. Przy czym w zależności od tego, co uzyskujemy po przefiltrowaniu dzbankiem, można ustalić sobie "raz na zawsze" rozsądne proporcje dolewanej wody destylowanej.

Nie ulega wątpliwości, że storczykom najlepiej robi woda deszczowa. Należy sobie jednak zadać pytanie: jaka woda deszczowa? ja mieszkam w otulinie parku krajobrazowego. Nawet w środku najcięższej zimy moja miejscowość ma status "zielonego obszaru" jeśli chodzi o stopnień zanieczyszczenia powietrza. Zbieram więc wodę deszczową przez cały rok. Ale jeszcze kilkanaście lat temu mieszkałam w gęsto zaludnionym mieście, gdzie w czasie zimy powietrze jest wyraźnie "widoczne". Czy podlewanie deszczówką, zebraną w takich warunkach, będzie dla roślin korzystne? Nie jestem przekonana.

Filtr RO jest na pewno dobrym rozwiązaniem, Norbert ma rację. Jednakże, także i to rozwiązanie nie dla każdego wydaje się do zaakceptowania. Za swoją czystą deszczówkę płacę bowiem brakiem odprowadzania ścieków (krótko mówiąc mam szambo, w mojej miejscowości tylko tak można sobie radzić ze ściekami), za które trzeba płacić niemałe pieniądze. Wylewanie 2 do 6 litrów kranówki, w zamian za uzyskanie 1 litra odfiltrowanej wody jest dla mnie trudne do przyjęcia. Nie dość, że kłóci się z moim "proekologicznym" podejściem do życia, to jeszcze znacznie podnosi koszty utrzymania. Oczywiście wodę w ten sposób uzyskiwaną można jakoś wykorzystać w ogrodzie, ale to kolejne instalacje, kombinacje i koszty. Można też ją wykorzystywać głównie wiosną i latem, a co wtedy, gdy jest zimno, gdy ogrodu się nie podlewa? Co z nią robić?

Podsumowując: Kiedy przychodzi na forum ktoś, kto ma kilka pierwszych storczyków i czyta nagle, że aby utrzymać swoje rośliny przy życiu powinien założyć sobie filtr RO, może wpaść w prawdziwy popłoch i uznać, że nie będzie mógł utrzymać w dobrostanie swojego falenopsisa. A przecież to nieprawda. Wystarczy, że kupi sobie dzbanek filtrujący i raz w miesiącu, w czasie zakupów w jakimś większym centrum handlowym, czy na stacji benzynowej, kupi sobie wodę destylowaną. W prosty sposób uzyska spokój duszy i cieszyć się będzie ładną i zdrową rośliną. A to przecież najczęściej chodzi, przynajmniej początkującym.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Liszka, ale ja się z Tobą zgadzam i w żadnym wypadku nie pisałem że woda z RO to preferowany wybór który każdy kto decyduje się na storczyki powinien skorzystać. Bardziej chodziło mi, że jest to jeden ze skutecznych metod zmiękczania wody.
Jeśli chodzi o deszczówkę to oczywiście istotne jest obszar w którym mieszkamy, jeśli są to tereny z dala od większych miast i przemysłu, to taka woda będzie najlepszym rozwiązaniem.
Podobnie jeśli chodzi o destylowaną, nigdy nie stosowałem ale myślę że jest jakaś forma alternatywy ale jeśli to również wymieszana z inną wodą.
Tak więc, jeśli ktoś ma twardą wodę powinien wpierw poczytać o metodach jej zmiękczania i wybrać taką, która będzie zarówno skuteczna, jak i dopasowana pod własne możliwości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Zakupiłam ostatnio storczyka którego następnie przesadziłam, ma zdrowe korzenie.Ale po pewnym czasie liscie zaczęły wiotczec marszczyć się tak jakby miał za sucho.Podlewam go co tydzień ale dzień po podlaniu korzenie robią się szare więc wydaje mi się że powinnam go częściej podlewać.w związku z tym jak powinnam zwiększyć czestotliwosc podlewania?Mam drugiego storczyka o podobnej wielkości któremu wystarcza podlewanie raz na tydzień lub rzadziej bo korzenie są cały czas zielone.Dlaczego dwa storczyki tak różnie reagują choc stoją w tym samym miejscu i mają podobne warunki?
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    ODPOWIEDZ

    Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”