Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wg mnie to mogą być jakieś grzyby.

Wymień podłoże na mieszankę ziemi i żwirku albo perlitu, bo to jest zbyt zbite i wywal osłonkę. Doniczkę stawiasz na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adbloczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 wrz 2022, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ostatnio zaczął mi przymierać skrzydłokwiat. Końcówki liści zaczęły ciemnieć i są wiotkie. Co może być przyczyną?
Po zauważeniu tego problemu przesadziłem go do odpowiedniego, przepuszczalnego podłoża (kermazyt na dnie + mieszanka ziemi i perlitu w proporcji 3:1), doniczka ma odpływ na spodzie. Odciąłem około 10 liści, które wyglądały najgorzej i nie wiem jak jeszcze mogę mu pomóc:)

https://images91.fotosik.pl/619/2e1efa80c5279bea.jpg
https://images92.fotosik.pl/621/633d5c0b7011764e.jpg
https://images89.fotosik.pl/621/ef2475b56f5ca395.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Objaw przelania. W jakim stanie były korzenie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adbloczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 wrz 2022, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Korzenie były w dobrym stanie. Przelanie jest prawdopodobne, będę teraz bardziej uważał.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Pamiętaj żeby zapewnić jasne stanowisko, gdzieś w pobliżu okna.
Przytnij te końcówki liści i zrób oprysk preparatem grzybobójczym, np. Saprol.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mo_nikaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 cze 2020, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Liście mojego skrzydłokwiatu oklapły. Dostrzegłam to dziś, wczoraj był przesadzany. Podłoże ma lekkie. Korzenie wyglądały ok, żadnych objawów przelania. Postawiłam doniczkę w wodzie, bowiem pomyślałam, że może być to kwestia niedoboru wody (tak wyczytałam). Co z nim zrobić? Jak pomóc? Czy te liście jeszcze „powstaną”?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na ile zostawiłaś w tej wodzie i czy bezpośrednio po przesadzeniu podlewałaś?

Oklapnięte liście mogą wskazywać zarówno na zbytnio przesuszone podłoże, ale również na przelanie. Nigdy nie wolno namaczać rośliny, gdy podłoże zostało mocno przesuszone, bo to pierwszy krok do ich gnicia.

Przesadziłaś ile po zakupie, do podłoża ale prosto ze sklepu, czy wymieszałaś ziemię z rozluźniaczem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mo_nikaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 cze 2020, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W wodzie zostawiłam na jakieś 30 minut. Roślinkę podlałam ponad dobę po przesadzeniu, ponieważ mocno oklapł. Co do podłoża - wymieszałam ziemię do roślin zielonych z perlitem. Nie był przesadzany od razu po zakupie, minęły z dwa miesiące, jednak z korzeniami wszystko w porządku - wczoraj sprawdzane.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, a po przesadzeniu od razu podlewamy (w tym drugim przypadku za wyjątkiem sukulentów). Oczywiście podlewamy od góry.
Trzymając w podłożu produkcyjnym bardzo łatwo przelać.
Pamiętaj, że doniczka powinna stać na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zauważyłam, że na niektrych liściach mój skrzydłokwiat niestety zasusza końcówki, pojedyńcze liście żółkną.
Przesadziłam go ok 3 - 4 tygodnie temu. Podlewam z umiarem, żeby nie przelać, ale też żeby nie miał sucho. Stoi ok 1 m od południowego okna. Nie stoi przy kaloryferze. Teraz jest raczej chłodniej, bo jeszcze nie ogrzeam pokoju w którym stoi. Podłoże to ziemia uniwersalna kupiona w kwiaciarni zmieszana z perlitem.
Czy to kwestia zbyt suchego powietrza? Czy to grzyb? Przesadziłam go ok 3 - 4 tyg temu gdy widziałam te brążowe czubki lisci i nieco pożółkłe listki.
Proszę o radę czy to coś poważnego, czy to moze w pewnej mierze też normalne?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeżeli żółkną pojedyncze, najstarsze liście, to jeszcze tragedii nie ma - tak czasem się zdarza. Zasychające końcówki to zmora posiadaczy skrzydłokwiatów - dzieje się tak z powodu zbyt suchego otoczenia. Sprawdź wilgotność powietrza w otoczeniu rośliny. Może trzeba pomyśleć o jakimś nawilżaczu powietrza? No i jeszcze wyjęłabym doniczkę z osłonki i dała podstawkę - to poprawi cyrkulację powietrza wokół korzeni.
rokoroko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 paź 2021, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skrzydłokwiat

Post »

Witajcie. Jakiś czas temu przesadziłam skrzydłokwiat do dedykowanej ziemi. W załączniku wyślę zdjęcia liści, martwię się czy to nie choroba grzybowa.. Zanim go przesadzilam również zdarzały się takie plamki na liściach ale mam wrażenie ze jest ich jakby więcej. Co może być powodem?
Na końcu zdjęcie całej rośliny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat

Post »

To jest ewidentnie grzyb. Najczęściej wskutek przelania - nieprawidłowe podłoże (co to za podłoże do Skrzydłokwiatów?) - powinna być mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Doniczka powinna mieć odpływ i stać na podstawce a nie włożona do ciasnej osłonki. Do tego musi być dopasowana pod wielkość bryły korzeniowej - nie większa niż około 2 cm na średnicy.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko powinno być jasne blisko okna.

Trzeba zacząć od wymiany podłoża i sprawdzenia stanu korzeni. Chore liście i korzenie odcinasz oraz robisz oprysk preparatem grzybobójczym.

Polecam poczytać cały wątek poświęcony tej roślinie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”