Kiścień(Leucothoe fontanesiana )

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: kiścień - problem

Post »

fodo pisze:Witam.
pH - 7,
mieszkam w Sosnowcu.
Dostałem też podpowiedź , aby podlewać kiścienia ( i inne kwasolubne) "roztworem" z połamanego chleba w deszczówce po "przegryzieniu się ".
To ja słyszałam o prostszym sposobie, tylko była mowa o piwoniach, ale te też kwasolubne, że kobieta wiosną wkopuje dwie, trzy kromki chleba do ziemi pod piwoniami i że one to uwielbiaja i się kwitnąco odwdzięczają.
PS
Mój kiścień posadzony z przypalonymi końcówkami w sklepie, nie "przypala" się dalej, znaczy nie ma więcej takich liści niż był. Może rzeczywiście twarda woda plus słońce zaszkodziło
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: kiścień - problem

Post »

Wiecie co? Ja się tak przyglądam tym plamom (mam identyczne) i naprawde chciałabym, żeby to była wina tylko słońca, ale coś mnie łamie w kościach, że przyplątało sie jakieś choróbska. Macie jakieś blade pojęcie o chorobach kiścieni?

Ale żeby nie było, że nie chce mi sie szperać w necie - proszzz
"Warunkiem mającym zasadniczy wpływ na uprawę kiścienia jest stworzenie mu odpowiedniego podłoża. Kiścienie posiadają płytki lecz bardzo rozgałęziony system korzeniowy. Dlatego idealnym podłożem gwarantującym mu właściwy drenaż, pH oraz strukturę gleby będzie mieszanka ziemi liściowej z torfem oraz ziemią ogrodową. Bez względu na stanowisko kiścienie należy ściółkować korą co zabezpieczy nie tylko przed wysychaniem , ale i nagrzewaniem wierzchniej warstwy gleby. Kiścienie należy nawozić co najmniej 2 razy w ciągu roku . Może to być gotowa mieszanka nawozowa przeznaczona do roślin kwasolubnych . Nie należy nawozić później niż do końca lipca. Nie wymaga cięcia . Rzadko choruje ( może wystąpić plamistość liści oraz mączniak ) . Ze szkodników najgroźniejszy jest wełnowiec , w upalne , suche lata, mączlik szklarniowy. Częściej na kiścieniach możemy zaobserwować choroby fizjologiczne wynikające z nieodpowiedniego pH. gleby , niskiej wilgotności gleby lub braku odpowiednich składników pokarmowych. Objawiają się one zdeformowanymi listkami, które opadają ,żółtymi obwódkami lub niewłaściwym ich wybarwieniem. "
Burton
50p
50p
Posty: 56
Od: 1 paź 2014, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kiścień Zeblid

Post »

Planuje zasadzić Kiścień Zeblid i mam w związku z tym pytanie bo jest to dla mnie zupełnie nie znana roślina jednak bardzo podoba mi sie jej przebarwianie .
Chciałam zapytać czy poradzi sobie na stanowisku slonecznym( słońce od samego rana), oraz czy wymaga on zabiegów pielęgnacyjnych w stylu przycina
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Kiścień Zeblid

Post »

U mnie rośnie drugi rok na słonecznym stanowisku.
Wymaga jedynie podlewania i kwaśnej ziemi.
Przepięknie się przebarwia , nie tak jak w cieniu.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Kiścień Zeblid

Post »

Aby przebarwianie miało miejsce to krzew musi być posadzony w nasłonecznionym miejscu.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Kiścień(Leucothoe fontanesiana )

Post »

Dzień dobry.
Kupiłam w sklepie ogrodniczym kiścień, ma przepiękne liście. Czy ten krzew mocno się rozrasta? Na słonecznym stanowisku we wspólnym stanowisku dla kwasolubnych posadzę dwie irgi szczepione na pniu, kiścień, azalię japońską i rododendron dorastający do 1 metra. Kiścień i azalie chce posadzić u podnóża irg, a rododendron troszeczkę obok tej grupy. Czy stanowisko 1,5 metra na metr wystarczy?
Jelizawieta
Pozdrawiam, Jelizawieta
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Kiścień(Leucothoe fontanesiana )

Post »

Zależnie od odmiany ale z reguły kiścienie nie są zbyt dużymi krzewami, porównałbym je do azalii japońskich (nie wielkokwiatowych).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”