Pokrzywka brazylijska, koleus blumego(Plectranthus scutellarioides) uprawa w domu

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Choroba (?) na liściach

Post »

Ja tu żadnej choroby nie widzę. Moim zdaniem są zdrowe "jak byk" :lol:
Greeney
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 10 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba (?) na liściach

Post »

Ooo, to bardzo się cieszę. A mama się obawiała, że to jakaś choroba. :)
A mogłabym jeszcze dowiedzieć się jak właściwie nazywa się ta roślinka? Dostałyśmy ją od sąsiadki, ona też sama nie wiedziała "co to". :lol:
Awatar użytkownika
Dorotak
1000p
1000p
Posty: 1648
Od: 4 maja 2012, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: gdańsk

Re: Choroba (?) na liściach

Post »

Ta roślinka to coleus tzw. pokrzywka ja myśle że, brązowieją liście stare to jest naturalne wystarczy je oberwać i w tym miejscu wyrosną nowe młode liski. Powodzenie w uprawie roślinki.
Greeney
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 10 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba (?) na liściach

Post »

O, dziękuję bardzo za podpowiedź. No, teraz jak sobie wpisałam w Google tę roślinkę (dokładnie nazywa się chyba Coleus 'Wizard Rose'), to rzeczywiście ta moja nie wygląda na chorą. Wyczytałam też, że gdy liście pokrzywki tracą kolor, żółkną i opadają, to znaczy, że ma zbyt ciemno. Przeniosę w bardziej nasłonecznione miejsce, i zobaczę czy się poprawi. :)
Awatar użytkownika
skarpetka
100p
100p
Posty: 148
Od: 25 kwie 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pokrzywka brazylijska, koleus blumego

Post »

Witajcie.
Jak już wcześniej pisałam koleusy wysiałam 12.05. Część niestety przykryłam ziemią. Doniczkę włożyłam do woreczka foliowego, ale mimo zrobienia otworu i codziennego wietrzenia ziemia zaczęła pleśnieć. Woreczek trafił do kosza. 18.05. zauważyłam pierwsze wschody. Generalnie pikowanie rozpoczęłam po 2 tygodniach. W związku z tym, że część roślin wzeszła wcześniej (te, których ziemią nie przysypałam), pikowanie przeprowadzałam etapami. Pierwsi szczęściarze zostali upchnięci po oknach. Kolejne trafiały na półki, tuż za firanką, czyli w troszkę ciemniejsze stanowisko. Różnica między nimi jest znaczna, około 2 tygodnie. Przyznam się szczerze, że przed otworzeniem opakowania nasion, miałam w planach je policzyć i przekonać się ile i jakich kolorów będzie procentowo najwięcej....jednak po zobaczeniu nasionek, jakoś mi się odechciało 8-) Kolory trafiły mi się najbardziej popularne: czerwony, ciemny czerwony i zielony, ale wciąż mam jeszcze zielone maleństwa więc nadzieja jeszcze jest :wink: Te większe mają około 10cm. Z braku miejsca chciałabym wsadzić je już do skrzynek. Zastanawiam się nad zagęszczeniem. Ile sadzonek i w jakiej odległości od siebie posadzić, by się ładnie prezentowały?
?Uważamy kaktusa za roślinę, która walczy o przetrwanie we wrogim otoczeniu.?
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Pokrzywka brazylijska, koleus blumego

Post »

Do niedawna uważałam koleusa za roślinę jednoroczną,którą najlepiej uprawiać z nasion. Jesienią spróbowałam ukorzenić kawałek rośliny i trzymałam ją przez dwa lub trzy tygodnie w w płytkim pojemniku z wodą, po tym czasie zaczęły wyrastać korzenie.Teraz zauważyłam,że roślina dobrze się przyjęła , rozrosła i wypuściła odrosty. Gdy się ociepli wysadzę koleusa do gruntu i spróbuję rozmnażać go w ten sposób na szerszą skalę.
Awatar użytkownika
kaitou
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lut 2011, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczodrkowice k. Krakowa
Kontakt:

Re: Pokrzywka brazylijska, koleus blumego

Post »

A to mój ulubiony w tym roku :)

ObrazekObrazek
Have a great day :)
Kamil
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Pokrzywka brazylijska, koleus blumego(Plectranthus scutellarioides) uprawa w domu

Post »

Przepiękne te wasze koleusy!!

U mnie gości tylko jeden, zgarnięty od rodziców, stał u nich na balkonie lata, był już zmarniony i zdrewniały. Wzięłam do siebie na parapet, rozcięłam na kawałki, ukorzeniłam i teraz mam ich sporo. Część na parapecie, część ma działce. Powoli się wkręcam. Rosną mi pięknie, raczej są soczystozielone, ale te w zacienieniu i z dużą wilgocią barwią mi się na czerwono.
Kilka posadziłam na grządce, w efekcie przetrwał tylko jeden, bo resztę zjadły ślimaki.
Rośnie ładnie, a obok rośnie chyba plekantrus wspominany na pierwszej stronie - czy to ten koleus psi?
Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pokrzywka brazylijska, koleus blumego(Plectranthus scutellarioides) uprawa w domu

Post »

Ani jedno, ani drugie - to gajowiec, bylina ogrodowa. Moim zdaniem okropny chwast, ale są tacy, co go lubią.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pokrzywka brazylijska, koleus blumego(Plectranthus scutellarioides) uprawa w domu

Post »

Tak więc z tym gajowcem zapraszam tutaj:

http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=32

:wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Pokrzywka brazylijska, koleus blumego(Plectranthus scutellarioides) uprawa w domu

Post »

basia_styk
Oo dzięki,a ja się ucieszyłam,że to ten drugi koleus mi się przypadkiem trafił (ktoś mi dał to z inną rośliną)
Ale to nic,mi on nie przeszkadza,wypełnia puste miejsce pod choinkami i robi całkiem niezłą obwódkę. W dodatku jest podobnu do koleusów,więc się z nimi ładnie komponuje.
Szkoda tylko,że koleusy takie delikatne i tak szybko polegają w starciu ze ślimakami ;(

Tu jeszcze sadzonki z tego samego 'drzewka'.
Obrazek
Obrazek
MartaPL_ES
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 paź 2022, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Koleus - insekt/choroba - co to?

Post »

Dzień dobry,

Szukałam po forum podobnego wątku, ale nie znalazłam. Jeśli jest to przepraszam....

Na lisciach mojego Koleusa zaczęły pojawiać się małe dziurki, a dziś zauważyłam, że cała podłoga pod nim pokryta jest czarnymi kuleczkami. Nigdy w życiu czegoś takiego nie widziałam.

Czy ktoś miał doświadczenie.....z tym czymś?

Roslina stała od wiosny na zewnątrz. Wniosłam je do domu ok tyg temu, ale te kuleczki widziałam już na zewnątrz, jednak wtedy nie było tyle dziurawych liści...nie skojarzyłam, że jedno z drugim ma coś wspólnego. Jednak w domu to widzę czarno na białym. Dosłownie.

Dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”