Pokrzywka brazylijska, koleus blumego(Plectranthus scutellarioides) uprawa w domu

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Pokrzywka brazylijska, koleus blumego(Plectranthus scutellarioides) uprawa w domu

Post »

Witam,

Mam w domu Pokrzywkę brazylijską, koleus blumego jednak od kilku tygodni zaczęła gubić listki. Czy to jest roślina jednoroczna i dlatego zaczyna marnieć? Jak się nią dobrze opiekować?
Jak należy ją pielęgnować, aby ładnie rosła?

Pozdrawiam
Asikk
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Pokrzywka nie jest rośliną jednoroczną ale zaliczana jest do tzw krótkowiecznych. Jeśli chcesz mieć zawsze piękną gęstą roślinę to musisz najlepiej co roku wiosną dość solidnie ją przyciąć. Wówczas to co obetniesz wstaw do wody i się ukorzenią jako zapas lub ozdoba skrzynki a to co pozostanie wypuści nowe pędy i liście z pączków śpiących.

Teraz ją podlewaj dopiero jak wierzchnia warstwa ziemi przeschnie i też nie w nadmiarze i np co niedzielę podlej rozpuszczonym w wodzie nawozem do roślin zielonych (w płynie) w ilości 1/4 dawki tego co na opakowaniu. A w marcu ją ładnie przytniesz.
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

A moje pokrzywki zdechły :(
wziełam sadzonki, posadziłam i nic, będę żebrać - wiem kto ma :D
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Miałam pokrzywki, ale zostały potraktowane jak jednoroczne i nie robiłam szczepek- nie trafiły się atrakcyjne kolory.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

teraz znowu kupiłam/ zdjęcie 4/, ale pewnie będzie to samo co poprzednio...
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Post »

Basiu dziękuję za odpowiedź. Jak należy ją przycinać? Jak robi się sadzonki (wsadza do wody i czeka na korzonki)?

Pozdrawiam
Asikk
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1654
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

Piękna roślinka. Zamierzałem obsadzić nią donice na działce ale jeśli jest jednoroczną to w takim przypadku muszę się nad tym zastanowić. A czy istnieją może jakieś odmiany wieloletnie?
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
kosa84

Post »

Ukorzenia sie bardzo łatwo, pędy z 2-3 liśmi umieszcza sie w wodzie lub wilgotnym piask i szybko wypusza korzonki.
Cięcie nic trudnego, co roku powiedzmy 8-10 cm od powierzchni podloża, szybko zagęści sie jednorocznymi pędami
Tęcza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 22 maja 2006, o 23:19
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Koleusy zdobią u mnie taras od strony północno- wschodniej. Zaopatruję się w sadzonki zawsze pod koniec maja na targu i wybieram różnokolorowe okazy, potem sadzę je w większych pojemnikach i dobrze nawożę. Rosną bardzo szybko, rozrastając się w pokaźne krzaczki . Nigdy nie dopuszczam by wybijały kwiatostany, bo wtedy roślina szybko traci swój ładny pokrój- dziczeje, uszczykuję regularnie wierzchołki pędów przez co pięknie się rozkrzewiaja. Zdecydowanie nie lubią upalnego lata, za to w półcieniu, regularnie dokarmiane tworzą wspaniałe kobierce. Za niedługo wiosna i znów zadbam by zagościły w moim ogrodzie piękne kolorowe pokrzywki ;:31 Pozdrawiam wszystkich miłośników roślin!
Awatar użytkownika
seona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 kwie 2007, o 14:15
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post »

Witajcie! Właśnie się dowiedziałam że jestem szczęśliwą posiadaczką pokrzywek brazylijskich :) Mam je już prawie 2 lata i mi rosną bardzo ładnie nawet bez przycinania! Nie wiedziałam jak się nazywają aż do teraz, dziewczyny mi je rozpoznaly na innym wątku :) Oto moje pokrzywki.
http://seona.fotosik.pl/albumy/176256.html#e
Awatar użytkownika
agnus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 wrz 2007, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Problem z Koleusem - Coleus (pokrzywka)

Post »

Witam!
Mam koleusa, czyli pokrzywkę:) Zdjęcie na: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=7692
Niestety od jakiegoś czasu zaczął mi marnieć :cry: - liście mu bledną, robią się prawie żółtawe (czy to z braku światła :?: ), a niektóre mają brązowawe uschnięte końcówki :cry: Poza tym zauważyłam, że na liściach pojawiły się czarne kropeczki. Nie wiem, czy to jakaś choroba czy może mszyce... Mój koleus rośnie już od maja i na początku był piękny, ale teraz przez to wszystko zmniejszył mu się pokrój :cry: Podlewam go regularnie, nie za mocno, ziemię ma lekko wilgotną, stoi na parapecie przy oknie północno - wschodnim. W tym m-cu przesadziłam go do nieco większej doniczki, bo wydawało mi się, że powyższe problemy spowodowane mogą być zbyt małą ilością ziemi. Proszę uprzejmie o pomoc i poradę, co mogę zrobić z moim koleusem, by ładnie wyglądał :wink: Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie :!:
Obrazek
Obrazek Obrazek
ANNA R.
"Gdyby tak można sfotografować nasze sny!"
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

W końcu to już jesień i może trzeba go odmłodzić robiąc szczepki z wierzchołków?
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Chyba trzebaby odmlodzić- to fakt. Ja swoje potraktowałam jako jednoroczne, bo nie mam miejsca na dużo roslin. Mam nasiona to wiosna będę siała nowe.
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nela pisze:Chyba trzebaby odmlodzić- to fakt. Ja swoje potraktowałam jako jednoroczne, bo nie mam miejsca na dużo roslin. Mam nasiona to wiosna będę siała nowe.
Zbierałaś swoje nasiona?
Ja przegapiłam ten moment i jednak postaram się zrobić sadzonki. Nelu, robiłaś już kiedyś sadzonki z coleusa? Mam "zgryza" czy teraz pobrać odszczepki, czy może próbować jednak przezimować roślinki i dopiero na wiosnę pobrać odszczepki :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”