Ziemia gliniasta - pytania,porady

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
garry2012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 maja 2023, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z rocznym ogrodem- gliniasta działka, rośliny się topią

Post »

1,5 roku temu firma ogrodnicza założyła mi ogród (ludzie posiadający od wielu lat szkółka ogrodniczą, bardzo duże doświadczenie- ja jestem totalnym amatorem i nie znam się na ogrodach ani roślinach). Były prace ziemne, nawieziony czarnoziem, ale okazało się teraz, że rośliny mają słaby przyrost, wolno rosną, duża ich część się topi, bo jamki pod rośliny są za małe, powinny być prawdopodobnie przypuszczam- większe wymieszany czarnoziem ze żwirem i kompostem, tymczasem jamki są małe i po opadach woda nie ma gdzie uciekać.

Działka jest gliniasta na jej końcu zaczyna się żwir. Warstwa czarnoziemu pod roślinami nie przekracza 8-15 cm, są całe połacie na działce samej gliny po odwinięciu agrowłókniny...

Działka ma 1500 m2 ale stoi na niej jest dom jednorodzinny. Jest delikatny spadek, zbiornik na deszczówkę i na końcu działki kręgi kamienne, które miały za zadanie zbierać nadwyżkę wody ze zbiornika na deszczówkę.

Zareklamowałem wykonanie ogrodu, ale firma broni się, że nie chciałem więcej czarnoziemu, bo byłby wzrost kosztów o 50%. Tyle tylko, że rośliny, które kupowali i sadzili są stosunkowo duże np. sosny 2-metrowe czy 3-metrowe tuje. Jakbym mógł cofnąć czas to kupiłbym rośliny jak najmniejsze, zrobił większe jamki przy zasadzeniu i wymieszał czarnoziem ze żwirem. Oczywiście zamówił więcej czarnoziemu i żwiru kosztem większych roślin żeby nie wykraczać poza ustalony budżet.

Roślin mam w ogrodzie kilkaset- myślę, że ok 300 sztuk.

Co teraz można zrobić? Powierzchniowy drenaż? Po opadach chodzi się po ogrodzie, po trawniku jak po bagnie, jest mokro woda nie ma gdzie uciekać. Sąsiad działkę dalej sam sadził rośliny, nie chciało mu się kopać jam więc wypożyczył wierło metrowe i ta glina sama z siebie mieszała się ze żwirem, więc do tej pory w całym jego ogrodzie miał problem tylko z kilkoma roślinami, reszta się ładnie przyjęła. Ja już straciłem kilka tujek, rododendrona, wiśnię kanzan, kila kolejnych tuj rudzieje od nadmiaru wody, to samo z sosnami czarnymi.

Nowa firma ogrodnicza powiedziała, że najlepiej byłoby wszystko wysadzić z ziemi, wykopać większe jamy i na nowo wsadzić do ziemi z większą ilością czarnoziemu i żwiru. Koszt: kilkadziesiąt tys. złotych. Powiedzieli też żeby poradzić się kogoś kto miał taki lub podobny problem.

Co radzicie? Co można zrobić? Przede wszystkim żeby uratować ogród ale nie wchodzić w jakieś olbrzymie koszty?


Z góry dziękuję za wszelkie rady ;:168 ;:136
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Problem z rocznym ogrodem- gliniasta działka, rośliny się topią

Post »

Ja radzę coś takiego: Zainteresuj się roślinami (jakie gatunki mają jakie wymagania) i Dostosuj odpowiednie gatunki do Twoich warunków glebowych, zamiast wywalać tysiące złotych na firmy. Obecnie również pracuję w takiej firmie i mierzi mnie, że robi się pod projekt, nawet, jeśli projekt jest "od czapy". Projektanci niestety nie zawsze znają się na roślinach. Patrzą na wygląd rośliny a nie na jej wymagania. Lawenda nie urośnie na bagnie, kaczeniec na pustyni ;:224
Jest wiele roślin lubiących glinę. Nie ma sensu walić czarnoziemu czy innego "substratu" do dołków, z których i tak roślina po jakimś czasie wyrośnie, lub odwrotnie, będzie się w nich dusić. Poczytaj, co nadaje się na Twoją glebę i co z tych gatunków Ci się podoba. Takie Sadź, będą rosnąć. Firma posadzi to co Chcesz, niezależnie, czy to ma rację bytu, czy nie.
Pozdrawiam Lucyna
garry2012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 maja 2023, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia gliniasta - pytania,porady

Post »

A co z roślinami, które obecnie męczą się na glinie? Jest ich kilkaset sztuk? Czy da radę teoretycznie jakoś je uratować? Czy muszę spisać je na straty?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ziemia gliniasta - pytania,porady

Post »

Jakie to konkretnie rośliny? Może da się je uratować wsadzając na podwyższoną rabatę?
Pozdrawiam Lucyna
garry2012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 maja 2023, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia gliniasta - pytania,porady

Post »

Dom mam na działce 1500 m2. Ogród zajmuje obrzeża działki w formie ok. 3-metrowej opaski na obrzeżach. Roślin jest kilkaset. Różnego rodzaju- najwięcej sosen czarnych, tuje brabanant i tuje szmaragd, wiśnia kanzan, rododendrony, tamaryszek, akacje, bambusy, trawy ozdobne i wiele innych.

Czekać aż rośliny umrą i w ich miejsce sadzić rośliny lubiące glinę czy ratować w jakiś sposób dużą część roślin?

Faktycznie projektant ogrodu prawdopodobnie zaprojektował ogród przed sprawdzeniem warunków glebowych jakie są na działce. Jakbym mógł cofnąć czas to rośliny zamówiłbym jak najmniejsze a zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na większą ilość czarnoziemu i odpowiedni drenaż...

Myślę żeby w miejsc tuj które umierają i których nie lubię dać cyprysik błotny. A rośliny, które lubią glinę są naprawdę piękne i myślę m.in. o: wiśnia piłkowana, perukowiec, magnolia, budleja trójkolorowa, krzewuszka, hortensje, dereń i tym podobnych...
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ziemia gliniasta - pytania,porady

Post »

Nie Rozpędzaj się! Magnolia np. lubi owszem wilgotniejszą ziemię, ale już niekoniecznie bardzo zwięzłą. Każda roślina ma swoje specyficzne wymagania i nasze "chciejstwo" nie sprawi, że będzie pięknie rosła.
Jednym z ważniejszych parametrów gleby jest kwasowość. Jaka jest u Ciebie?
Cypryśnik błotny faktycznie lubi gleby podmokłe, podobnie jak olsza czarna. Glina nie koniecznie musi mu stworzyć idealne warunki. Większość roślin, które Wymieniłeś lubi wilgotną glebę, ale też p r z e p u s z c z a l n ą i koniecznie kwaśną. Np. hortensje.
Z wymienionych przez Ciebie: Kanzan jest wiśnią piłkowaną, jeśli dobrze rośnie, to inne raczej też powinny. Perukowiec - nie, magnolie - też raczej nie. Budleje i krzewuszki myślę, że dały by radę.
Na glinie dobrze rosną róże wszelkiej maści, w tym "żywopłotowe" pomarszczone, błyszczące, czy psie. To tak zamiast innego żywopłotu.
Przejdź się po sąsiadach, Podpatrz co rośnie u nich w ogródku, jeśli rośnie obok, to u Ciebie też najprawdopodobniej da radę, Wybierz coś co Ci się podoba i zasadź ;:333
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”