Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Biedrona84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 cze 2022, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Witajcie

Bardzo proszę o poradę jak to uratować. Kilka miesięcy temu kupiłam Sansewerie, przesadziłam do 2 doniczek (podzielone na 3 kłącza / 7 kłączy) . Ziemia do kaktusów z Zielonego Parapetu (po 20% żwir, keramzyt, piasek kwarcowy, ziemia kompostowa, perlit), na dnie warstwa drenująca z keramzytu, doniczki terakota. Możliwe, że z miejsca popełniłam błąd i je podlałam, nie pamietam niestety. Podlewam jak ziemia przeschnie zupełnie, co około 3 tyg.

Te z małej doniczki (3 kłącza) po 2 miesiącach zaczęły się marszczyć. Na pewno były przelane, po wyjęciu nie miały korzeni. Podejrzewam, że doniczkę dałam za dużą (12cm). Stały 1,5 m od zachodniego okna. Wsadziłam same kłącza do wody. Jakoś po 2-3 miesiącach pojawiły się szczątkowe ilości korzeni (zdj 1), liście nadal pomarszczone, w międzyczasie zakwitły :shock:

Dzisiaj zauważyłam, że te z dużej doniczki (15 cm) również są pomarszczone, końcówki przyrostów są suche, niektóre się zwijają. Korzenie jak na zdjęciu 2, czyli ledwo co, możliwe że po zakupie tez nie było ich przesadnie dużo. Nie wiem, czy przesuszona, przelana, czy przewiana. (wschodnie okno, często otwierane).

Pytanie jak je odratować. Na razie wsadziłam do wody z dodatkiem wody utlenionej. I nie wiem co dalej. Czy trzymać je w wodzie w nadziei, że system korzeniowy się odbuduje? Czy może wyjąć, wysuszyć wszystkie przez tydzień i wsadzić do nowej ziemii (chciałabym 10 kłączy wsadzić razem). Przeczekać kolejny tydzień i zacząć podlewać po trochę? (jeśli tak, to jak często? jak ziemia przeschnie? np 1xtyg, czy w większych odstępach czasu?)

Mam jeszcze 3 inne Sanse (inne odmiany), przy których stosuję te same zasady podlewania, są w tej samej ziemii i mają się świetnie.


ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Wsadziłabym je do perlitu i w nim na nowo ukorzeniała. Zrobiłam tak z moja sansą, także była bez korzeni , wyglądała identycznie . W perlicie korzenie się utworzyły i roślina ma już nowy odrost . Trwało to około 2,5-3 miesiącu. Stoi na oknie wschodnim🤗
Ewa
Biedrona84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 cze 2022, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za sugestie. Mam perlit, spróbuje. :D Nie ukorzeniałam nigdy w perlicie, czy to lepsza opcja niż w samej wodzie?
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Według mnie tak, bo mniejsze ryzyko zgnicia rośliny . Przed wsadzeniem roslin w perlit niech kłącza będą suche czyli tak dwa dni żeby leżały i obeschły. Wodę w perlicie trzeba utrzymywać na dnie perlitu dwa trzy cm od korzeni rośliny i jak będzie wody ubywać to dolewać żeby całkiem nie wyschła, ale tez żeby nie stała w wodzie. Niech Pani tez popatrzy na filmiki na yt na temat ukorzenienia roślin w perlicie z pewnością będą pomocne 👍🤗
Ewa
Awatar użytkownika
MonkaD
50p
50p
Posty: 85
Od: 22 lip 2012, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Witam. Na zdjęciu widać, że grube bulwy rosną w dół. Co powinnam z nimi zrobić ? Uciąć ? Nie da się ich skierować na boki... Proszę o poradę i pozdrawiam :)

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Dokładnie to kłącza, dochodząc do dna doniczki same powinny stopniowo się nakierować ku górze.
Wsadź z powrotem do podłoża i zostaw.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tomek_1033
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 sie 2023, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wyschnięte końcówki

Post »

Obrazek
Dzień dobry
Kupiłem rok temu roślinę w obi (niestety nie pamiętam nazwy) od początku roślina ta posiada wyschnięte końcówki i każda nowa ,,odnoga " od początku posiada tak samo wyschnięte końce obawiam się że to jakaś choroba, roślina jest podlewana raz w tygodniu.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc
Przepraszam za moją niewiedzę (zdjęcie rośliny w załączniku)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Normalne.

Tak przy okazji.
Roślin, nie podlewamy cyklicznie co do dnia. W przypadku sukulentów podłoże musi całkowicie wyschnąć między jednym a drugim podlaniem.
W czym rośnie, w mieszance ziemi z dużą ilością perlitu albo żwirku?
Doniczka z odpływem? Powinna stać na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tomek_1033
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 sie 2023, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

;:7
Roślina jest zasadzona w zwyczajnej ziemi oraz doniczka nie ma odpływu jest całkowicie zamknięta czy to źle?
Obrazek
Zdjęcie pokazuje najbardziej wyschnięty koniec o czym to świadczy?
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Tomek to jest osłonka a nie doniczka. (mam takie same białe)
Doniczka musi mieć odpływ wody, aby wydostał się jej nadmiar a korzenie nie gniły, nie dusiły się.
Kup doniczkę pasującą do tej osłonki, albo doniczkę z podstawką i przesadź,
jak również daj nową ziemię dla sukulentów/kaktusów, ewentualnie jak nie chcesz kupować
to dodaj trochę piasku do tej co masz. Podlewasz dopiero jak ma sucho i pamiętaj o dostępie do światła słonecznego.
Awatar użytkownika
Zielonezielone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 maja 2023, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria problemy w uprawie

Post »

Obrazek


Myślałam Że to znów przędziorki ale nie znalazłam śladu. Chorują wszystkie sansewierie. Zamierają wnętrza rozet. Podłoże przepuszczalne, podlewana co 2 tygodnie ale nie do pełna. Kolega w sąsiedniej miejscowości ma podobnie ale na mniejszą skalę. Proszę o pomoc.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

A w przypadku tej drugiej to przypadkiem nie kwitła?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Zielonezielone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 maja 2023, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Owszem. W ubiegłym roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”