Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
gora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 maja 2009, o 19:03
Lokalizacja: okolice Gdańska

Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Chciałam dziś przesadzić kwiatka do innej doniczki i zauważyłam brzydkie plamy na łodydze - i w tym miejscu jest jakby troszkę miękka skóra - oraz kilka wysięków takich jakby żywicznych. Co to może być? Wody leję rzadko i mało (jak jest już naprawdę dość sucho) a może za dużo słońca? Postawiłam ostatnio kwiatka na południowym parapecie :( Czy to jest do odratowania czy lepiej odciąć zdrowy kawałek i ukorzenić od nowa? Pomóżcie proszę....
Gosia
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

A sprawdzałaś w jakim stanie są korzenie? Może coś ją zjada, nie ma jakichś żyjątek na niej?
gora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 maja 2009, o 19:03
Lokalizacja: okolice Gdańska

Post »

katrina26 pisze:A sprawdzałaś w jakim stanie są korzenie? Może coś ją zjada, nie ma jakichś żyjątek na niej?
Żyjątek nie ma... są te plamy (takie jekby podgniwające?) i te wysięki takie jakby żywiczne... :( Do korzeni nie zglądałam....
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Zajrzyj do korzeni, bo może gniją.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Najprawdopodobniej jest zalana i chyba ma niezbyt dobra ziemię. :wink:
gora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 maja 2009, o 19:03
Lokalizacja: okolice Gdańska

Post »

Ta ziemia to ziemia do kaktusów - tu wygląda na mokrą bo dopiero przesadzona i podlana. Czy ziemia do kaktusów jest ok czy ją zmienić?
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Zmieszaj ziemię do kaktusów z żwirkiem akwarystycznym w proporcji 1:1. Czysta ziemia do kaktusów jest trochę za ciężka.
gora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 maja 2009, o 19:03
Lokalizacja: okolice Gdańska

Post »

A czy może to być taki drobny piasek z dziecięcej piaskownicy? Kurcze... ostatnio kilka moich kaktusków/sukulentów przesadziłam właśnie do takiej specjalnej ziemi kaktusowej :( Czyli że wszystkim jeszcze raz wymiana ziemi?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Piasek zbyt słabo przepuszcza wodę, najlepszy jest żwir jeśli nie masz go gdzieś do zebrania możesz kupić sobie w sklepie zoologicznym taki akwarystyczny o granulacji 3-5 mm, tak wszystkie kaktusy powinny być w mieszance 1:1 żwiru i ziemi dla kaktusów. :wink:
Lukasz80
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 18 sty 2009, o 00:49
Lokalizacja: Rybnicki Okręg Węglowy

Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Mam problem z moimi sanseweriami, a konkretnie z Sansevieria trifasciata "Hahnii" (tak została rozpoznana na tym forum). Proszę zerknąć na poniższe zdjęcia co w ostatnich 10 miesiącach się z nimi stało. Szable zamiast rosnąć w górę, to jakoś dziwnie się zwijają i tracą intensywny zielony kolor na rzecz wyblakłego zielonego.



I teraz o ile te dwie pierwsze stoją na kwietniu parę metrów od okna, bez bezpośredniego "dostępu" do słońca, o tyle ta trzecia stoi na parapecie, bezpośrednio na słońcu, więc to chyba nie jest powodem? Ta trzecia w dodatku baaaaardzo się rozrosła i ją rozsadziłem na kilka doniczek. Oto dwie z nich.



Jak widać te młode jeszcze są proste i mają fajne kolory, a te stare robią się po prostu brzydkie... Czyżbym za dużo je podlewał? Albo je źle podlewam? Nie leję je bezpośrednio do ziemi, tylko z góry na szable, a woda sie spływa na dół.
Awatar użytkownika
Agunia
1000p
1000p
Posty: 1328
Od: 23 mar 2009, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sanseweria, liście się zawijają

Post »

Moim zdaniem te dwie na początku mają po prostu za mało światła :roll: Trzecia dla mnie wygląda na "głodną" . Aha i pierwszy raz słyszę o podlewaniu do kielicha :shock: ja wszystkie swoje podlewam do doniczki tak raz na dwa tygodnie.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Sanseweria, liście się zawijają

Post »

Mam problem z moimi sanseweriami, a konkretnie z Sansevieria trifasciata "Hahnii" (tak została rozpoznana na tym forum). Proszę zerknąć na poniższe zdjęcia co w ostatnich 10 miesiącach się z nimi stało. Szable zamiast rosnąć w górę, to jakoś dziwnie się zwijają i tracą intensywny zielony kolor na rzecz wyblakłego zielonego.

Tej odmiany sanseweria nigdy nie będzie rosła w górę, tylko listki będą zawijały się jak różyczki. One juz osiągnęły swoją dorosłą wielkość.
Czyżbyś lał wodę do środka tych różyczek? Owszem, są takie rośliny, które lubią mieć wodę w swoim kieliszku, ale nie te.
Waleria
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sanseviery nie rozmnazaja sie - dlaczego??

Post »

Witam, mam w domu cztery sanseviery które już rok mają bo były rozmnożone w październiku tamtego roku i od tej pory tylko wzdłuż rosną i nowe liście puściły w minionym sezonie ale nie puszczają nowych odrostów czy ktoś wie jaka może być przyczyna? Dodam iż stoją cały czas na parapetach okien południowo zachodnich więc na niedobór światła nie narzekają a wręcz przeciwnie no i podlewanie też jest odpowiednie do pory roku dostosowane zawsze. Mimo iż pięknie liście puszczały przez sezon wegetacyjny to jednak po tym roku czasu nie puściła żadna z nich żadnego odrostu. Co jest nie tak z nimi?

Sanseviera kupiona w Leroy Merlin w marcu to puściła już dwa odrosty w kwietniu i pięknie rosła aż do późnej jesieni a te same warunki miała.

Nie rozumiem więc co jest przyczyną i czy jeszcze da radę aby się rozmnożyły??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”