Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

@Kozula
Bardzo interesujące są efekty, które opisujesz po zastosowaniu węgla brunatnego. W tamtym roku też chciałem zastosować, ale nie udało mi się nigdzie kupić. Jeśli to możliwe, napisz proszę gdzie udało Ci się kupić. Jaką ilość zastosowałaś na m2 oraz jaka forma (miał, czy grubsze frakcje).
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Od pażdziernika można kupować węgiel brunatny w kopalni np.Bełchatów .
Ceny w zależności od granulacji .
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Węgiel dostałam w celach reklamowych, ale mam na worku chyba tylko numer telefonu. Granulacja drobna - jakieś 5 mm, dużo miału. Chciałam wypróbować czy poprawi ukorzenianie trudnych roślin, ale te które mam nie zareagowały pozytywnie. Na moje 4-6 krzaków pomidorów, które sadzę w ostatnich latach 25 kilowy worek wystarczy na 4 lata. Wysypałam węgiel na kawałek rządka i przekopałam na szpadel szeroko i głęboko. Pewnie gdyby było przekopane na dwie szerokości szpadla, trzeba by z powrotem uruchamiać handel pomidorami ;:138.
K-37 w zeszłym roku wydały powyżej 10 kg z krzaka. No a dziś zjadłam ostatniego pomidorka...
Żeby malinowy 37 dobrze plonował, trochę go trzeba poznać. W żadnym razie nie należy sadzić młodej rozsady, bo będzie rósł tylko krzak i liściory. W zeszłym roku udało mi się posadzić z zawiązanym pierwszym gronem. Jako że do roboty wychodzę do tuneli, to zabierałam z sobą rozsadę pomidorów. Z roboty - pomidorasy do domu - i tak chyba z 2 miesiące. A kto bogatemu zabroni? :tan Mam ustalony typ wielkości 400-600 g, mocno mięsisty, więc trzeba go solidnie i regularnie karmić, bo z pustego nie naleje. Może być ekologicznie, albo konwencjonalnie w zależności od możliwości. Moje 6 sztuk dostawały 10- l wiadro pożywki z grubsza raz w tygodniu. Łyżka Kristalonu czerwonego (mniej więcej 30 g) + 2 nakrętki saletry wapniowej płynnej. W sezonie może 2 razy dodatek saletry amonowej (raz 3 grono, drugi 6), jakieś pół łyżeczki na wiadro. Parę razy dostały jeszcze saletrę magnezową. Przegłodzone dłużej robiły się kwaśne i wodniste. Natomiast pod jesień już nic nie dawałam, bo wtedy węgiel oddawał co zabrał wcześniej. Nie mam czasu na zabawianie się z kompostem i innymi dobrami tego typu, ale przypuszczalnie na czymś takim byłyby jeszcze bardziej aromatyczne, choć i tak zapach się roznosi jak się je przyniesie do domu.
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Jesteś mistrz i autorytet w uprawie pomidora ;:180
W tym roku nawożenie mam zmienić całkowicie a uprawa cała w gruncie ma wydobyć dodatkowy smak z nich.
K37 dostanie szansę jako jedna z nie wielu odmian z byłego sezonu a tak same nowości czekają.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Kozula , sporo kristalonu na 10 litrów wody ? Ja dawałam 10 gram na konewkę . Odmierzałam łyżką , ale
u mnie łyżka to nie więcej niż 15 gram .
Z tego wynika , że być może moje pomidory były głodzone . Na ten sezon mam inny nawóz do podlewania już
z wapniem .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Ja w tym roku skorzystam z zaleceń nawozowych yara.https://www.yara.pl/siteassets/broszury ... _yara.pdf/
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Fajna ściągawka .
Sprawdziłam jak nazywa się nawóz , o którym wcześniej wspomniałam To Calfon 14 -11 -22- 8 . Był jeden szczególny powód , który
mnie przekonał to możliwość stosowania z twardą wodą .
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

To jak rozmowa zeszła delikatnie na temat nawożenia, to zapytam czy stosujecie metodę podlania wysadzonej rozsady 0,5% roztworem saletry wapniowej?
U mnie co roku pomidory łapią SZW, staram się opryskiwać grona wapnowitem ale różny to przynosi efekt.
Takie podlanie dostarcza jednorazowo 750mg/l azotu i 930mg/l wapnia, czy pomidory nie dostaną szoku spowodowanego taką ilością pokarmu ?
Piotr
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Może ktoś wie co się stało z prawdziwymi pomidorami malinowymi. Były wielkie, często mocno niekształtne, ale ten smak i zapach ;:215 Ostatni raz udało mi się trafić na te prawdziwe u babuleńki, które hodowała je na działce. Niestety babuleńka umarła, a z nią te pyszne pomidory. To co teraz sprzedają jako malinowe to pseudomalinowe drewno często bez smaku. Tyle że równiutkie i "śliczne".
Awatar użytkownika
tkordus
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 mar 2010, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Malinowy olbrzym jest duży i pyszny. Szczerze polecam
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

rolnik90 pisze: 6 sty 2023, o 12:33 To jak rozmowa zeszła delikatnie na temat nawożenia, to zapytam czy stosujecie metodę podlania wysadzonej rozsady 0,5% roztworem saletry wapniowej?
Oprysk gron roztworem saletry wapniowej (lub innym specyfikiem z Ca) raz w tygodniu od momentu kwitnienia powinien wystarczyć na SZW nawet dla odmian podatnych. Z nawożeniem wapniem należy być ostrożnym, nadmiar wapnia blokuje przyswajanie przez pomidory wielu pierwiastków, przede wszystkim magnezu, boru w trochę mniejszym stopniu fosforu. Nawet jeżeli masz w glebie wapnia pod dostatkiem to dla odmian podatnych na SZW raczej nie obejdzie się bez oprysku gron wapniem (szczególnie wyższych pięter). Jeżeli nie robiłeś oprysków Wapnovitem zbyt późno lub zbyt rzadko to chyba czas odżałować pieniądze na badanie gleby i dopiero uzupełniać ewentualne braki wapnia.

Odczuwanie smaku jest zjawiskiem subiektywnym, trzeba próbować rożnych odmian samemu, warunki uprawy też są nie bez znaczenia. Mi pod względem smaku z malinowych podpasował Cudo Zemli.
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Analizę to robię co roku , dokładnie mam 930mg/l wapnia. Stosując 5g/l saletry wapniowej podbijam zawartość do 1800mg/l, tak że wiem co mam w glebie :)
Piotr
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2106
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

anulab pisze: 6 sty 2023, o 07:43 Kozula , sporo kristalonu na 10 litrów wody ? Ja dawałam 10 gram na konewkę . Odmierzałam łyżką , ale
u mnie łyżka to nie więcej niż 15 gram .
Z tego wynika , że być może moje pomidory były głodzone .
Nie można tego wykluczyć. Ja przygotowując glebę, pod uprawę w tunelu zastosowałem dawkę Hydrocomplexu 80g/m2, poprzedniej jesieni był poplon i obornik, dołki przy sadzeniu zaprawione kompostem.
W sezonie fertygowałem Kristalonami i Calcinitem w dawce właśnie 1g/l, czasem 1,5g/l.
W zasadzie 2 na 3 podlewania z nawozem. Wydawało mi się to dużo, ale skoro pomidory "wołały" to dawałem.
Po sezonie zrobiłem badanie gleby w obawie, że nawoziłem zbyt intensywnie.
Jak się okazało pomidory zjadły w zasadzie wszystko, w glebie śladowe ilości pierwiastków...
Dodam, że zbiory były więcej niż zadowalające.
Żeby nie było tak całkiem poza tematem, to dodam że moją ulubioną odmianą malinową jest Mexico, jest co roku od około dekady :)
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”