Pnącza na żywopłot

Drzewa ozdobne
ukatuka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lip 2007, o 21:00
Lokalizacja: jastrzębie zdrój

Pnącza na żywopłot

Post »

pilnie potrzebuję zasadzić pnącze które w miarę szybko rośnie i ma kolce!!! mam w płocie za ogrodem takie fajne wzory że każdy się wygodnie wspina i co jakiś czas wykrada interesujące go rośliny albo rzeczy typu huśtawka na drzewie, metalowa beczka na wodę itd. szlag mnie trafia!!! nie widzę innego wyjścia jak obsadzić płot kolczastym pnączem! Bardzo proszę o rady jakie pnącze sprawdzało by się w takiej roli najlepiej? myślałam już o kolczastym drucie który poowijam wokół płotu ale chyba byłoby to trochę śmieszne ... [/b]
iwona
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Pnącza z kolcami, i do tego szybko rosnącego nie znam. Pamiętam jednak z dzieciństwa płot obsadzony chmielem japońskim. Kolcy wprawdzie nie ma ale szorstkie liście i pędy potrafiły zranić do krwi.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tak myślę,ze doskonałą rolę może spełnić żywopłot z berberysu .
Oczywiście , dobór konieczny pod kątem pokroju i ciernistości.
Nie jestem pewna ,ale moja odmiana była zbliżona do prezentowanej w ofercie--->TUTAJ

To przykładowe zastosowanie na żywopłot.
Miałam taki fragment 3mb,jako zbędny w moim ogrodzie i ...wydałam w tym roku ostatnie krzaki.,właśnie na żywopłot.2m wysokości to dla niego pryszcz :lol:
Byla to odmiana bordowoczerwona,ciemną o bardziej okrągłych listkach -lubi cięcie,mimo wyprostowanych głównych pędów tworzył po cięciu ładne rozgałęzienia boczne-zagęszczał przestrzeń. Ciernistość jest duża .powalająca :P .
Nie do przebycia,a rośnie szybko- do 25 cm/rok swobodnie.

Doradzam zainteresowanie takimi krzaczorkami..


pozdrawiam J ;:59 VANKA
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

a róża, dzika różą :D
przyjemnie kwitnie, pachnie i ma owoce jesienią.
Ja nie wlazłabym w takie krzaczorki - o nie :D
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
ukatuka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lip 2007, o 21:00
Lokalizacja: jastrzębie zdrój

Post »

dziękuję za podpowiedzi! jeżeli uda mi się znaleźć w pobliskiej szkółce któryś z wymienionych wyżej roślin to je zakupię!
iwona
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możesz zrobić żywopłot mieszany: berberys i dzika roża. Będzie pięknie wyglądał, szybko rośnie i jest gęsty. Obie te rośliny możesz ciąć, wtedy się zagęszczają i rosną intensywnie. Berberys ma wielkie kolce, ukłucia są bolesne, natomiat roża ma kolce mniejsze, ale bardzo dużo, nie dość, że podrapią, to gdy wejdą w ciało, trudno je wydobyć.
Doskonałą rośliną na odstraszający żywopłot jest ognik szkarłatny. Ten to dopiero ma kolce, a do tego piękne owoce utrzymujące sie całą zimę na krzewie. Przy odrobinie "szczęścia" to nawet liściem można się skaleczyć.
A inną rośliną, piękną, niewymagającą jest rokitnik (oblepicha). Kolce ma jak szable, rośnie na każdej glebie, ma piękne pomarańczowe owoce, które zimą zjadają ptaki.
Dowiedz się, czy w okolicy masz jakieś nadleśnictwo lub leśnictwo, często tam są szkółki, gdybyś się dogadała, mogłabyś kupić sadzonki za niewielkie pieniądze.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A może ostrokrzew, albo głóg?

A może w Wyszukiwarcepo wpisaniu hasła "żywopłot" znajdziesz coś dla siebie?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Proponuje machonie pięknie wygląda a listki ma szkodliwe, A jak szukasz wielkich cierni to może Glediczia trójcierniowa nazywana iglicznią to dopiero ma ciernie . :)
ukatuka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lip 2007, o 21:00
Lokalizacja: jastrzębie zdrój

Post »

jeszcze raz serdecznie dziękuję za porady, które są konkretne i od osób mających wiedzę na ten temat.
iwona
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja od pola za płotem mam zdziczałe maliny na wysokość ponad 2 metry.
Nie przycinam ich, niech sobie rosną. Do tego wyrósł wysoki łopian...
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Ognik szkarłatny... powoli rośnie... jednak jak ktoś zobaczy jego 5-7cm kolce to na pewno sie przestraszy...

jedyny minus to taki ze trzeba gęsto go nasadzić.
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

To ja zaproponuje jeszcze jeżynę, podobna do malinki a kolce ma równie imponujące i liczne na gałązkach. :D
Patrycja__K
50p
50p
Posty: 55
Od: 15 cze 2009, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Pnącza na żywopłot

Post »

witam wszystkich na moim ukochanym forum i proszę o radę
mam bardzo blisko sąsiadów,chciałabym się jakoś odgrodzić,a ponieważ kocham pnącza,pomyślałam właśnie o nich.Ziemia u mnie gliniasta i przygrzewa ostro słoneczko,czy są jakieś pnącza,które zniosłyby te warunki??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”