Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Dagmara123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 paź 2022, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z alokazją, nowymi łodygami/liśćmi

Post »

Witam, mam problem z moją alokazją. Jej nowe łodygi wychodzą z wysuszoną końcówką, nie wiem w czym jest problem i czy wszystko okej z rośliną
Obrazek

Dziękuję za odpowiedzi z góry, jest to mój początek z tą rośliną.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problem z alokazją, nowymi łodygami/liśćmi

Post »

Zacznij od lektury tego wątku poświęconego Alokazji, znajdziesz wszystkie odpowiedzi. viewtopic.php?f=19&t=26438&hilit=Alokazja

Na pewno podłoże do wymiany, jest beznadziejne. Nie sadzimy roślin do samej ziemi uniwersalnej. Alokazja powinna rosnąć w bardzo przepuszczalnym podłożu, czyli albo mieszance ziemi z dużą ilością perlitu, albo możesz dodać jeszcze do tego podłoża do storczyków.

Przeanalizuj też podlewanie, nawożenie (regularnie mineralnym nawozem), wilgotność powietrza oraz stanowisko. Doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona przypadkiem do osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

PanRoslinka pisze:Moja Alokazja Pink Dragon jakiś czas temu zakwitła. Zakwitła no i przekwitła, odpadł jej ten "płatek", prącik też. Została tylko łodyga z kulką na końcu. Coś z niej wypadnie, jakieś nasiona może?

Obrazek


Obrazek
Z jakichś powodów wiadomość do ciebie zawiesiła się w "do wysłania" :D
Jakie konkretnie masz podłoże, jaki miks, jakie proporcje? i czy zawsze stoi w tym miejscu, czy często ta zasłonka jest opuszczona?
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Można trzymać w jednej doniczce dwie różne odmiany alokazji?
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie wiem czy można, u mnie tym co mają rosnąć koleżka w donicy nie przeszkadza, te co nie chcą to i samotność im nie pomaga. Z braku miejsca trzymam niektóre (nie tylko Alokazje) po dwa.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Alokazje są roślinami ekspansywnymi, czyli mogą wypuszczać dużo odrostów (to zależy od gatunku), mogą mieć silny system korzeniowy, więc osobiście odradzam sadzenie razem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja się tylko chciałem pochwalić.
W temacie Alokazja niechętnie kwitnie w domach - moja kwitnie drugi raz, pierwszy przekwtił, drugi już się pcha, a myślałem że to listek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Niechętnie? Wręcz odwrotnie, Alokazje a przynajmniej te popularne gatunki kwitną bardzo chętnie.
Tutaj warto zaznaczyć żeby dobrze je dobrze i regularnie nawozić mineralnym nawozem bo kwitnienie dość mocno je obciąża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czym konkretnie doświetlacie alokazje? I w jakiej odległości to ma być od samej rosliny. Mamy zimę i moje zjadły po jednym liściu i wyrosły dwa nowe, ale małe i nie rosną dalej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A jakie mają dokładnie stanowisko i czym i jak regularnie nawozisz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kands
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 paź 2022, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry.
Dzisiaj rano zobaczyłem, że moja alokazja Polly wyskoczyła z doniczki na podłogę. Mam ją od ponad dwóch miesięcy, rośnie w lekkiej przepuszczalnej ziemi, nawożona ostatni raz 8 dni temu. Raczej nie przelana i nie przesuszona. Nie było wcześniej żadnych objawów, utraty lub żółknięcia liści itp. Łodygi sztywne - wygląda jakby ktoś ją oderwał od bulwy. Miejsce oddzielenia jest twarde i jasne - brak objawów gnicia. Poproszę o porady:
1. Jak zająć się bulwą?
2. Czy da się uratować cześć nadziemną?

Bardzo dziękuję za podpowiedzi
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Oczyść dokładnie do zdrowej tkanki, wymocz bulwę w Magnicurze albo innym preparacie grzybobójczym i posadź do samego keramzytu albo wilgotnego perlitu. Użyj np. dwóch plastikowych kubków, jeden z otworami odpływowymi. W przypadku keramzytu tylko na razie codziennie przelewaj utrzymując na dnie drugiego kubeczka (jako osłonki) ledwo na dnie wody. Zapewnij ciepłe jasne stanowisko.
Polecam uprawę w hydro, czyli np. keramzycie. O wiele lepiej rosną niż w tradycyjnym podłożu.

Tutaj mamy wątek poświęcony tej metodzie uprawy: viewtopic.php?f=19&t=74728&hilit=Hydroponika
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kands
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 paź 2022, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

dziękuję bardzo! spróbuję może faktycznie z hydroponiką chociaż nie myślałem o tym wcześniej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”