Brzoza - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
opryskiwacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 wrz 2015, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoza - choroby

Post »

U mnie w tym roku młode 3 - 4 letnie brzózki nie dają rady z jakimś cholerstwem . Musiałem parę wyciąć, a inne same złamał wiatr (były już na tyle suche w środku). Parę przetrwało, koło wyciętych brzózek powyrastały młode, więc mój mini lasek odrasta, ale boję się, że historia się powtórzy. Czym powinienem spryskiwać, kiedy i jak często by chronić te młode brzózki?
Czy wszędobylskie morówki, też szkodzą im? Czasami całe gałązki są nimi zajęte.
szumenek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 cze 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brzoza płacząca

Post »

Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy wpis i co prawda bez zrobienia fotki, ale proszę o radę. Zakupiłem 3 tygodnie temu dość sporawą około 200 cm wysokości brzozę płaczącą. System korzeniowy miała otulony jakąś tkaniną. Po wykopaniu odpowiedniego dołka, dodam że teren na ogrodzie jest dość piaszczysty, posadziłem tę brzozę i teraz mam problem gdyż chyba się nie przyjęła. Połowa liści jest zielona, natomiast druga część cała wyschnięta, brązowa. Podlewam ją regularnie dość obficie, co wieczór. Czy jest szansa iż ona odchoruje i przeżyje czy raczej są nikłe szanse?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza płacząca

Post »

szumenek,
:Poczytaj to
https://duckduckgo.com/?q=Brzoza+p%C5%8 ... cal&ia=web
tu nie żartują
ZibiGrzybki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 kwie 2019, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam.

Brzoza papierowa posadzona w marcu tego roku.
Jak widać na załączonych zdjęciach młode listki wyglądają jakby były chore.
Proszę o podpowiedź, co to za choroba i jak sobie z nią poradzić.
A może to ten robal na liściu jest przyczyną tego zjawiska?

Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
imrowai
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 wrz 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ginące Brzozy

Post »

Witam wszystkich
Poszukuję pomocy w kwestii brzóz, które mam w ogrodzie.
Ogrodnik ze mnie marny i dlatego w ogrodzie mam tylko te drzewa - zakładałem, że brzoza to takie drzew chwast co rośnie wszędzie i w miarę szybko. Do tego jest jeszcze ładne - więc czego chcieć więcej :). Miały to być drzewa bezobsługowe... niestety plan nie wypalił :/
Wybór Padł na dorenbosa... Do tego, że muszę walczyć z jakimś robactwem zjadającym liście przywykłem, to że rdza mi je osłabia też mi juz nie nowina. Jakoś walczyłem i drzewa powoli rosły. Niestety ostatni zaobserwowałem niepokojący objaw - schnięcia liści na czubku drzewa. Inspekcja wykryła 2 istotne problemy:
1.
Na dole na ziemi widoczne takie niby trociny, w pniu otwór fi 4 mm głeboki na minimum 10 cm

Obrazek

Obrazek

2.
Na korze widoczne takie jakby nakucia - pewnie są to takie malutkie otworki, z których wypływa sok.

Obrazek

Obrazek

W zasadzie to już pogodziłem się z tym, że drzewa są do wycięcia, ale może jednak jest kjakiś sposób by wybić to co je zjada. Jeśli macie jakieś rady - z góry za wszystkie dziękuję
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Brzoza - choroby

Post »

Witam. U mnie problem pewnie taki sam :wink: Zakupiona brzoza trzy lata temu marnie przyrastała. W tym o dziwo nareszcie zdecydowała się rosnąć ale...na pniu pojawiło się takie coś :evil: . Podejrzewam że brzoza nie do uratowania, jednak góra rośnie i nie mam sumienia pozbyć się brzozy czyli wywalić. Czy czekać aż w końcu padnie czy już teraz wykopać ?


Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza - choroby

Post »

Zuzia111 a czy przypadkiem nie podwiązałaś jej wcześniej, tak jakby za mocno, do tego metalowego pręta co stoi obok?
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Brzoza - choroby

Post »

Owszem w pierwszym roku po zakupie pień był dość cienki, delikatny...wiatr targał w prawo i lewo, w obawie przed złamaniem przywiązałam ale luźno na tyle aby nie zostało czasem złamane. Nic się z brzozą złego nie działo, choć pręt widoczny na zdjęciu pozostał do dziś :roll:
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza - choroby

Post »

Na moje oko to po uszkodzeniu mechanicznym, na samym dole zdjęcia to tak wygląda, jakby pozostał wżer po sznurku. Może ktoś jeszcze spojrzy, bo od tego zależy co dalej robić.
Masz zdjęcie całego drzewka?
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Brzoza - choroby

Post »

Proszę bardzo..o to więcej zdjęć :D


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Sorry za odwrócone zdjęcia, nie wiem czy coś w moim kompie się poprzestawiało :oops:
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza - choroby

Post »

Zuzia111, widać, że jest zdrowa, liście, gałęzie - wszystko ok, poza tym krótkim odcinkiem na pniu. Nie ma żadnych objawów typu phytophthora, czy jakiegoś grzyba, który by ją zabijał. Raczej podejrzewam, że nieodpowiednio była podwiązana i tłukła też pniem o pręt. Ja bym teraz nic nie robiła. Wiosną, przed ruszeniem wegetacji, zamaluj farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu
edit
Chyba, że masz pod ręką zwykła emulsyjną i topsin to zamaluj jeszcze teraz (tak mw. na dwie łyżki farby z 5 kropli topsinu).
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Brzoza - choroby

Post »

Dzięki za dobre wieści, w takim razie się wstrzymam z eksmisją ;:oj .Gdyby coś nie tak zawsze zdążę to zrobić ;:108. Oczywiście zastosuję się do rad ;:128
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza - choroby

Post »

Zuzia dopisałam. I wywal ten sznurek :) zrób z byle czego szeroką opaskę
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”