Plectranthus ciliatus NICO wymagania,uprawa,zimowanie,problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21750
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Co to za kwiat???

Post »

Jeśli pod spodem jej liście są purpurowe to z pewnością jest to Plectranthus ciliatus " Nico ".
Ta odmiana jest w Polsce rozpowszechniona.
Jest ozdobna głownie z liści o pieknej głebokiej ciemnozielonej barwie i purpurowych żyłach w ich teksturze.
Jednak Twoja sadzonka ma kiepskie warunki uprawy.
To roślina cienia i półcienia w naturalnym środowisku Republiki Południowej Afryki , to roślina okrywowa lasów.
Lato doskonale spędza w ogrodzie ustawiona na podwyższeniu ponieważ jej pędy mogą mieć 30-40 cm długości,zimę w domu.Kwitnie jesienią i pęd kwiatowy po kwitnieniu należy wyciąć ponieważ szybko drewnieje i psuje wygląd rośliny
Tak wyglądał mój w maju po wyniesieniu do ogrodu
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
marzena06
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3072
Od: 4 cze 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co to za kwiat???

Post »

Masz racje listki pod spodem są purpurowe.
Kwiat jest uśmiechem rośliny Pozdrawiam Marzena
Moje wątki
Marzenkowo cz.1
Awatar użytkownika
Calpurnia
200p
200p
Posty: 320
Od: 5 sie 2011, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknące liście Plecantrus

Post »

Witajcie. Mam pytanie dotyczące plecranthusa zwanego komarzycą. Nabyłam taką roślinkę od "babci" na bazarze i zasadziłam w ogródku. Rośnie bardzo ładnie, ale zastanawiam się, co zrobić z zimą. Nie mogę nic znaleźć w sieci, wszystkie informacje dotyczą wylącznie hodowli w doniczkach. Babcia nie mówiła tez nic, ze nie wolno jej hodować w ogródku. Czy mam ją przesadzać? Czy moze wystarczy okryć iglakami? Nie chicałabym, zeby przemarzła. Mieszkam w mieście, ale mrozy są jakie są.
Obrazek
Ha en bra dag!
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21750
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żółknące liście Plecantrus

Post »

Najpraktyczniej jest pobrać sadzonkio pędowe przed nadejściem mrozów i ukorzenmiac w mieszkaniu w wodzie/
Łatwo puszcza korzenie . a potem do doniczki i uprawiac w jasnym chłodnym miejscu do wiosny by w połowie maja można wystawić do ogródka czy na balkon.
Inaczej się nie da,ponieważ plecantrusy wytrzymują obniżenie temperatury do ok 5 *C.
Można go wykopać,przyciąć ,wsadzić do doniczki i przezimować w mieszkaniu ale nie jest tro praktyczny sposób a
wiosną i tak trzeba sporządzić nowe sadzonki ,gdyż te stare nie są atrakcyjne.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Calpurnia
200p
200p
Posty: 320
Od: 5 sie 2011, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknące liście Plecantrus

Post »

Czy one wyglądają tak jak te? https://encrypted-tbn1.gstatic.com/imag ... yI-byIFXkH Bo jeśli tak, to nic podobnego nie widze. Moze roslina jest jeszcze za mała? Nie ma nawet "normalnych" gałęzi, tylko zielone łodyżki.
Obrazek
Ha en bra dag!
DarekRz

Re: Płożąca roślina w półcieniu( Plektrantus 'Nico')

Post »

Także moim zdaniem to Komarzyca - Plectranthus. Przez zimę trzeba ją przetrzymać w domu. Ja na wiosnę robię sobie sadzonki wegetatywne ze starych egzemplarzy i wysadzam w maju do gruntu.
DarekRz

Re: Płożąca roślina w półcieniu( Plektrantus 'Nico')

Post »

To się naprawdę bardzo łatwo ukorzenia - skubiesz - do szklanki i za tydzień masz sadzonkę. Można sobie narobić 30 takich sadzonek z jednego doniczkowego egzemplarza i masz darń pod drzewami do października :wink:
Jak ktoś z Białego lub bliskiej okolicy to mogę się podzielić komarzycą - zanim mróz ją w czwartek zetnie :(
Awatar użytkownika
AleksandraB
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 18 lut 2015, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknące liście Plecantrus

Post »

KaRo, mam trzy plekantrusy z białą obwódką, kupione na wyprzedaży na jesień. Zimują w ogrzewanej piwnicy, na oknie. Póki co wyglądają jakby wydawały ostatnie tchnienie. Mateczne łodygi są brązowe, a na nich gdzie nie gdzie młodziaki. Powinnam je odmłodzić czy poczekać jak cała roślina zareaguje na wiosnę? Nastawiłam się na pierwszą opcję, ale jak zobaczyłam Twojego plekantrusa to już sama nie wiem co lepsze. czy to zależy od odmiany?
Pozdrawiam,
Ola
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21750
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żółknące liście Plecantrus

Post »

Aleksandro ,nie mam dobrych wiadomości .
Plectranthus coleoides - wszystkie jego odmiany znakomicie rosną latem i najlepiej na powietrzu.
Bezproblemowe zimowanie ich dotyczy jedynie odmiany P. ciliatus NICO .

Natomiast te o pstrych liściach czyli ?Variegata? lub ?Marginatus? zimę przeżywają bardzo rzadko.
Nie pomagają optymalne warunki czyli jasno i chłodno w granicach 10-12*C .
Z reguły giną podczas prób ich przetrzymania.
Nie wiem jak wyglądają Twoje rośliny, ale jeśli istnieje szansa na pobranie sadzonek, to zalecałabym właśnie tak postąpić.
Pobrać, ukorzenić i ciszyć się nowymi roślinami wiosną.
Lepiej jeśli byłyby to sadzonki wierzchołkowe ale dziś pewnie trudno o takie skoro pędy są już brązowe.
Jednak próbuj,ukorzenić to co możesz pobrać, w ziemi przepuszczalnej , w miejscu jasnym i przy podwyższonej wilgotności.
Rośliny mateczne zetnij niemalże przy ziemi ale zostaw je w tych samych donicach,istnieje szansa,że wiosną mogą wybić nowe przyrosty od korzenia.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
AleksandraB
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 18 lut 2015, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknące liście Plecantrus

Post »

Dziękuję za radę KaRo. W takim razie szybko zadziałam.
Pozdrawiam,
Ola
Awatar użytkownika
AleksandraB
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 18 lut 2015, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknące liście Plecantrus

Post »

Zaczęłam ukorzeniać młode, gdyż mateczne rośliny zaczęły coraz bardziej marnieć w oczach. Nie chce zapeszyć, ale dzięki ukorzeniaczowi raczej się udało. Odnóżki włożone do wody szybko zmarniały. Postaram się wrzucić foto maluchów. Jeszcze raz dziękuję :tan .
Pozdrawiam,
Ola
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Żółknące liście Plecantrus

Post »

Odświeżam stary wątek :D Chciałam Was zapytać czy robiliście jakieś kompozycje kwiatowe z Nico? Macie moze jakieś zdjęcia? Bo będą mile widziane :D
Chciałam obsadzić balkon a co roku jak zwykle kombinuję żeby coś innego było. Mam balkon od strony południowej więc za bardzo nie poszaleję. Kilka roślin mam już sprawdzonych, ale... Myślałam w tym roku o połączeniu plectrantusa nico z pelargonią pełną zwisającą oraz bacopą.
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1918
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Plektrantus coleoides Variegata(komarzyca)

Post »

Ukorzeniłam w październiku pędy wierzchołkowe, posadziłam do donczki i nadal rosną.
To październikowe
Obrazek

A to aktualne . Zastanawiam się czy nie trzeba go trochę przyciąć.

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”