Brązowienie iglaków.(różnych)Choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Kiedy ten kamień tam został wyłożony? Może mu to nie służyć, korzenie nie potrafią należycie pracować, transpirując od strony słonecznej nie potrafią uzupełniać wody w igłach i tak to wygląda.Świerk conica wymaga przewiewnej, ale wilgotnej gleby, lubi też stanowiska w otoczeniu innych roślin, wody gdzie jest zwiększona wilgotność otoczenia.Suche powietrze mu szkodzi.
marcinp1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2013, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Założyłem trzy różne posty dla trzech różnych grup drzewek :) Kamienie 3 lata od samego początku będę je odsuwał na szerokość korony i sypał korą. "Transpirując"? Co to oznacza :) Ja miałem pomysły, że właśnie on lubi jak w niego słońce grzeje bo właśnie tak to wygląda, że tam gdzie na niego świeci słońce jest ładny a tam gdzie słońca nie ma no to widać na zdjęciu :) Czy jest jakaś szansa że coś mu pomoże? Chociażby odsunięcie tych kamieni i wyłożenie korą? Co można wokół niego jeszcze posadzić aby mu pomóc? Coś niewielkiego żeby wszystko całkowicie nie zarosło :)

- Wt 28 kwi 2020 13:44 -
Znalazłem jedno obrzeże metrowe i próbnie coś wykombinowałem. Czy jeśli tyle odsłonie w okół drzewka to wystarczy? Szkoda, że obrzeża nie są 1.5 metrowe bo wtedy by chyba optymalnie było przynajmniej dla tych większych bo dla tych wszystkich małych szczepionych to chyba metrowe będzie ok i akurat mi się idealnie wpasuje.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Lekko brązowieje mi połowa Thuji 4 ever gold, posadzona na jesieni 2019r. Co może być powodem?

Inna 4 letnia nie znam dokładnie nazwy na dole ma czarne pole.

I kolejna 4 letnia chyba thuja szmaragd z jednej strony straciła kolor z zielonego na blado szary...chyba od wiatru jesienno zimowego ale chcę się upewnić czy na pewno.

Z góry dziękuje za podpowiedzi.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Witam
Zauważyłem na jednym z cyprysików zasychające igły na szczycie i u podstawy. Wody i nawozu ma dość. Szkodników, ani symptomów choroby grzybowej nie zauważyłem. Obok rosną następne ale na nich żadnych objawów zasychania nie widać. Co jest przyczyną zasychania igieł ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Szczurawica
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 maja 2019, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Witam,
Mam problem z drzewkiem, dolne kulki zaczynają przysychać. Co zrobic?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Jodła górska Compacta zauważyłam żółknące igły i biały nalot od spodu. Na nowych przyrostach czarne kropki. Czy to mszyca, czy coś innego? Jak to zwalczyć?

Obrazek
Obrazek
klauduch
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 mar 2021, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Dzień dobry,
Miesiąc temu wsadziłam na działce 3 cisy pośrednie 'Wojtek'.
Gleba w ogrodzie gliniasta, więc wykopaliśmy spory dołek i podsypaliśmy dużą ilością ziemi do iglaków. Na dnie keramzyt, bo cisy rosną blisko spływu wody z rynny i nie chciałam żeby stały w wodzie. Ziemia do iglaków bo czytałam, że ta odmiana preferuje podłoże kwaśne. Obok cisów rożnie rododendron i cyprysik tępołuskowy. Cała gleba przykryta agrowłókniną.

Przed wczoraj zauważyłam, że jeden cis zaczyna żółknąć a na pozostałych zaczynają brązowieć niektóre igiełki (od czubka w stronę pnia). Wszystkie cisy zaczynają też gubić te igły. Nie jest jeszcze tak dramatycznie, więc od razu te dwa dni temu podsypałam je nawozem przeciw brązowieniu igieł. Niemniej jednak zaczęłam się zastanawiać czy moich cisów nie zaatakował jakiś grzyb. Ostatnio była gigantyczna ulewa a po tygodniu zalali nas sąsiedzi (pękła rura od zraszaczy i cała woda leciała na mojego cisa.
Przejrzałam je i nie widziałam żadnych szkodników

Czy mogę prosić o pomoc w diagnozie moich krzaczków? Nie chciałabym aby wypadły :(
Poniżej przesyłam zdjęcia (z góry przepraszam za jakość !)

żółknący krzak:
https://imagizer.imageshack.com/img923/4804/K3UBB5.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/5931/h2A16q.jpg

zasychające końcówki igieł na pozostałych:
https://imagizer.imageshack.com/img924/3707/WYDfPn.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/7786/ewpwTx.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/3516/pwlKqN.jpg
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Wywal tą szmatę , zamiast pomóc, ugotujesz i udusisz te rośliny.
Pozdrawiam Lucyna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Cisy świetnie rosną na gliniastej glebie, zasadowej, więc niepotrzebne, a wręcz szkodliwe te kombinacje z 'ziemią do iglaków' (nie ma czegoś takiego, to nazwa marketingowa), nadaje się do iglaków w donicach.Można ewentualnie trochę domieszać w celu rozluźnienia.Najlepiej posadzić do rodzimej ziemi, podlać i pewnie byłoby ok.Niepotrzebna i szkodliwa ta szmata, lepsza sama, przewiewna ściółka.
klauduch
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 mar 2021, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Dziękuję za rady :)
Usunę te włókninę to na pewno.

Ziemię dodalam z przeznaczeniem "do iglaków" też z tego względu że strasznie śmieciowa jest ta moja (ziemia od dewelopera z gruzem, śmieciami itp). Chciałam dobrze :)

wczoraj w ogóle przejrzałam raz jeszcze rośliny i znalazłam miseczniki.
Spryskałam już Empularem i czekam na efekt :)
twoface
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 lut 2022, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie iglaków.Choroby i szkodniki

Post »

Witam,
mam problem z tujami brabant. W październiku posadziłem na działce 40 sztuk (80-100cm).
Tuje były przesadzane z doniczek. W każdej doniczce były też kulki z nawozem. Posadziłem zgodnie z poleceniami ze szkółki.
Na początku podlewałem, potem już nie jeździłem bo często padało, więc samo się podlewało.
Byłem w grudniu na działce po obfitych opadach śniegu, żeby zobaczyć czy ich nie przygniotło, delikatnie otrzepałem je ze śniegu bo były przygięte ale zauważyłem że też tracą kolor, tzn coś pomiędzy jasną zielenią a żółtym. Kolor straciły równo na całości.
Byłem też tydzień temu żeby zobaczyć czy jakieś są szkody po wichurach i mam wrażenie że są jeszcze bledsze, dodatkowo część jest zalana ale nie wszystkie. Ale wszystkie tracą kolor równo. Link do zdjęcia: https://drive.google.com/file/d/12yr7Qj ... sp=sharing
Czytając różne artykuły skłaniam się do tezy że problemem jest za duże nawodnienie.
Wykluczyłem pH gleby bo wcześniej w tym miejscu rosły piwonie a one lubią też kwaśną glebę (nie osądzajcie mnie że wyrwałem piwonie żeby posadzić tuje, całkowita zmiana zagospodarowania przestrzennego tego wymagała) :wink:
W każdej doniczce był nawóz pod drzewkiem więc raczej Magnezu też im nie zabrakło.
Mrozów jakiś wielkich też nie było.
Może się mylę więc może ktoś z was zna taki objaw?
Bardzo proszę o pomoc.
Nie wiem co mogę teraz zrobić. Czekać aż woda zejdzie, i co potem? Same się odłapią czy jakoś im pomóc?
Czymś pryskać albo czymś podsypać?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Brązowienie iglaków.Choroby i szkodniki

Post »

Jak tak będą stać w wodzie to padną. Zrób jakiś drenaż, bo w tym miejscu co nie Wsadzisz, będzie ginąć.
Jak jest tak mokro, da radę metasekwoja albo cypryśnik, ale nie tuja.
Pozdrawiam Lucyna
twoface
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 lut 2022, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie iglaków.Choroby i szkodniki

Post »

Problem w tym że żółknąć zaczęły jeszcze przed zalaniem. Czy może być jeszcze jakiś inny powód oprócz za dużej wilgoci?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”