Czy to rak bakteryjny pomidora?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Dorota5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lip 2009, o 19:46

Czy to rak bakteryjny pomidora?

Post »

Witam wszystkich,jestem nowa na tym forum jak i w uprawie pomidora.Co robić czy uda się je jeszcze uratowć?Zmiany postępują od 4 dni ,liście się zwijają ,brązowieją,i usychają a na owocach zaczęły pojawiać się małe plamki,czytałam że to są ptasie oczka.Zostaje tylko kilka liści na czubku po usunięciu tych chorych.Mam kilka gatunków pomidorów w szklarni,choroba nie dopadła na razie tylko koktajlowych i tych co są posadzone w gruncie w ogródku(choć tam też już zauważyłam zmiany na pojedyńczych liściach.Proszę o radę jak ratować te rośliny i czy owoce b ędą się nadawały do spożycia bo jednak jest ich sporo. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Gosia
Awatar użytkownika
Irek 76
50p
50p
Posty: 75
Od: 15 lip 2009, o 23:45
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Wygląda to na szarą pleśń,sprawdź czy od spodu liścia jest szary nalot na liściach chorych,ale nie całkowicie zaschniętych. Wskazują na to też plamki na owocach,to efekt szarej pleśni.
Oberwij wszystkie chore liście,i zastosuj jak najszybciej oprysk.
Amistar,Brawo (działa również na zarazę ziemniaka) czy coś innego na szarą pleśń,dbaj też o dobre wietrzenie tunelu.
Owoce nadają się do spożycia.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Szara pleśń nie postępuje tak szybko , na pierwszym zdjęciu jest najprawdopodobniej zaraza , chociaż mało widać więc trudno z całą pewnością powiedzieć . Szara pleśń też jest , a plamka na owocu nie jest ,,ptasim oczkiem ''. Można zjadać owoce razem z plamkami .
Brunatna plamistość też jest , co najmniej jedną plamę widać . Najważniejsza sprawa w tej chwili szybko potwierdzić lub wykluczyć zarazę . Jeśli masz zarazę musisz jak najszybciej opryskać odpowiednim środkiem , bo Ci zeżre owoce , samo oberwanie lisci nie pomoże .

Pozdrawiam , kozula .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”