Niekonwencjonalne środki ochrony roślin

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

BIOLOGICZNA OCHRONA ROŚLIN

Szkodniki i choroby w ogrodzie - Pozostałe metody i preparaty dostępne w handlu - Preparaty roślinne w ochronie roślin - Tabela ochrony roślin


http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... la_ochrony
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Po raz kolejny zadaje pytanie w jakich proporcjach stosuje się mleko na zarazę ziemniaka
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja stosuję mleko tylko do pomidorów, papryki, ogórków. Proporcje podałem na stronie pierwszej czyli 1 - 5. Do ochrony ziemniaka - nic na ten temat nie wiem. Jak chcesz pryskać to w proporcji 1 litr mleka na 5 litrów wody ale czy to da pozytywny efekt?
Podaj później wyniki.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przypominam, że stosując opryski mlekiem trzeba opryskiwać liście pomidorów od dołu i z góry. Opryski muszą być systematyczne czyli co 7 dni. Opóźnienie się z opryskiem o 1 - 2 dni może spowodować "atak" choroby na pomidory.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Na kędzierzawość pestkowych :
kryska pisze:(...)
A teraz najważniejsze, mieszanka piorunująca, jej skład nie zawsze jest taki sam, zależy co tam mam pod ręką.
Zawsze jest na 2 l roztworu:

1. coca cola / ja jestem bardzo oszczędna i używam napoju coca podobnego, najtańszego/
w ilości 1/2 l
2. amoniak w proszku taki do pieczenia ciastek albo soda oczyszczana - 2 łyżeczki
3. trochę rozpuszczonego szarego mydła
może być
4. gnojówka z pokrzywy
5. woda z namoczonego popiołu drzewnego
6. biohumus

To wszystko w ilościach??? tak na oko :shock:
Mogę tylko powiedzieć, że brzoskwinia ma się dobrze, owoce dojrzewają i co jakiś czas, jak opryskuje pomidory wodą z mlekiem to i brzoskwinkę prysnę.
Awatar użytkownika
mikrobia
200p
200p
Posty: 255
Od: 24 maja 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Syców
Kontakt:

Biedronki, ptaki i robaki

Post »

Co myślicie o takich niekonwencjonalnych metodach ochrony roślin, jak wykorzystanie biedronki siedmiokropki do zwalczania mszycy, czy pospolitych ptaszków do wydziobywania gąsienic? Ja myślę, że to dobry pomysł i planuję zimą skonstruować kilka domków dla ptaszków...porozwieszam je na drzewach w ogrodzie....na pewno nie zaszkodzi!
Co do pożytecznych owadów, to ciekawa jestem, czy w Polsce można kupić biedronki, bo w niektórych krajach są firmy, które je"produkują".
Z pożytecznych owadów znam również złotooka pospolitego (zjada mszyce), dobroczynka wielożernego (pożera przędziorki i różnopazurkowce oraz młode larwy wciornastka), dziubałeczka wielożernego, orius majusculus i pryszczarka mszycojada.
Najlepszym ogrodnikiem jest natura. LD Probiotics apifarma.pl
EM-Foto-Album/mikrobia/
Kupię, sprzedam lub wymienię...
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Post »

Bardzo dobry pomysł. Z zakupem może być problem bo to towar raczej dla większych producentów w uprawach pod osłonami. Przejrzyj ofertę firmy biobest np.
Awatar użytkownika
pestka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1809
Od: 1 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witajcie
mam pytanie
kiedy trzeba pryskac brzoskwinki a kiedy
sliwki wegierki
a kiedy gruszki bo u mnie na dzialce co roku
panuje rdza gruszy mam zamiar wyrzucic te grusze mam 2 sztuki bardzo stare drzewa
czy mózna w tym, roku ich spryskac czym i kiedy
bardzo prosze o pomoc w tej sprawie
pozdrawiam :D
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Mam pytanie czy oprysk z mleka zapobiega też zarazie ziemniaczanej na pomidorach? Co roku mi od tego padają. W zeszłym roku próbowałam opryski z cebuli, pokrzywy i skrzypu. Tak szczerze mówiąc opóźniło to o jakiś czas rozwój choroby, ale później chemia i tak musiała pomóc moim pomidorom. Ale za to zupełnie przypadkiem pozbyłam się mszyc, bo potrakowałam tym skrzpem i cebulą też inne rośliny, zwłaszcza róże porzeczki i brzoskwinie. Mszyce padły. Szkoda tylko że nie wiem od czego bo tak jak pisałam potraktowałam je i skrzypem i cebulą, tzn wywarem z cebuli i gnojówką ze skrzypu. Pokrzywa choć polecana dość często, u mnie się nie spisywała.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Opryski mlekiem

Post »

Witam. Chcę się podzielić doświadczeniem w kwestii oprysków mlekiem w zwalczaniu kędzierzowatości nektaryn i brzoskwiń. Otóż 2 lata temu moje drzewa były pozbawione ochrony z powodu mojej nieobecności. W ubiegłym roku przedstawiały się tragicznie i właściwie należałoby je wyciąć, wszystkie liście były porażone, pędy krótkie, też porażone, zupełny brak kwitnienia. I wtedy po oberwaniu wszystkich liści ( gdzieś w maju) zaczęliśmy opryskiwać drzewka mlekiem z wodą w stosunku 1:1. Wszystkie wyrastające liście były piękne, zdrowe, błyszczące. W tym roku drzewka są obsypane kwiatami i zdrowe, ale nie zamierzam zreezygnować z oprysków mlekiem, bo wiem że im to służy. Pozdrawiam
ania1590
broniu
50p
50p
Posty: 51
Od: 3 gru 2008, o 19:52
Lokalizacja: Jasło

Post »

mila1003 pisze:Mam pytanie czy oprysk z mleka zapobiega też zarazie ziemniaczanej na pomidorach? Co roku mi od tego padają. W zeszłym roku próbowałam opryski z cebuli, pokrzywy i skrzypu. Tak szczerze mówiąc opóźniło to o jakiś czas rozwój choroby, ale później chemia i tak musiała pomóc moim pomidorom. Ale za to zupełnie przypadkiem pozbyłam się mszyc, bo potrakowałam tym skrzpem i cebulą też inne rośliny, zwłaszcza róże porzeczki i brzoskwinie. Mszyce padły. Szkoda tylko że nie wiem od czego bo tak jak pisałam potraktowałam je i skrzypem i cebulą, tzn wywarem z cebuli i gnojówką ze skrzypu. Pokrzywa choć polecana dość często, u mnie się nie spisywała.
Czy zapobiega?na pewno tak ale zależy od wielkości zagrożenia i na pewno zapobiega do jakiegoś stopnia.Trzeba pilnować terminu oprysku mlekiem co siedem dni i nie rezygnuj z gnojówki z pokrzyw stosuj je na przemian.Oprysk z mleka chroni rosline z zewnątrz (zabezpiecza liście przed wchłanianiem chorób) a podlewając gnojówką z pokrzyw odkarzasz glebę.
Ja w tym roku mam pierwszy raz pomidory w szklarni kiepski kompost spowodował rozwój chorópska.Zdecydowałem sie na tzw. chemie opryskałem dwukrotnie miedzianem i podlałem wodnym roztworem Prewicur-em.Dodam że pomidory zaczynają kwitnąć.Na tym etapie zamierzam zakończyć stosowanie chemii i przejść na metody naturane mleko i gnojówke z pokrzyw którą już spożądziłem
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

gnojówką z pokrzyw polewać tylko ziemię czy rośliny też ?
Pozdrawiam.
Ola
broniu
50p
50p
Posty: 51
Od: 3 gru 2008, o 19:52
Lokalizacja: Jasło

Post »

ziemię podlewamy gnojówką rozcięczoną w stosunku 1:10, liście tez można ale rozcięczyć 1:20 i spryskiwać
Jeśli hodujesz marzenia, bezczynność jest Twoim największym wrogiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”