Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
karinos
50p
50p
Posty: 99
Od: 2 lis 2005, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jonkowo / Olsztyn

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Witam. Zostałam skierowana do tego tematu także podpytam tutejszych specjalistów :) Orientuje się ktoś może co to i jak to zwalczyć? Czy dołki, w których to znalazłam (po wyciągnięciu z nich żurawek) trzeba jakoś "zdezynfekować" przed posadzeniem kolejnych? Te wyciągnięte, z mieszkańcami w korzeniach, spaliłam, ale nie wiem czy to w ogóle groźne i czy może się jakoś roznieść. Z góry dziękuję za pomoc :)

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Masz to samo co Budda, tylko że jego osobniki są starsze. Zniszcz wszystkie. Przekop ziemię dookoła, przesiej, jak nie będzie innych sztuk to o.k. Możliwe, że były w ziemi sprzedawcy żurawek.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
karinos
50p
50p
Posty: 99
Od: 2 lis 2005, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jonkowo / Olsztyn

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Dziękuję za pomoc. :) Zrobię tak jak piszesz annodomini. Mam nadzieję, że się "nie rozlazło" po ogrodzie.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

To się "nie rozłazi". Jest albo nie. To ich rodzice decydują gdzie będą żerować.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
Dana22
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 mar 2016, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Witam serdecznie. Mam pytanko do osób które stosowały nicienie. Czy można je stosować w warzywniku? Czy są bezpieczne dla ludzi nawet w razie zjedzenia brudnych warzyw? Pytam bo mam małe dzieci i wiadomo że zawsze coś prosto z ziemi trafi do buzi a chcę wytępić pędraki w bezpieczny sposób.
izekg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 sie 2016, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Mój "genialny" mąż podejmując walkę z pędrakami opryskał DURSBANEM całą działkę - łącznie z drzewkami owocowymi i moim warzywniakiem. Jestem załamana, nie po to mieszkam na wsi aby się teraz taką chemią truć. Czy w przypadku warzyw (ale i truskawek, porzeczek i malin) isteniej przy tym środku jakiś okres po którym znowu mozna spozywać dane plony? Czy wszystko trafi na kompost?? ;/
Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Jeśli chodzi o terminy karencji to wystarczy poszukać na google. Nastomiast ja pomimo tego, że nie znam tego środka to wolałbym spróbować coś bardziej naturalnego jak nicienie lub po prostu przekopać teren i przesiać ziemię itd.
Zezwolenie MRiRW Nr R - 58/2012 z dnia 20.03.2012 r.
Szkodliwy Niebezpieczny dla środowiska

3. OKRES OD OSTATNIEGO ZASTOSOWANIA ŚRODKA DO DNIA ZBIORU
ROŚLINY UPRAWNEJ (okres karencji).
Rzepak ozimy ? nie dotyczy.
Kapusta głowiasta, kalafior, brokuł ? 21 dni.
http://gruparolnik.pl/pdf/Dursban%20480%20EC.pdf
izekg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 sie 2016, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Tak, szukałam, ale nie rozumiem do końca. Uwzględnione w tym zestawieniu są kapusta, kalafior i brokuł i tu jasne, że okres karencji to 21 dni. Ale nie doszukałam się innych upraw. I co w praktyce oznacza "nie dotyczy"?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Nie jestem pewien, ale może rzepak nie pobiera substancji aktywnych z tego oprysku? Tak czy inaczej, gdybym został zmuszony do zjedzenia jakichkolwiek plonów, które były popryskane dursbanem, to to ja bym się trzymał wytycznych producenta dla wszystkich warzyw (21 dni) i na wszelki wypadek dodał jeszcze jeden tydzień karencji (28 dni). Trzeba pamiętać, że dursban to nie oprysk z gnojówki czy czosnku tylko trucizna, więc lepiej dmuchać na zimne.
jagusia111

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Na inne uprawy stosowany jest doglebowo przed posadzeniem, a na rzepak we wczesnej fazie rozwoju więc w obydwu przypadkach producent podaje "karencja nie dotyczy". Burak cukrowy i pastewny karencja - 30 dni. Tytoń - nie dotyczy. Rośliny sadownicze (owocowe, jagodowe) - przed sadzeniem - nie dotyczy. Truskawka -opryskiwać po zbiorze owoców - nie dotyczy. O kapustnych było wcześniej. Marchew - 14 dni. Ozdobne - nie dotyczy. Leśnictwo - nie dotyczy.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Wszystko super, ale jak wynika z postu izekg to oprysk został wykonany na całej działce włączając w to warzywniak, więc chyba osoba, która dokonała oprysku nie dokońca czytała ulotkę producenta na temat terminów oprysku itd. Tak czy inaczej, to nie jest mój problem, więc nie ma co dalej bić piany.
jagusia111

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Myślę, że izekg wyciągnie z powyższych postów odpowiednie wnioski i wyrzuci co musi wyrzucić, a zostawi to co może zostawić :D .
izekg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 sie 2016, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Wybaczcie, że się nie odzywałam. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Spieszę dodać, że dzwoniłam do producenta i napiszę tu czego się dowiedziałam, bo może ktoś kiedyś też będzie taki "mądry" i spryska "jak leci".

Przede wszystkim to skandal, że ktokolwiek w jakimkolwiek sklepie doradził użycie takiej toksycznej chemii przy domu - nie można tym pryskać nawet trawnika po którym chodzą ludzie czy zwierzęta a co dopiero czegokolwiek co mielibyśmy jeść.

Wszystko więc idzie do utylizacji. Nie muszę chyba dodawać, że mój wkurw na bezmyślność męża "urosł pod niebo" (oprysk pod moją nieobecnośc, bez mojej wiedzy a wręcz wbrew mojemu kategorycznemu zakazowi używania jakiejkolwiek chemii... to pędraki mu przeszkadzały) ;/ ;:223

I to by było na tyle. Trzeba mi teraz wrócić do miasta znowu kupować w sklepie marchewkę, która smakuje jak gorzko-słodki styropian ;/
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”