Mech na trawniku

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Zwalczanie mchu na trawniku.

Post »

Czy ktoś z Was zna skuteczny sposób zwalczania mchu na trawniku?
Grabienie trawnika i opryskiwanie środkami chemicznymi dostępnymi w sklepach ogrodniczych to środek doraźny! Mech w niektórych miejscach mam nawet po zwapnowaniu gleby... :evil:
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

z moich informacji wynika, że gdy zostawisz trawę trochę wyżej przyciętą, to mech sam powinien zginąć. Dodatkowo możesz potraktować go antymechem.
Tak stosuje to mój sąsiad na działce i mchu ma jak na lekarstwo. A gdy przycinał trawnik zbyt krótko, to mchu na kopy.
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

"...potraktować go antymechem. ..." Jest skuteczny na 2-3 miesiące. Mech wyrasta mi w miejscach zacienionych i bardzo skutecznie konkuruje z trawą, którą staram się przycinać wysoko.. :wink: Pamiętam oczywiście, że zbyt wysokie koszenie stwarza niebezpieczeństwo wypierania traw szlachetnych przez gatunki pospolite i chwasty!
Awatar użytkownika
Rafaloku
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 wrz 2005, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Rozwojowi mchu sprzyja zbyt zwięzła, słabo przepuszczalna gleba, słaby dostęp światła, zbytnia wilgotność oraz ekstremalne wartości pH gleby. Jeżeli mech pojawia się na trawniku sporadycznie, możemy go wygrabić i posypać trawnik cienką warstwą piasku.

Jeżeli to nie wystarczy zastosujmy specjalny nawóz ze środkiem przeciwdziałającym występowaniu mchu, czyli np. wspomniany powyżej Antymech. Trawnik możemy również opryskać preparatem Mogeton 25 WP. Przy temperaturze około 18°C mech zacznie bieleć już po kilku dniach, a zniknie po około dwóch tygodniach :wink:

więcej o rozwiązywaniu problemów z trawnikiem: http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/trawnik.html

pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

jako dyletant w sprawie tego mchu na trawniku, pytam: czy faktycznie ten mech jest tak niewdzięczny, że trzeba tyle wysiłku aby go usunąć? Może zostawić jako dekorację lub w inny sposób to wykorzystać? Może to po prostu polubić?
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Rafaloku!
Podane przez Ciebie sposoby walki z mchem u mnie okazały się mało skuteczne. Mech pojawia się po 2 - 4 miesiacach najpóźniej. Pozostało tylko jak pisze Nemo polubić go. :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Zauważyłem na trawniku sporo mchu mimo, że na jesieni wapnowałem całą działkę. Co proponujecie? Oczywiście pytam o sposób walki z nim. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
bety79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 8 kwie 2006, o 09:59
Lokalizacja: woj. dolnośląskie

Post »

ja mam trawniki pod ogromnymi gruszami :? praktycznie cały czas trawniki są w cieniu, kupiłam specjalną odmianę trawy do cienia jednak i tak nie urosła jednolita darń tylko trwa rośnie kepkami a pomiędzy nią mech :? co roku walczę antymechem ale w sumie nie mam rezultatów :? czy ktoś wie czy mozna dosiać trawę na już załozonym trawniku i jak to zrobić :?:
Bety
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

A żeby was wszystkich zaskoczyć to powiem ,że u mnie mech rośnie w słonecznym miejscu na piaszczystej glebie!!! Nie przejmuję sie nim zanadto - jest i już!

Trawę na założonym już trawniku oczywiście można dosiać.
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Post »

Ja go po prostu POLUBIŁEM :D :D :D :D :D
Awatar użytkownika
bety79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 8 kwie 2006, o 09:59
Lokalizacja: woj. dolnośląskie

Post »

no ale czy mech nie niszczy trawnika?? jaknie to dalczego się tak wszyscy go boją?? oprócz wyjatków :wink:
Bety
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

bety79 pisze:no ale czy mech nie niszczy trawnika??...
Niszczy niestety. :cry:
Pozdrawiam Andrzej.
Tęcza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 22 maja 2006, o 23:19
Lokalizacja: Rybnik

Mech - moja zmora !

Post »

Witam serdecznie i proszę o radę.Mój problem to betonowe podwórko, które porasta, a wręcz opanowuje zielony nalot mchu. Jest go coraz więcej i rozprzestrzenia się w szalonym tempie. Gościł od zawsze w miejscach zacienionych i wilgotnych, a teraz jest już wszędzie. Obserwując okoliczne podwórka usytuowane w podobnym miejscu jak moje i też z betonu jakoś nie zauważyłam takiej ekspansji uciążliwej i wątpliwej urody zieleni. Chciałabym wiedzieć co jest powodem takiego stanu i jak temu zaradzić. Dodam, że chodzenie po takiej powierzchni nie należy do przyjemności. Może ktoś z was kochani spotkał się z czymś takim ;:88 Pozdrawiam ciepło!
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”