Mech na trawniku

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Mech na trawniku

Post »

Ja mam trawnik naturalny tzn trawa jest rodzima- zawsze na podwórku była okazuje się :) ale do rzeczy - są pytania co zrobic z mchem bo jest pomimo wapnowania- a jakoś nikt nie pisze jakie pH gleby po wapnowaniu - może za mało wapnowane było- mój trawnik jak i wszystko jest na glebie lessowej ciężkiej i wilgotnej ale pH oscyluje ok 7 i mech na trawniku to jakaś fantazja bo u mnie nigdy go nie było :)
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Mech na trawniku

Post »

Odświeżam wątek ;) do tej pory sypalam wapnem budowlanym, i nawozami na mech ale niestety 2014 był wilgotnym rokiem i mchu coraz więcej. Co roku staram się wygrabiać wczesną wiosną mech z trawnika, koszę co tydzień, nawożę tylko na wiosnę. Koszę trawę aż do listopada. Nie powiem jest ładna ale w niektórych miejscach jednak mech rośnie. W tym roku wysypana jest akurat teraz wapnem budowlanym ale sprubuję końcem lutego posypać solą zwykłą kamienną. Koleżanka co roku sypie trawnik solą i sprubuję trawnik mam nadzieję że po jednym razie mi się nie zasoli ;)
Czy ktoś już używał soli na mech ?
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Mech na trawniku

Post »

Wapno budowlane, sól kamienna... Tam coś pozostanie po tym trawniku? :D
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mech na trawniku

Post »

sylwana85 pisze:Koleżanka co roku sypie trawnik solą i sprubuję trawnik mam nadzieję że po jednym razie mi się nie zasoli ;)
Czy ktoś już używał soli na mech ?
Dobre :;230 Takiej bzdury dawno nie słyszałam .
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
dancik31
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 wrz 2013, o 06:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk DBL

Re: Mech na trawniku

Post »

Nie wiem jak wapno budowlane, ale sól spali trawę ;:124 , może mech też.
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Mech na trawniku

Post »

Wapnem budowlanym sypie trawnik co roku, ale wyczytałam że lepsza jest kreda czy dolomit. Trawy nigdy mi nie spaliło wapno, sypię w okresie zimowym i kiedy pada deszcz. Trawę mam bardzo ładną ale tej jesieni pojawiło się więcej mchu niż zwykle. Trawnik nawożony co roku nawozami do trawników na wiosnę, czasami mąż sypał tez specjalnymi mieszankami na mech, które nie pomagały a były drogie.
Jeśli chodzi o tą sól spożywczą naprawdę koleżanka co roku sypie trawnik solą z dała od warzywnika oczywiście i ma piękną gęstA zieloną trawę bez mchu. I jedynie stosuje ta sól w lutym sypie. Tez się zdziwiłam bo wiem jakie skutki są po soli, ale zastanawiałam się że wszystko stosowane a jak jeden rok posolę kawałek trawnika na próbę to ani się zbytnio nie zasoli ani szkód nie narobi, przcież garściami ani soli ani wapna się nie sypie na m2.
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Mech na trawniku

Post »

Ewelina pisze:
sylwana85 pisze:Koleżanka co roku sypie trawnik solą i sprubuję trawnik mam nadzieję że po jednym razie mi się nie zasoli ;)
Czy ktoś już używał soli na mech ?
Dobre :;230 Takiej bzdury dawno nie słyszałam .
A ja myślałam że to forum służy pomocy a nie wyśmiewaniu.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Mech na trawniku

Post »

Zrobisz jak uważasz.
Nie mniej, po pierwsze sprawdził bym jaki masz rzeczywisty odczyn gleby. Sprawdzałaś pH czy sypiesz na oko? Może się okazać że powinnaś użyć większą dawkę tylko użyj wapna dolomitowego tym razem.
Po drugie, miałem przyjemność skorzystać z wertykulatora spalinowego, w zeszłym roku jesienią. Polecam to rozwiązanie, z pewnością zdecydowaną większość mchu usunie. Raczej więcej niż grabie.
A z tym sypaniem soli, to jednak radziłbym się zastanowić. Widziałaś jak wspomniana koleżanka sypie solą na trawnik? Czy tylko Ci o tym mówiła? Bo jeśli tylko mówiła, to ja bym się zastanowił czy to jest aby na pewno koleżanka :wink:
A tak swoją drogą to ten trawnik jest w miejscu słonecznym?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Mech na trawniku

Post »

Chyba juz kolejny raz ,ale nigdy za wiele :
polecam sypanie popiołu z kominka (palę tylko i wyłacznie drewnem !)
Sprawdzony sposób na miejsca gdzie pojawia się mech
sebool
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 sie 2010, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań, Kalisz
Kontakt:

Re: Mech na trawniku

Post »

Ja tam jestem wyznawcą teorii, że mech nie jest problemem, tylko wynikiem jakiegoś błędu w pielęgnacji trawnika. Oczywiście kwaśny odczyn czy wilgoć sprzyja jego występowaniu. Ale może to też być zbyt ubita gleba, czy za nisko koszona trawa. A zwykle jest to cały zestaw czynników, który osłabia trawę i ułatwia życie mchom. Więc czegokolwiek byśmy nie użyli, to pozbędziemy się mchu tylko na jakiś czas. On wróci jeśli nie uda nam się znaleźć pierwotnej przyczyny jego występowania.
bietka1964
200p
200p
Posty: 288
Od: 19 mar 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Mech na trawniku

Post »

Na mojej działce z sosnami i piachem w tym roku zauwazyłam zwiększoną inwazję muchu i myślę że sama do tego doprowadziłam popełniając jakieś błędy.W tym roku miałam czas poprzebywać tam dłużej i z nudów kosiłam regularnie trawę/nisko -kupiłam kosiarkę/ nawoziłam systematycznie nawozami,podlewałam codziennie i mam mech po całości.
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mech na trawniku

Post »

sylwana85 pisze:
Ewelina pisze:
sylwana85 pisze:Koleżanka co roku sypie trawnik solą i sprubuję trawnik mam nadzieję że po jednym razie mi się nie zasoli ;)
Czy ktoś już używał soli na mech ?
Dobre :;230 Takiej bzdury dawno nie słyszałam .
A ja myślałam że to forum służy pomocy a nie wyśmiewaniu.
Ja nie wyśmiewam. Po prostu naprawdę takiej bzdury dawno nie słyszałam. A między nami - może zanim ktoś zada na forum pytanie , warto przeczytać już istniejące w wątku wpisy ?
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Mech na trawniku

Post »

Trudno się nie zgodzić z opinią paru forumowiczów, że może lepiej się "pogodzić" z mchem. Ja osobiście planuję dostosować niektóre części ogrodu do mchu. Tzn. rzucę parę głazów, może jakaś kłodę, do tego zasadzę klon palmowy - tak trochę po japońsku. Dalej może zakupię parę odmian mchu :), aby urozmaicić krajobraz, albo wykonam inne działania, aby pomóc rosnąc porostom. Może z czasem dorzucę parę klonów więcej i będzie taki lasek klonowy. Do tego ławka i ogród jak z bajki. Zawsze to kilka metrów kwadratowych mniej pracy :)
A jeśli chodzi o walkę z mchem to w zeszłym roku zrobiłam eksperyment. Mam duży trawnik, więc aby nie ryzykować wywalaniem pieniędzy w "mech", wybrałam testowy kawałek. Wykonywałam następujące działania. Na wiosnę wygrabiłam tyle ile się da. Następnie posypałam nawozem z dużą ilością żelaza (w sprzedaży to te z 5% zawartością żelaza). Zaznaczam, że ten nawóz należy sypać regularnie, tak co 1-2 miesiące. Pomogło. Ale uważam, że z mchem jest jak z kretem - neverending story. Najlepiej założyć trawnik od nowa, jeśli nie chce się aż tak poświęcać z grabieniem, nawozem etc. Szukam tańszych rozwiązań, tzn. czy z jakiejś rośliny powszechnie rosnącej można zrobić wyciąg, napar lub tzw. gnojówkę, która będzie zawierać żelazo - jakieś propozycje?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”