Lilie - choroby i szkodniki

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

To mają być regularne opryski a nie oprysk.Czy te preparaty działają,na szarą pleśń,
nie wiem.Stosowałem jeszcze kiedyś euparen,cały czas zmieniałem,aby się zaraza
nie przyzwyczaiła.Po deszczu trzeba pryskać.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Erazm pisze:A nie będzie to płowienie liści spowodowane zbyt kwaśną glebą lub dużymi wahaniami temperatury? http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/szko ... ilie3.html ...
A co myślisz o płowieniu liści? Gdyby to była szara pleśń to były by zaatakowane inne lilie rosnące od tej w odległości 20 - 30 cm. Lilii mam ponad 50 sztuk nie mają takich objawów.
A co do oprysków to wykonywałem tymi preparatami przemiennie. Pryskałem też Rovral Flo 255 SC.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Myślę,że nie ma takiej możliwośi,że pod jedną liią masz kwaśną ziemię,a pod innymi
odpowiednią.Może ta jedna bardziej wrażliwa na choroby.Miałem takie,które musiałem
spalić,żadne opryski mie pomagały.
Awatar użytkownika
nitka55
500p
500p
Posty: 834
Od: 26 sty 2010, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: szczecinek zachodniopomorskie

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Kochanimam w tym roku problem z liliami nie wiem co się dzieje.Pąki lilii są nie które zniekształcone coś takiego Obrazek ObrazekProszę o pomoc ;:180
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Mirzan lilia usunięta - cebula gniła.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Do ogniska ją.
Awatar użytkownika
Iwcia&Patyrek
500p
500p
Posty: 770
Od: 5 sie 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

pomocy :!: :!: :!:

Dziś wziełam się za kopanie w ziemi, i odkopałam jedną z lili orientalnych.. Okaało się, że siedzą w niej, tzn, między łuskami małe robaczki, zwinięte przypominające małe ślimaczki....
Lilia wypuściła pęd i ogólnie nie wygląda najgorzej, ale chcę przepędzic te robaki, bo one ją zeżrą i to już wkrótce.... Co zrobic????
do szczęscia dużo nie potrzeba
Iwcia&Patyrek zapraszają
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Przypatrz się dokłanie,czy to przypadkiem nie są małe dżdżownice.Nieraz wyjadają nadgniłe łuski,oczyszczają to co martwe.
Awatar użytkownika
Iwcia&Patyrek
500p
500p
Posty: 770
Od: 5 sie 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Dziękuję mirzan. Pocieszyłeś mnie. To byłoby nieźle gdyby to były larwy dżdżownic, ale obawiam się jednak, że to coś innego. To takie malutkie, zwinięte w kłębek i nieruchome paskudztwo koloru białego-szarego... Jutro zrobię zdjęcia...
do szczęscia dużo nie potrzeba
Iwcia&Patyrek zapraszają
Awatar użytkownika
Iwcia&Patyrek
500p
500p
Posty: 770
Od: 5 sie 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

To nie dżdżownice. Dziś wyjełam cebulkę, rozdzieliłam kilka łusek i stwierdzam, że to jakieś miniaturowe skorupiaki.. To tak jakby małe muszelki ślimaczków dwumilimetrowych, między łuskami cebuli. Nawet zmusiłam się, żeby jednek rozgnieśc i rzeczywiście to są twarde skorupki.... Brrrrrr paskudztwo. Zdjęcie nie uchwyciło tych robaczków, bo są tak małe, ale w cebuli dostrzegłam wygryzione dziurku.. jednak..

Cebula powedrowała na odosobnioną rabatę, ale chciałbym wiedziec co to i czy da radę z tym walczyc, czy najlepiej od razu spalic..

Pozdrawiam
Iwona
do szczęscia dużo nie potrzeba
Iwcia&Patyrek zapraszają
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Też mi się zdarzyło spotkać ślimaki w cebuli lilii. Wypłucz mocnym strumieniem wody przed posadzeniem,może sie wyniosą.
Awatar użytkownika
ultraviolet
200p
200p
Posty: 310
Od: 1 kwie 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

mirzan pisze:Wypłucz mocnym strumieniem wody przed posadzeniem,może sie wyniosą.
a może pomogło by zaprawienie cebuli jakimś środkiem ochrony roślin ?
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Ja też "spotykałem" w wykopywanych cebulach takie malutkie niby ślimaczki niby dżdżownice. Robiłem jak mirzan radzi - strumieniem wody dośc silnym aby je wypłukać ale nie tak silnym aby uszkodzić cebule ... wypłukiwałem je z środka.

Tylko z drugiej strony jakoś mi się wydawało, że szkód to one nie robią, te dziurki to może nie one wygryzły tylko to dziurki po gniciu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”