Wilec(Ipomoea) - Problemy w uprawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Wilec - pomóżcie...

Post »

Wilce nie lubią uprawy pojemnikowej, będą tracić liście od dołu.Najlepiej czują się w gruncie w zdrenowanym, suchym podłożu.Heavenly Blue jest odmianą dość wymagającą, w dodatku przy ścianie na balkonie często atakuje go przędziorek.
lebioda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 maja 2019, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Imopea blue

Post »

Witam
Co sie dzieje z moim wilcem, imopea blue?
Liscie sa jakies blade plamiaste. A ostatnio pojawily sie wygryzione dziury.
Zadnych szkodnikow nie zauwazylam.
Obrazek
KarolinaA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 maja 2020, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wilec- brązowe brzegi liści

Post »

Witam :D chciałam się poradzić, co może dolegać mojemu wilcowi ? Liście dziwnie brązowieją na brzegach, pojawiają się dziury, najmłodsze liście też już mają brązowe brzegi. Dodatkowo zauważyłam jakąś dziwna kleistą substancje w paru miejscach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Wilec(Ipomoea) - Problemy w uprawie

Post »

Powinien dać radę, ale trzeba pamiętać, że wilec ziemniaczany nie lubi zbyt mokrej ziemi, szczególnie po posadzeniu.Nie znosi też chłodnych nocy jak obecnie ma to miejsce, więc po posadzeniu trzeba go chronić.Krótko, zbyt zimno i za mokro.
danielgo85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 cze 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec(Ipomoea) - Problemy w uprawie

Post »

U mnie dzieje się dokładnie to samo. Mam nadzieję ,że wkrótce pojawi się słońce i doda energii roślinom na balkonie bo na razie marnie to widzę...a jak z nawożeniem wilca? W tym roku posiadam go pierwszy raz w kompozycji i nie chciałbym przekombinowac...
Obrazek
kamiepauli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2021, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wilec zwyczajny - dziwne plamy, wykruszanie się liści

Post »

Dzień dobry,
czy ktoś z Państwa potrafi mi powiedzieć co dolega mojemu wilcowi? Mam go na balkonie w towarzystwie mięty. Doniczka jest naprawdę duża i głęboka (40cm) z kilkucentymetrowym drenażem. Takie plamy zaczęły pojawiać się od dołu i idą do góry :( Na samym dole zdarzyło się kilka żółtych lisci, które odeszły od rośliny przy minimalnym dotyku. Czy to choroba grzybowa, czy jakieś małe potworki? Jakiś czas temu w liściach pojawiały się również dziury, brakowało nawet prawie całego liścia. Jakby coś je zjadało, ale ani razu nie dostrzegłam żadnych robaczków.
Poniżej załączam zdjecia.

Bardzo proszę o pomoc
;:167


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Wilec zwyczajny - dziwne plamy, wykruszanie się liści

Post »

Zasychanie liści od brzegu może być od nadmiernej wilgoci.Wilce nie lubią zbyt wilgotnej ziemi, bardziej lekką i piaszczystą bez torfu, który zatrzymuje wilgoć.Mniej podlewaj.
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Wilec(Ipomoea) - Problemy w uprawie

Post »

Oprócz poparzeń słonecznych (roślina zmoczona przy podlewaniu i narażona na intensywne słońce) widzę na jednym zdjęciu ślady żerowania przędziorków (malutkie punkciki na liściach). A te większe dziurki wyglądają na działalność jakiejś gąsienicy - niełatwo wypatrzyć, bo świetnie się kamuflują, ale warto poszukać.
Pozdrawiam, Ilona
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”