Szkodniki na storczykach

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Woda z keramzytem, a nawilżacz to dwie różne rzeczy. W podstawce z keramzytem masz cały czas wodę i w takich warunkach pojawiają się różne organizmy. Uprawiając żywe rośliny nie będziesz miał przecież sterylnego środowiska jak w jakimś laboratorium.
Te białe robaczki co pojawiły się u Ciebie, to jak napisałem pojawiają się gdy jest bardzo wilgotno, można je spotkać np. pod doniczkami na podstawce i nie są szkodliwe dla rośliny. U mnie zauważyłem trochę egzemplarzy w podłożu, w którym uprawiam storczyki, ale nie zauważyłem żeby rośliny z tego powodu chorowały. Po prostu nie wszystkie robaczki żywią się roślinami, ale biorą udziału w procesie rozkładania związków organicznych w podłożu.
Jeśli jednak masz jakieś obawy, zawsze możesz namoczyć storczyka w preparacie Mospilanu.
Z kolei wracając do nawilżacza, wytwarza on parę która podnosi wilgotność powietrza wokół rośliny, a nie w podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witam.

Skoro nie szkodzą to po co to zmieniać. Taka pora roku, mniej słońca i wolniejsze przesychanie to organizmy różnie reagują i niektóre szybciej się namnażają.
Nie ma co całkowicie wyjaławiać podłoża by jeszcze bardziej nie zaszkodzić a pewnie na wiosnę wszystko powróci do normy.

ale kontrola być musi :D

Pozdr
Grzegorz
Awatar użytkownika
VanHezz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 17 lip 2012, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Międzyrzecz

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Dzięki Norbert. Gandalfwhite, pewnie masz rację, ale denerwujące jest to, że wszystko było w porządku z tym keramzytem, a nagle robale. Skąd ja sie pytam? Kto je tam wpuścił? :roll: Kilka dni temu wziąłem te storczyki i włożyłem na podstawki do innego pojemnika z wodą (oczywiście storczyki nie miały kontaktu z wodą). Po kilku dniach robaki znowu się pojawiły na podstawkach i na powierzchni wody, więc wnioskuję, że wychodzą one z doniczki. Chciałbym się ich pozbyć, bo zapewne przyspieszają mi przemianę materii w doniczkach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Pisałem Tobie wyżej, że uprawiając żywe rośliny nie będziesz miał warunków sterylnych. Roślina plus podłoże to ekosystem zawierający również różne organizmy i tego nie przeskoczysz. Możesz używać chemii, ale i tak one będą wracać w mniejszym lub większym stopniu po jakimś czasie.
Należy jedynie zwracać uwagę na typowe szkodniki roślin, jak przędziorki, wełnowce, wciornastki, mszyce, itp.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

W moim storczyka pojawiły się ziemiórki, widzę dużo latających czarnych muszek.Kilka złapało się na żółty lep.Ale nadal chowają się w doniczce.Kupilam środek substral polysect.Z instrukcji nie do końca wynika w jakiej ilości rozrobić ten środek.6ml na 100 ml wody-jak to rozumieć,jaką ilością wody namaczac.Prosze o poradę generalnie jak ten środek zastosować aby poskutkowal.
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    Awatar użytkownika
    norbert76
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 18648
    Od: 15 paź 2011, o 14:36
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Jelenia Góra

    Re: Szkodniki na storczykach

    Post »

    O z ziemiórkami to nie taka łatwa sprawa żeby ich się pozbyć.
    Mospilan/Polysect może nie wystarczyć.
    Jeśli chodzi o dawkowanie to wg instrukcji, do podlewania 60ml na litr wody.

    Może nie zadziałać, wtedy poszukaj Nemycelu.
    "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
    Dżungla w bloku
    Storczykowo u Norberta
    Awatar użytkownika
    Florencja1
    50p
    50p
    Posty: 63
    Od: 16 cze 2021, o 09:41
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Szkodniki na storczykach

    Post »

    Ale czy wystarczy podlac 1l przygotowanego roztworu czy trzeba namoczyć,jeśli tak to jak długo?
      pozdrawiam,
      Agnieszka
      Awatar użytkownika
      norbert76
      Przyjaciel Forum - gold
      Przyjaciel Forum - gold
      Posty: 18648
      Od: 15 paź 2011, o 14:36
      Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
      Lokalizacja: Jelenia Góra

      Re: Szkodniki na storczykach

      Post »

      Podlanie nie wystarczy, bo przecież kora czy podłoże storczykowe nie jest tak chłonne jak zwykła ziemia. Namaczasz tyle ile normalnie, czyli powinno wystarczyć kilkanaście minut.
      "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
      Dżungla w bloku
      Storczykowo u Norberta
      Awatar użytkownika
      Florencja1
      50p
      50p
      Posty: 63
      Od: 16 cze 2021, o 09:41
      Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

      Re: Szkodniki na storczykach

      Post »

      Zastosowalam dzisiaj Polysect ale ta buteleczka zawiera tylko 25 ml - włałam to do 1l wody i namoczyłam storczyka. Czy ta zmniejszona dawka będzie za mała aby poskutkować? Czy ten srodek jest szkodliwy żeby go zastosować w mieszkaniu? Czy mozna wdychac opary? Co myslisz o innym srodku - Agrecol na ziemiórki - czy on jest skuteczny?
        pozdrawiam,
        Agnieszka
        Awatar użytkownika
        norbert76
        Przyjaciel Forum - gold
        Przyjaciel Forum - gold
        Posty: 18648
        Od: 15 paź 2011, o 14:36
        Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
        Lokalizacja: Jelenia Góra

        Re: Szkodniki na storczykach

        Post »

        Jak pisałem wcześniej, walka z ziemiórkami może być długa. Jeśli użyjesz preparatu o niskim stężeniu to istnieje ryzyko że po prostu nie zadziała. W ogóle nie opłaca się kupować Polysect, lepszy jest Mospilan. To jest ta sama substancja czynna, ale w większym stężeniu więc dajesz mniej.

        Są dwie opcje chemia albo Nemycel, czyli nicienie zjadające larwy tych szkodników.
        "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
        Dżungla w bloku
        Storczykowo u Norberta
        Awatar użytkownika
        Gandalfwhite
        Przyjaciel Forum - gold
        Przyjaciel Forum - gold
        Posty: 546
        Od: 18 lis 2018, o 08:43
        Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
        Lokalizacja: Wrocław

        Re: Szkodniki na storczykach

        Post »

        Pytanie do Florencji.

        Czy przypadkiem nie przybyło ci doniczek w pokoju/domu?
        Np z rozsadą do ogrodu jak np. pomidory itp?
        U mnie na wiosnę jak wysiewam nasiona do rozsady z pomidorami to po krótkim czasie jest plaga ziemiórek.
        Jak na wiosnę wywożę na działeczkę to jak ręką odjął problem z ziemiórkami znika. :D
        Oczywiście żółte lepy stosuję cały czas i coś tam się łapie. Ale nasilenie plagi jest jak wysiewam nasiona na parapety.
        Może tu jest powód plagi egipskiej?
        Grzegorz
        Awatar użytkownika
        Florencja1
        50p
        50p
        Posty: 63
        Od: 16 cze 2021, o 09:41
        Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

        Re: Szkodniki na storczykach

        Post »

        Wydaje mi się, że ziemiórki przybyły z nowo zakupionym storczykiem. Najwięcej muszek kręciło się zawsze wokół tego nowego nabytku, choć obok stały też inne storczyki. Co prawda wszystkie podlałam roztworem na wszelki wypadek, i mam nadzieję, że jednak to pomoże. Muszek nie było jakoś specjalnie dużo, ale latały już po całym mieszkaniu, także wolę je zdusić w zarodku niż mają się ulokować w pozostałych kwiatach. :) :)
          pozdrawiam,
          Agnieszka
          MalgorzataMD
          30p - Uzależniam się...
          30p - Uzależniam się...
          Posty: 38
          Od: 13 sty 2022, o 21:15
          Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

          Re: Szkodniki na storczykach

          Post »

          Cześć! Mam storczyka. Kupiony w markecie ze 3-4 lata temu. Stał na zachodnim oknie, nigdy nie zakwitł, nigdy tez nie był przesadzony. Pół roku temu przeprowadziłam się do nowego mieszkania, wylądował na wschodnim oknie, wypuścił masę korzeni powietrznych i kwitnie jakby mu płacili. Poniżej kilka pytań:
          - czy to na fotce to skoczogonki?
          - jeśli tak to czy trzeba zwalczać? Czytam w necie różne opinie
          - czy to od nadmiaru wilgoci? Trudna sprawa, podlewam go od zawsze tak samo czyli po prostu leję wodę raz w Tyg i już
          - czy to normalne, ze wraz z pojawianiem się nowych korzeni powietrznych stare ciemnieją i obumierają, jakby zasuszają się (widać na foto)? Korzenie w doniczce wyglądają Ok
          - ponieważ storczyk kwitnie, a nie był nigdy przesadzamy to dałam mu nawóz w pałeczkach do storczyka, czy to może mieć związek z pojawieniem się robaczków?


          Obrazek
          Obrazek
          ODPOWIEDZ

          Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”