Maliny - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Superpio, maliny zaniedbane, bardzo głodne, zachwaszczone to i nie dziwota, że szara pleśń zaatakowała kwiaty.
Na trzeciej fotce ( z muchą na liściu) , liście są w kiepskim stanie ( na innych fotkach też), trzeba by sprawdzić spód liścia czy tam się nie kryje jakiś szkodnik , np przędziorek albo jakiś inny wciornastek . Czy nie ma malutkich pajęczynek lub małych skupisk jaj ?. Można to dostrzec gołym okiem. Jeśli nic nie ma to , jak wspomniałam krzewy są zagłodzone, brakuje wielu składników pokarmowych. A i owoc drobny, niewyrośnięty będzie.
Pozdrawiam! Gienia.
superpio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2023, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Żona twierdzi że są zadbane i regularnie pieli. Ja z kolei nawoziłem je wiosną i w lipcu. Postaram się lepiej o nie zadbać, odchwaścić i dolistnie nawozić i zobaczymy co będzie.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Może gleba jest za mało kwaśna.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Z malinami ewidentnie jest coś nie tak, są w kiepskiej kondycji. Nie napisałeś jaka to odmiana a widzę zdrewniałe łodygi więc są to chyba maliny letnie, owocujące na pędach dwuletnich. Jak są odchwaszczone? widać na fotkach. Nie wiem czym je nawoziłeś, brakuje chyba wszystkich składników na czele z azotem, ale chwaściory czyli konkurencja do jadła i picia mają się świetnie. Ponadgryzane liście, grasują jakieś chrząszczyki typu ogrodnicy niszczylistki. Porażone i uschnięte kwiatostany, to nie efekt niezapylania, owadów zapylających raczej u Ciebie nie brakuję sądząc po kwitnących chwastach.
Pozdrawiam! Gienia.
superpio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2023, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Maliny sąsiadują z kwiatową łąką w której nie brak chwastów jak to na łące.
luka79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 lip 2022, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Brzezina

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Witam wszystkich po długiej przerwie. Zauważyłem, ze od trzech tygodni zaczynaja usychać mi kolejne łodygi malin. Zobaczcie proszę na zdjęcia. Wydaje mi się, ze występuje u mnie zamieranie pędów malin. Czy na podstawie zdjęć możecie potwierdzić drodzy forumowicze? I co powinienem teraz zrobić? Póki co na pozostałych krzakach maliny świetnie owocują. Dzisiaj wyciąłem piec łodyg, które ewidentne są porażone i już uschły. Na wielu innych krzakach widzę, ze łodyga tez zaczyna drewniec. Proszę o porady i pozdrawiam.

Obrazek


Obrazek



Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Fakt, objawy bardzo przypominają zamieranie podstawy pędów malin. Zwróć jednak uwagę na przekrój poprzeczny pędów, trochę niepokojący bo przypomina wertycyliozę maliny. Choroba trwa kilka lat, zaczyna się od żółtych plamek na liściach, liście brunatnieją i zwijają się ku górze. Zwróć uwagę na te liście bo na fotce nie mogę tego jednoznacznie rozpoznać. Przy zaawansowanej postaci na zdrewniałych łodygach pojawiają się sine i niebieskosine przebarwienia. I te zmiany chorobowe w poprzecznym przekroju. Ta choroba jest następstwem zamierania pędów bo porażone pędy ułatwiają dostęp wertycyliozie. Środki chemiczne stosowane na zamieranie pędów nie działają na wertycyliozę. Sam musisz ocenić czy jest ? Czy jej nie ma. I lepiej żeby jej nie było. :wink: W tej chwili to już raczej niewiele możesz zdziałać. A w przyszłym sezonie trzeba się za to zabrać od wiosny i rozpocząć systematyczne opryski od momentu gdy maliny osiągną 20 cm. I w żadnym wypadku nie dopuścić do zamierania pędów.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 238
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Mam też problem, ale z czarną maliną Jewel.
Mam 2 krzewy. 5 lat rosły zdrowo i pięknie owocowały. Od około 3 tygodni, na jednym krzewie, młode pędy jeden po drugim zaczęły na coś chorować. Liście usychają i opadają, a pędy nabierają koloru jaki mają pędy dwuletnie po owocowaniu i tuż przed wycięciem. Co ciekawe, choroba na pędach zaczyna się od góry pędu. Na dziś, pozostał tylko jeden zdrowy pęd, ale pewnie lada dzień i on zachoruje. Żadnego robactwa ani grzyba nie widać. Co się dzieje? Mam wycinać te pędy, czy może odżyją wiosną?

Obrazek
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Nie miałam nigdy czarnej maliny wiec trudno mi będzie coś doradzić. Ale możesz popatrzeć czy te liście maja jakieś plamki przed więdnięciem ? A co się dzieje u nasady pędów? Są jakiekolwiek zmiany? Utnij i sprawdź przekrój tej chorej łodygi u nasady. Bo być może u nasady może nie być jeszcze żadnych objawów a malina już jest zarażona. Byc moze ktoś już się z czymś takim spotkał i coś doradzi.
Pozdrawiam! Gienia.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Jeśli czubki pędów wcześniej pochyliły się, to szybkie zasychanie od góry spowodowane jest niewydolnością korzeni. Podgryzione, wysuszone lub spalone nawozem.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 238
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Nawozów nie stosuję. Może przesuszenie, bo lato gorące i długie, deszczów u mnie bardzo mało, a po zakończeniu owocowania podlewam mniej. Tylko że pół metra obok jest identyczna malina i jest, póki co, zdrowa.
Radzicie wycinać te pędy, czy jest jakaś szansa, że wiosną ożyją?
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Zostaw, nie wycinaj jak nie ma jakichś zgorzeli na pędach a tylko więdną. Sprawdź, tak jak Ci podpowiedział Wroniarz czy nie ma jakichś nor pod korzeniami.
Pozdrawiam! Gienia.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Mój Bristol wydaję się bardziej podatny na przesuszenie od rosnących obok malin czerwonych. Kilkakrotnie w czasie upałów miał klapnięte wierzchołki (po podlaniu prostowały się). Nie podlewany pigwowiec japoński stracił całkowicie liście. Podlewany obficie odżył po dwóch tygodniach. Na moich piaskach liście traciły krzewy na stanowiskach mocno nasłonecznionych i nie ściółkowanych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”