Czerwona nitkowatość i różowa plamistość trawy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Kamilss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 cze 2018, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychają trawa i mikro ćma

Post »

Wykop kawałek tej trawy na wielkość łopaty i pokaz przekrój jak to wyglada
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Usychają trawa i mikro ćma

Post »

Nie wygląda to jeszcze tragicznie. Gdy pociągniesz za suche źdźbła to wyłażą jakby korzeni nie miały? Jeśli tak to trzeba sprawdzić co zeżarło korzenie. Być może masz pędraki ; albo chrabąszcza albo ogrodnicy niszczylistki albo jeszcze inne. Może to ćma rolnica? Ale ona jest wielkości około od 2 - 2,5 cm . Nie można ocenić wielkości tej ćmy na podstawie fotki..
Pozdrawiam! Gienia.
FOGPB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 lip 2021, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychają trawa i mikro ćma

Post »

Dzień dobry. Pociągnąłem tą trawę i nie wygląda to jakby coś jadło korzenie.
Wątek ze ćmą też się nie potwierdza, bo chyba jest jej za mało i na pewno nie ma 2,5 cm.

Specyfika małego trawnika jest taka, że w każdej części dnia jest on czasowo zacieniony, a do tego mimo bardzo upalnych dni trawa jest wilgotna, codziennie rano jest mokra względu na rosę. Do tego w ostatnich tygodniach praktycznie non stop pada.

W tym roku wykonywałem szereg zabiegów na wiosnę: wertykulacja na krzyż, aeracja aeratorem rurkowym, nakłuwanie widłami, piaskowanie bo miałem zbyt zbitą darń.

Od czasu kiedy ten trawnik zaczął usychać zauważyłem też takie różowe 'coś' - coś takiego jak poniżej:

Obrazek

Obrazek

Nie znam się na specyfice chorób trawnika ale wygląda trochę jak ta czerwona nitkowatość. Mając podejrzenie że jest to jakiś grzyb ze względu na zbytnią wilgoć tydzień temu użyłem polyversum wp. Ale to chyba nie działa na tą chorobę.

Jeśli się nie pomyliłem w ocenie to jaki środek najlepiej użyć - cena nie gra roli.

Jeżeli chodzi o nawożenie to cały trawnik nawożony był Hydrocomplex, YARA MILA uniwersalny NPK
Nawożenie wykonywane było na początku maja, początku czerwca i początku lipca. Nawożenie wykonane za pomocą ręcznego siewnika. Trawnik koszony jest na 6,5 cm. Ostatnie koszenie które widać poniżej 5,5 cm.

Dzisiaj kosiłem trawę więc przesyłam jeszcze raz zdjęcia całości trawnika.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


-- N 25 lip 2021 19:49 --
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Usychają trawa i mikro ćma

Post »

Powiedziałabym,że to czerwona nitkowatość i jednocześnie różowa plamistość trawy.
Na patogena,bo zmiany te powodują grzyby, można użyć np. Saprol lub Amistar
Należy ograniczyć nawożenie nawozami na bazie azotu
a stosować ,również jesienią , azot w postaci siarczanu amonowego.
No i typowa pielęgnacja tj wertykulacja,napowietrzanie,usuwanie zainfekowanej trawy po koszeniu
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
FOGPB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 lip 2021, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerwona nitkowatość i różowa plamistość trawy

Post »

Dobry wieczór,

Czy mógłbym prosić o wskazanie konkretnych produktów które mam kupić - zarówno w zakresie zwalczenie grzyba jak i nawozu.

Rozumiem że tą Yarba Mila mam odstawić?

------------------------------------------------------

Sorki za trywialne pytania ale znam się na tym jak pies na jeżu.

Połączyłam posty/jagusia111
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

co na czerwone placki trawy

Post »

Trawa koszona co tydzień, nawadnianie zawsze rano. Nawożona w kwietniu i maju.
I co roku to samo :( czerwone placki (końcówki trawy czerwone, podobno jakiś grzyb)
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
garjar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 paź 2023, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerwona nitkowatość i różowa plamistość trawy

Post »

Trawnik około 400m2. W kilku miejscach większe plamy (1metr na 1metr) oraz punktowo kilkadziesiąt plam (wielkości dłoni) wyschniętej trawy z czerwonymi końcówkami. Do tego w pozostałej części trawnika źdźbła wyglądają na lekko zżółknięte. Trawnik 2 letni. W tym roku zaczęły się te problemy z chorobą grzybową. Amistarem opryskać punktowo na te widoczne miejsca czy prewencyjnie cały trawnik? Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”