Dąb - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadzonki dębu szypułkowego - usychanie liści

Post »

Wygląda na przelanie.
charlie86x
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 maja 2015, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzonki dębu szypułkowego - usychanie liści

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Co do drzewka to liść usechł po jednej stronie i na tym proces obumierania się zatrzymał, czy w związku z tym trzeba przesadzać roślinkę do nowego pojemnika czy może ona pozostać w obecnym? To pierwsze pytanie.

Drugie. Czy ta ziemia http://allegro.pl/agro-podloze-ziemia-s ... 67545.html nadaje się dla dębu? Pytam ponieważ za jakiś czas będę przesadzał drzewka do porcelanowych doniczek i chciałbym wybrać jakieś konkretne podłoże pod "miniaturowe" dęby.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadzonki dębu szypułkowego - usychanie liści

Post »

Nie trzeba żadnej specjalnej ziemi, wystarczy do uniwersalnego podłoża dodać gruboziarnistego piasku, bo dęby nie lubią zlewnych podłoży.Przesadzić jak roślina przerośnie korzeniami doniczkę, moim zdaniem za wcześnie na te młode sadzonki.
charlie86x
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 maja 2015, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb - choroby

Post »

Witam. Mam problem z mączniakiem prawdziwym, zaatakował on moje tegoroczne sadzonki dębu. Niektóre z nich są jeszcze słabo zaatakowane i mają tylko po kilka białych plamek, inne z kolei są już całe pokryte białym osadem. Jaki środek byłby najlepszy na już zaatakowane rośliny, a konkretnie sadzonki dębu?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Dąb - choroby

Post »

Charlie86x, użyj dostępnych środków do ochrony np. drzew owocowych np. Topas itd. Szukaj środków bez ryzyka fitotoksyczności , unikaj siarki .
charlie86x
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 maja 2015, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb - choroby

Post »

Spryskałem wczoraj dęby od mączniaka środkiem Topsin M 500 SC, dzisiaj spadł obfity deszcz i praktycznie wszystko zmył. Czy środek zdążył zadziałać przez te 20godz, czy oprysk trzeba będzie powtórzyć? Pytam ponieważ w ulotce jest napisane że należy go użyć tylko raz w czasie wegetacji oraz że działa systemiczne, czyli powinien wchłonąć się w roślinę, ale czy 20godz od oprysku wystarczy?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dąb - choroby

Post »

Może nie zdążył się całkowicie wchłonąć ale to co weszło do środka będzie działało. Może trochę słabiej albo krócej , ale zawsze coś. Obserwuj liście. Jeżeli infekcja się nie zmniejszy to poraw czymś innym. Typowo na maczniaki prawdziwe jest Nimrod 250EC
wyrobekj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 paź 2007, o 16:31

czarny nalot na liściach dębu

Post »

Proszę o poradę. Mam dęba ze szkółki dorosłych drzew. Rok temu opadały mu zaschnięte końcówki gałęzi, liście na samych końcach gałęzi zwijały się i zasychały. NA wiosnę kilka gałęzi jest martwych, a na innych liście nie rosną na czubkach gałęzi, tylko na środku, kilka gałęzi wygląda normalnie. Liście są pokryte czarnym nalotem. Na ile udało mi się wygooglować, to są to mszyce albo inne owady i zalecono pod koniec lipca (czyli teraz) i w połowie sierpnia spryskać preparatami na takie szkodniki.
Mam już i preparat i specjalną pięciometrową lancę, tylko mam pytanie w jaki dzień i o jakiej porze dnia spryskać dęba. Panują okropne upały, dzisiaj jest chyba 40C, nie ma na niebie ani jednej chmurki. I nie wiem, czy spryskać wieczorem, czy rano, czy czekać na pochmurny dzień.
Porady na temat dębu znalazłam na tej stronie:
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=192
I zalecają tam: Mospilan 20 SP (0,04%) lub Confidor 200 SL (0,08%).
drkwiatek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 kwie 2018, o 04:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: czarny nalot na liściach dębu

Post »

Czarny nalot na liściach to z pewnością grzyby sadzakowe. Rozwijają się na spadzi, którą po sobie pozostawiają mszyce bądź inne szkodniki.
Tak więc walkę należy rozpocząć od pozbycia się żerujących mszyc. Skutecznym preparatem w walce z tymi szkodnikami jest Mospilan 20SP. Warto dodać, że środek ma bardzo szerokie spektrum działania więc pozwoli na wyeliminowanie także wielu innych groźnych szkodników. Ponadto Mospilan 20SP jako jeden z niewielu preparatów owadobójczych skutecznie działa także w nieco wyższych temperaturach. Inne preparaty, które oparte są w większości na pyretroidach (np deltametryna w Decisie) skutecznie działają jedynie do około 20st.C.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Dąb - choroby

Post »

radog: dąb błotny, jak nazwa wskazuje, potrzebuje wilgoci. Gleba, jak sam piszesz, przepuszczalna. To będzie powód wszystkich jego problemów - teraz i w kolejnych latach.
Koniecznie zastosuj ściółkę. Grubo.
Wspomóż też potasem.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
pletwa3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 wrz 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb - choroby

Post »

Cześć,

Choruje mi dąb na działce. Tak jak widać na zdjęciu:
1. Wygląda na "zwiędły" czyli opadły mu trochę konary. Częściowo dlatego, że miał dużo żołędzi - nawet część gałęzi się połamała, ale te duże konary przecież nie powinny się obniżyć.
2. Pożółkły mu liście, fitopatolog mówił że po prostu obsychają
3. I na końcach niektórych pędów (nie wszystkich) ma zrolowane, usychające liście.

Załączam zdjęcia aby pokazać o co mi chodzi powyżej.
https://www.fotosik.pl/u/pletwa3/album/2506927
Prośba o radę jak mu pomóc. Bardzo nam na nim zależy. To jedyne drzewo jakie mamy na działce

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Dąb - choroby

Post »

Wyślij mi w prywatnej wiadomości zdjęcia, bo nie mogę otworzyć przez fotosik.
Jest jesień, więc liście łapią różne plamistości przed opadaniem. Być może nie ma się czym przejmować.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Asiek382
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 paź 2018, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb - choroby

Post »

Witam, w maju zasadziłam Dąb Błotny 3 sztuki, w zeszłym tygodniu zauważyłam zielony nalot na pniu drzewek. Co to może być? Czy jest to coś niepokojącego? Będę wdzięczna za podpowiedzi...
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”