Dąb - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: ZOLADZ - CHOROBA LISCI (kulki i oczka na lisciach)

Post »

Żołędzie to jego owoce, a drzewo to dąb.Zielone kule na pierwszym liściu to narośle, wywołane przez owada, zwanego galasówką dębianką, a brązowe oczka na drugim to żerujące miseczniki dębowe.
Cytrusa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sie 2015, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb, choroba liści (kulki i oczka na liściach)

Post »

Rozumiem. Rozpoznanie jest. A wie ktos jak moge pomoc temu drzewu ?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Misecznik dębowy

Post »

Co to za szkodnik ?Bo pewnie szkodnik .Na gałązkach dębu pełno było takich kolonii.

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co to jest ?

Post »

Misecznik dębowy.
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Chory dąb pomocy

Post »

Mi znowu wywaliło białe plamki, pomoże ktoś? :(
Obrazek
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Chory dąb pomocy

Post »

Pewnie mączniak prawdziwy. Siedzi dosłownie na wszystkim. Nie chcesz chemii to opryskaj 0,1 % roztworem sody oczyszczonej. Oryginalnie powinien być wodorowęglan potasu, ale od biedy i sodowy się nada.
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Chory dąb pomocy

Post »

Ja to mam szczęście - mącznik, rdza, przędziorki, wełnowce, ziemiórki, mszyce...
Dzięki za szybką odpowiedź, jutro kupię jakiegoś fungicyda...
wan987dw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lis 2016, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

Na mojej działce rośnie około 400 letni dąb. Wzdłuż pnia jest szczelina o szerokości około 20 cm. Drewno w tym miejscu jest spróchniałe i w miesiącach jesiennych pojawiły się tam owocniki jakiś grzybów. Oto zdjęcia:

zdjęcia dęba

Bardzo zależy mi aby utrzymać to drzewo w jak najlepszej kondycji. Proszę o porady jak zabezpieczyć tą szczelinę, zastosować jakiś środek na te grzyby? Wybrać spróchniałe drewno i czymś posmarować? Co to są za grzyby?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

W profilu wstaw gdzie mieszkasz. Ułatwia to odpowiadanie.
Z uwagi na wiek drzewa sprawdź czy możesz liczyć na pomoc Okręgowego Zarządu Ligi Ochrony Przyrody, Urzędu.
Jak się okaże, że nie możesz liczyć na ich pomoc wyskrob do zdrowego miejsca zagrzybione drewno z pewnym naddatkiem. Skrobanie zacznij od góry. Całą ranę posmaruj kilkakrotnie środkiem grzybobójczym kupionym w sklepie ogrodniczym zabezpieczając ranę przed wilgocią.
Wymierz jaka jest objętość ubytku. Zgromadź cement i piasek z dwukrotnym zapasem. Jak zakończysz zrób plombę: 2 części piasku, 1 część cementu portlandzkiego 250, 0,01 środka grzybobójczego . Wymieszaj na sucho. Ostrożnie dodawaj wody tak aby beton był tylko plastyczny. Sprawdza się to wysypując go z litrowego garnka na płytę. Nie może się rozlać. Ma zachować kształt i wymiary garnka.
Nakładanie betonu zacznij od dołu. Jednorazowo nakładaj słup o wysokości 5 cm. Co 5 cm wbij spiralnie w drewno gwoździe do połowy ich długości. Po każdej warstwie odczekaj aż stężeje. Jak nie widać wgniecenia od wciskanego palca w beton można mieszać następną warstwę.
Aby mróz nie rozkruszył betonu napyl na niego od razu sypki cement i malutką kielnią wklep go w beton. Powtarzaj to tak długo aż tak powstała gładź zacznie się błyszczeć.
Naprawy wymagają również miejsca, gdzie kora jest uszkodzona. Trzeba wyrównać ją na brzegach, a następnie posmarować środkiem grzybobójczym. Tam, gdzie kora jeszcze odstaje, ale nie jest od spodu zasuszona, należy ją nawet przybić do drzewa nierdzewnymi gwoźdźmi.
Powodzenia! :D
wan987dw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lis 2016, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

Dziękuję za konkretną poradę.
Chciałem wybrać próchno (warstwa około 1-2 cm) i myślałem też o plombie tylko z samej zaprawy wapiennej, bez cementu. Zastanawiam się nad środkiem grzybobójczym bo nie chcę zatruć drzewa.
Kiedy takie działania przeprowadzić, jeszcze przed zimą (choć właściwie mamy już zimę) czy poczekać do wiosny lub lata?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

Sprawdź na
http://www.meteo.pl/ dla Białegostoku
http://www.accuweather.com/pl/pl/biayst ... 10?lang=pl
http://www.yr.no/place/Poland/ dla twojego regionu
i wybierz wersję uśrednioną czy będziesz miał w ciągu najbliższych kilku dnie ze trzy dni po kolei temperatur powyżej zera.
Wtedy zdążysz uporać się z robotą, a ocieplony matą beton zwiąże.
Jeżeli nie lepiej zaczekaj do wiosny, bo przy zerze skóra rąk jest bardzo delikatna.
Środek grzybobójczy taki jak do smarowania ran po cięciu. Tylko sprawdź czy jest na pewno w składzie pasty do smarowania ran po cięciu. Sklepy oferują też pasty nie zawierające w swoim składzie środka grzybobójczego.
wan987dw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lis 2016, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

Raczej wiosna, lato, aby po zdjęciu próchna rana dobrze wyschła.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

Zastanawiam się też nad siarkowaniem tej rany. Gazowy dwutlenek siarki wejdzie tam gdzie nie wejdzie pasta. Na kapsel od piwa kilka granulek siarki. Podgrzać zapalniczką aby się siarka zapaliła i gotowe.

_________________

wan987dw pisze:Na mojej działce rośnie około 400 letni dąb. Wzdłuż pnia jest szczelina o szerokości około 20 cm.
Ekstrapolując na podstawie podanego przez ciebie wymiaru szczeliny i stosunku jej szerokości do szerokości dębu (o ile jest to dąb szypułkowy) można powiedzieć że dąb ten zgodnie z Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody może być Pomnikiem Przyrody o ile ma 376 cm obwodu. Może też być uznany za dąb pomnikowy przy mniejszej średnicy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”