Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Krótko, przelane. Jak podlewasz palmy co 3-4 dni w sezonie jesienno-zimowym, a w lecie jeszcze częściej no to nie ma się czemu dziwić... Korzenie zostały uszkodzone i gniją, proste. Bez nich roślina nie ma jak pobrać wody i palma usycha. Palmy to nie są rośliny bagienne.
Przede wszystkim nie podlewa się roślin cyklicznie co do dnia, a zależnie od pory roku, temperatury otoczenia, stanowiska, wilgotności powietrza, itd.
W lecie ziemia powinna być cały czas umiarkowanie wilgotna, ale nie zalana - czyli około raz na tydzień obficie podlewając powinno być ok. W okresie jesienno-zimowym podlewasz rzadziej pozwalając przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi, czyli wystarczy podlać co około półtora tygodnia, a nawet dwa tygodnie - może to różnie wyglądać.

Przelaną roślinę ciężko uratować, a palmy trudno się regenerują. Zajrzyj do korzeni, usuń martwe posyp sproszkowanym węglem, odczekać dzień, posadź do nowej mieszanki ziemi do palm i żwirku w proporcji ok 3:1. I pozostaje czekać.

W jakiej odległości od okna stoją? Powinien być parapet albo tuż przy oknie.
Możesz zrobić zbliżenie podłoża? To jest albo pleśń albo wykwity soli wapnia - efekt podlewania zbyt twardą wodą, czego palmy nie lubią. Nie podlewa się wodą prosto z kranu, a albo odstaną, albo przegotowaną, ew. przefiltrowaną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aragrod
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2008, o 18:33

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przelanie brzmi dość prawdopodobnie. Choć w efektach przelania wydawało mi się, że na liściach bardziej pojawiają się brązowe plamy. Podlewam zwykle w trybie częściej, a mniej. Ale skoro radzisz bym rzadziej to robił, to się zastosuję. Jeśli chodzi o korzenie to nie widzę na nich oznak gnicia, wyglądają na całe i zdrowe. No chyba, ze nie rozpoznaję, ale jakby były zgniłe to by nie były białe i sztywne, tylko raczej zbrązowiały i były miękkie. Może wtedy faktycznie za dużo wody dla palmy, ale nie na tyle by korzenie gniły? Ziemia również nie była mokra. Doniczka jest z podstawką i na dole mam warstwę keramzytu, więc nadmiar wody jest odprowadzany.

Co do odległości od okna to nie stoją na parapecie, ale na blacie tuż obok, czyli odległość 50-60cm. Niestety na oknie są bardziej wymagające światła rośliny.

Jeśli chodzi o podłoże to pewnie to wykwity soli wapnia - niestety mam kiepską wodę i nawet po odstaniu taki jest efekt. Ewentualnie jeszcze próbuję z filtrowaniem lepszym. Zdjęcie wieczorem mogę zrobić, jak trochę lepszy aparat będę miał, bo na tym to raczej słabo widać.

Dzięki również bardzo za pomoc.
Aragrod
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2008, o 18:33

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wybacz, że jeden pod drugim, ale nie mogę edytować.

Sytuacja się poprawiła. Tak jak pisałeś starą ziemię usunąłem i oczyściłem z korzeni, chociaż nie było to mokre. Trochę czasu tak jeszcze przetrzymałem palmę, wsadziłem do nowej ziemi i lekko podlałem. W między czasie liście palmy zwinęły się jeszcze bardziej. Dzisiaj rano jednak już liście się rozwinęły i nie były takie oklapłe. Zastanawiam się wtedy co dokładnie było przyczyną. Ziemia wydawało mi się, że w miarę niedawno zmieniana powinna być jeszcze dobra, a widać, ze to z nią był chyba problem. Chyba, że to te osady co się z wody odłożyły zawiniły?
Peubel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 kwie 2018, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej.

Mam problem ze swoim szorstkowcem. Został posadzony rok temu, aktualnie jest po pierwszym zimowaniu pod agrowłókniną ;)


Wygląda na to, że coś mu dolega, ale nie wiem jak sobie z tym poradzić.

Ma zeschnięte końcówki, niektóre liście się zwijają, a jeden liść ma biały nalot. Na większości widać również brązowe plamki.

oto zdjęcia:



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Macie jakąś radę?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Za skromne podlewanie w porównaniu do dawki słońca i popaliło liście. Trzymając w pełnym słońcu musisz więcej podlewać. Druga sprawa, po zimowaniu w naszym klimacie (pod okryciem oraz w przypadku krótkich ciemnych dni w tym okresie) powinno się co roku zaaklimatyzować do słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Peubel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 kwie 2018, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy te liście jakoś dojdą do siebie? Usunąć te najbardziej spalone końcówki? Jak generalnie oceniasz stan tej palmy? :)
Będzie rosła i piekniala? :)


Przepraszam że zawracam głowę ale to moja pierwsza palma i brakuje mi doświadczenia :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie, plamy się nie zregernerują, wszelkie inne ślady też pozostaną. Jeśli to Twoja pierwsza palma warto poczytać informacje o zimowaniu. Samo okrywanie agrowłókniną przy zdarzających się mroźnych zimach może zaszkodzić roślinie.
Co do samego stanu palmy, nie ma tragedii ale warto poświęcić trochę czasu na poznanie warunków uprawy, szczególnie gdy chcesz ją trzymać w gruncie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Peubel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 kwie 2018, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Była okryta dwiema warstwami agrowlokniny a między nimi był kabel grzewczy.

Proszę tylko o radę czy w takim razie odciąć całe liście czy tylko te suche końcówki?

Dzięki z góry i przepraszam za kłopot
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dopóki reszta liścia jest zielona, to tylko końcówki liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trachycarpus fortunei

Post »

Posiadam palmę trachicarpus fortunei w mieszkaniu i chciałbym jak najdłużej cieszyć się jej obecnością. Problem w tym iż palm nie można przycinać, stąd też chciałbym w miarę możliwości spowolnić jej wzrost. Istnieje w ogóle taka możliwość? Mniej wody, mniejsza ilość nawozu, typ ziemi?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na pewno nie ograniczając podlewanie.
Co prawda nie w przypadku trachycarpusa, ale trzymając cały czas w tej samej rozmiarowo doniczce i co jakiś czas przycinając bryłę korzeniową gdzieś o ok 1/3 w przypadku swojej karłatki, bardzo wolno przyrasta na wysokość.
Oczywiście jest jeszcze jeden i bardzo istotny element, trachycarpusy żeby nie wyciągały w okresie jesienno-zimowym, potrzebne jest chłodne stanowisko z temperaturą nie przekraczającą około +10 stopni. W sezonie najlepiej trzymać na zewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Raiven
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 wrz 2018, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć,

Od około miesiąca mam problem z moim trachycarpusem.

Zakupiłem swoją palmę w sklepie IKEA około 3-4 miesiące temu.
Palma w momencie zakupu była w małej doniczce i jakiejś dziwnej przesuszonej ziemi po której biegało mnóstwo mrówek.
W związku z podejrzeniami o gnieździe mrówek wewnątrz doniczki postanowiliśmy z moją partnerką wymienić całą doniczkę i zakupić nową ziemię aby pozbyć się mrówek.
W połowie lipca kupiliśmy doniczkę i ziemię (firmy CompoSana- podłoże do roślin zielonych i palm) - zgodnie z artykułami był to najlepszy wybór do szorstkowca.
Przesadziliśmy roślinkę, mrówki gdzieniegdzie pozostały ale w bardzo małej ilości natomiast od około miesiąca obserwujemy że liście palmy zaczęły się zwijać, pękać w środku, kurczą się.
Poniżej umieszczam zdjęcia jak obecnie prezentuje się palma. Co może byc powodem?? Za mała ilość wody???
Palma była podlewana raz na jakiś czas + zraszaliśmy jej liście. Wsadziliśmy patyk do doniczki aby zobaczyć czy będzie wilgotny po wyciągnieciu z ziemi i test był pozytywny (zdjęcie poniżej)
Palma jest w mieszkaniu w miejscu na które słońce pada przez szybę parę godzin dziennie (maksymalnie).
Proszę o pomoc bo palma umiera...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podlewanie raz na jakiś czas...
Dlaczego po zakupie nie poczytałeś choćby w jednym miejscu w necie jak prawidłowo pielęgnować taką palmę?
To jest palma nie kaktus, potrzebuje wody do życia, spróbuj sam pić trochę wody raz na jakiś czas, ciekawe jak długo w ten sposób pożyjesz...
Ona umiera, a dlaczego? Wskutek nieprawidłowej pielęgnacji.
Sorry, że tak napisałem ale jak ja zacząłem uprawiać jakiekolwiek rośliny, to już przed zakupem poczytałem o ich uprawie.
Powinieneś podlewać obficie, a nie małą ilością wody wokół pnia. Kolejne podlanie, jak wierzchnia warstwa ziemi zacznie lekko przesychać.
Druga sprawa, stanowisko - w jakiej odległości od okna? Palmy powinny mieć stanowisko tuż przy nim, gdyż dalej natężenie światła drastycznie spada.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”