Nawożenie dolistne drzew i innych upraw

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
mama bulat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 cze 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

skierwies pisze:Witam.
Moim zdaniem żadnej krzywdy roślinkom nie zrobisz. Pomyśl jednak nad dodatkowym zasileniem mikroelementami.
W . :wit
bardzom ciekawa czy próbowałaś pro bio emy z Irmy probiotics 7 zł za litr koncentratu . Naturalne. Genialne
skierwies
100p
100p
Posty: 100
Od: 30 maja 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

Hi, pierwszy raz o takim środku słyszę. Sam zazwyczaj używam Mikrokomplex. To jest siarczan magnezu zawierający tlenek magnezu, trójtlenek siarki, bor, miedź, mangan, molibden i cynk. Bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie, ja stosuję z 2-3% dodatkiem mocznika. W sytuacjach kryzysowych dla rośliny(podtopienie) zwiększam % mocznika nawet do 10.
Daj krótką informację na temat tych pro-bio-cośtam. Mam tylko nadzieję, że nie jest to kolejny "cudowny wynalazek" leczący zarówno zapalenie płuc jak i odciski na piętach.
W. :wit
skierwies
100p
100p
Posty: 100
Od: 30 maja 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

Ponieważ temat pro-cośtam mnie zaciekawił skorzystałem z doświadczeń w tej mierze kolegów sadowników. Opinie różne. Jedni uważają, że to genialny środek na parchy, pchły, drżączkę i rzeżączkę , inni, że nie rozcieńczony jest dobry na.... teściową( z szacunkiem dla teściowych, to tylko przywołanie wypowiedzi)
Zainteresowanych odsyłam do portalu sadowniczego.
W. :wit
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

mama bulat pisze:
skierwies pisze:Witam.
Moim zdaniem żadnej krzywdy roślinkom nie zrobisz. Pomyśl jednak nad dodatkowym zasileniem mikroelementami.
W . :wit
bardzom ciekawa czy próbowałaś pro bio emy z Irmy probiotics 7 zł za litr koncentratu . Naturalne. Genialne
Jest wątek o efektywnych mikroorganizmach. Dopiero zaczynam je używać i nie jestem żadnym ekspertem. Trzeba pamiętać, że to nie jest żaden cudowny nawóz, tylko żyjące bakterie tlenowe i beztlenowe, odpowiednio dobrane. Jeśli się chce kupić 1 litr, to cena oscyluje w granicach 13-14 zł.

Uważam, że oprysk i podlanie EmFarma Plus, uratowały moje zalane i mocno schłodzone sadzonki pomidorów.
skierwies
100p
100p
Posty: 100
Od: 30 maja 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

Jak sama piszesz EM-y to są bakterie. Działają na glebę!!!!!!. Nie neguję ich wartosci (jeśli są takowe).
jednak dlaczego takie genialne cudo nie może się od lat przebić do szerokiego stosowania. Jak by to bał taki rarytas to ich producenci byliby już dawno bogatsi od Billa Gatesa, a każdy działkowicz miałby rzodkiewki wielkosci dyni. Tymczasem większość z nich produkowana jest metodą "garażową", skład jest "tajemnicą producenta". Nie wierzę w cudowne środki w cenie 7 zł za litr koncentratu. Coś mi to za bardzo przypomina "maść na szczury"
Nie mam nic przeciwko ich stosowaniu przez Ciebie. Jeżeli Ci pomagają.
Pozdrawiam
W. :wit
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

skierwies pisze:Działają na glebę!!!!!!.
Nie tylko, część działa bezpośrednio na rośliny. Skład wielu produktów jest objęty tajemnicą. Nawet cukiernik z małego miasteczka nie zamieszcza przepisu na swoje ciasto.
skierwies
100p
100p
Posty: 100
Od: 30 maja 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

No właśnie, "bezpośrednio na rośliny". BAKTERIE !!!, JAKIE !!!. Czy producenci przedstawiają jakąkolwiek atestację (Sanepid, Piorin czy inne służby sanitarne). W czasach (nie)słusznie minionych każdego producenta czegokolwiek obowiązywały określone przepisy i normy. Od chwili wejścia do UE żadne normy (PN, BN,ZN,TN) nie istnieją. Każdy może pod płaszczykiem "tajemnicy zawodowej cukiernika" (jego przynajmniej kontroluje Sanepid) produkować, nazywać, i sprzedawać. Mało było ostatnio afer z masowym fałszowaniem żywności ( sól przemysłowa, padlina w wędlinach, niedozwolone srodki konserwujące i barwniki w słodyczach itp). Mimo kontroli weterynaryjnej, sanitarnej???? Oczywiście są uczciwi wytwórcy ale jaką masz gwarancję że akurat ten Twój nie sprzedaje Ci cudownego balsamu z "nadzieniem" bakterii E. coli czy innej francy. Dopóki nie będą przedstawiali poważnych i konkretnych wyników badań i dopuszczeń sanitarnych, dopóty będę uważał to za maść na szczury i nie zastosuję u siebie. Jest wiele innych sprawdzonych środków nawożenia i ochrony roślin.
No ale , kto komu zabroni.
To jest tylko mój pogląd i nie zarzucam NIKOMU wprowadzania badziewia do obrotu.
Pozdrawiam
W. :wit
x-W-L
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 cze 2013, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

Nigdy nie nawozilem dolistnie drzewek owocowych, to jakas fanaberia. W pierwszych dwoch latach w maju podsypywalem delikatnie azofoske, pozniej radzily sobie same.
skierwies
100p
100p
Posty: 100
Od: 30 maja 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

No nie tak do końca fanaberia. Jeżeli masz zasobną glebę, żadnych chorób roślin to można sobie darować nawożenie dolistne. Ale jeśli są jakiekolwiek problemy, szczególnie z systemem korzeniowym (nornice i krety podminowały mi kilka drzewek), braki mikroelementów w glebie itp. to nawóz dolistny jest jakimś - często jedynym- ratunkiem.
Bardzo częstym przypadkiem potrzeby zastosowania nawożenia dolistnego jest uszkodzenie roślin niewłaściwie stosowanymi ś.o.r. (przedawkowanie, nie umyty opryskiwacz po herbicydach, wiatr przy oprysku herbicydami sąsiedniego pola). Wtedy albo siekierka albo dolistne (ewentualnie z mocznikiem) i hajda na drzewka.
Pozdrawiam
W. :wit
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

Nawożenie dolistne to nie jakaś fanaberia - w sadach towarowych jest to norma. Zużycie nawozów przy takim sposobie jest mniejsze i efekty są właściwie zaraz po opryskaniu. W sadach towarowych przy takiej ilości oprysków nawożenie dolistne jest wykonywane przy okazji innych zabiegów. Jeżeli ktoś nieumiejętnie stosuje nawożenie posypowo, dużo nawozu po prostu jest tracone. Sam czasem pryskam florovitem uniwersalnym drzewka i krzewy na początku wegetacji.
Neki
100p
100p
Posty: 124
Od: 27 sty 2014, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Lubartowa

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

Witam,
Kupiłem furkovit plus do drzew owocowych będzie dobra do nawożenia czy lepsza Azofoska ?
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

nawożenie kilka pytań

Post »

Witam
Mam dwa pytania odnośnie nawożenia drzewek i krzewów owocowych.
1. Wczesną wiosną nawoziłem nawozem wiosennym (skład NPK + mikroskładniki), kiedy powinienem drugi raz podsypać wszystko tym nawozem? Granulat rozpuszczał się stosunkowo powoli z uwagi na susze. Planowałem nawozić w połowie czerwca czy to będzie dobry termin czy lepiej wcześniej z uwagi na fakt, że wiele drzewek i krzewów zaczyna owocować.
2. Mam dwa nawozy w płynie jeden z samym żelazem drugi z borem. Są to nawozy do listne. Kiedy mogę je zastosować i czy mogę je zastosować w krótki odstępie czasu z tym granulatem?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie dolistne drzew i krzewów owocowych

Post »

Odnośnie nawożenia dolistnego wiśni i czereśni link
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”