Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
haras17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 kwie 2020, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Super dziękuje za błyskawiczne i merytoryczne odpowiedzi!

Jest to dość okazała dracena (patrząc po tym wątku) i bardzo chciałbym o nią odpowiednio zadbać, więc będę na bieżąco informować o postępach :)

Jeszcze raz dziękuje ;:136
haras17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 kwie 2020, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Przepraszam, że tak spamuje, ale spać nie mogę przez to :)

Czy te kropki mogą być oznaką choroby grzybiczej, suchego powietrza albo przerośniętej bryły korzeniowej? W tym wątku trafiają się wszystkie przyczyny na przemian, jednak dalej nie jestem w stanie jej wskazać precyzyjnie. Bryła była mocno przerośnięta i mam nadzieję, że to było przyczyną. Roślina już została przesadzona, ale niestety nie używałem środków grzybobójczych... Zakupiłem już nawilżacz powietrza z hydrostatem, więc w przyszłości roślina będzie miała lepsze warunki. Jedynie tego grzyba się obawiam.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nie każda pojedyncza plama musi oznaczać jakąś chorobę. To może być choroba grzybowa, ale również takie zaschnięte końcówki liści mogą wskazywać na nieprawdłowe warunki uprawy i pielęgnacji.
Problem staje się istotny, kiedy plam przybywa, a liście zaczynają żółknąć.
Wg mnie po prostu trzeba poczekać i obserwować czy będą pojawiać się nowe plamy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bonk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 wrz 2019, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć, hoduję swoją roślinkę od 9 lat i wszystko było w porządku. Od trzech miesięcy zaczyna gubić Liście. Te najbliżej ziemi, pojedyńczo zaczynają robić się brązowe, dość charakterystycznie Od środka, od brzegu. Od góry normalnie liście Rosną aczkolwiek usychanie jest za szybkie. Przez te lata uschły może ze dwa liście.
Roślina świeżo przesadzona do mieszanki ziemi ze Żwirem gdyż w ziemi w kwiatku obok zaczęły latać muszki. Korzenie są w porządku. W ziemi nie widać żadnych robali. Podlewam zawsze tak samo, jak ziemia przeschnie. Kwiat stoi w tym samym miejscu.

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Podłoże powinno być mieszanką ziemi i rozluźniacza, a nie samej ziemi.

Niemniej jeśli to dotyczy pojedynczych najstarszych liści to normalne zjawisko. Niewielkie przyspieszenie mogło sprawić przesadzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bonk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 wrz 2019, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Ziemia + żwir, mieszane trochę "na oko, garściami".
Na początku też myślałam, że usychają starsze liście ale powoli robi się goły kikut z grzywką na górze. Dziwne, że nagle liście zaczęły usychać, przez kilka lat "te stare" jakoś się trzymały całkiem dobrze :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Czyli wychodzi na to, co napisałem w drugim zdaniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Betkania
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 sty 2020, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Reeety jest coraz gorzej! Po ostatnich zabiegach, które mi zaleciliście był jakiś czas spokój. Drzewko odżyło i było ok, ale ostatnio znów zaczęło się sypać, żółkły kolejne liście, mnóstwo ich musiałam uciąć, mąż pryskał grzybobójczym preparatem znów, ale teraz drzewko całe przywiędło, liście opadły ze smutkiem, a co najgorsze czernieją nasady całych rozet. Mała rozeta cała się chwieje i pewnie niedługo odpadnie, nowe listki też wychodzą już brązowo-uschnięte. Co robić, co robić???
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Niestety infekcja grzybowa weszła zbyt głęboko. Bo to nie jest tak, że zawsze uda się uratować każdą roślinę po ewidentnych błędach uprawowych. To są żywe organizmy.

Pozostaje tylko odciąć wierzchołki i je ukorzenić. Jak odetniesz, sprawdź przekrój łodygi, powinien być jasny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Betkania
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 sty 2020, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Okej, dzięki za odpowiedź. Zamówiłam już ziemię, bo akurat żadnej nie mam. Powiedz jeszcze tylko proszę, czy mogę już dziś odciąć rozety i włożyć do wody na te 2-5 dni zanim przyjdzie ziemia? Czy poczekać z odcinaniem aż przyjdzie? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dracenę ukorzeniaj w wodzie. Jak wypuści korzenie wtedy daj do mieszanki ziemi i żwirku. Wodę wymieniaj co parę dni i możesz dać do niej kawałek węgla drzewnego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Betkania
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 sty 2020, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dzięki, tak zrobiłam. Już są rozetki w wodzie. Czekamy...
Betkania
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 sty 2020, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Hej czy podczas ukorzeniania w wodzie mamą prawo żółknąć, a potem podsychać końcówki? Tak się dzieje. Wodę wymieniłam po kilku dniach. Pozdrawiam
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”