Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Eli483
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 kwie 2022, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Witam :)
Dopiero zaczynam moją przygodę z roślinami więc jak na razie jestem zielona a temacie.
Posiadam Dracenę Compacta której dolne liście obsychają i brązowieją przy krawędziach.
Myślę ze może być to spowodowane tym ze przez ponad rok roślinka rosła sobie, podlewałam ją raz na jakiś czas. Dopiero niedawno przesadziłam ją do nowej ziemi wymieszanej z perlitem, na dnie dałam warstwę keramzytu. Od tamtego czasu podlewam ją częściej i zraszam liście co dwa dni. Z tego co zaobserwowałam górne nowe liście są ładne i nic sie z nimi nie dzieje.
Moje pytanie co zrobić z tymi obeschniętymi ? Zostawić czy obciąć ?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dopóki nie żółkną albo nie wyschną całkowicie, to zostaw.

Na marginesie roślin nie spryskujemy często wodą, to nic nie daje, a przy małej cyrkulacji powietrza, jaką mamy w mieszkaniu istnieje ryzyko załapania infekcji grzybowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eli483
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 kwie 2022, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

A co może być przyczyną obsychania tych liści ? Zbyt mała wilgotność powietrza ? Zbyt rzadkie podlewanie ? Bazuje na informacjach które znajduje na różnych grupach i forach, zaczęłam zraszać dracenę częściej ponieważ przeczytałam że te rośliny tego potrzebują przy zbyt małej wilgotności powietrza. A wniosek ze jest zbyt niska wilgotność powietrza wyciągnęłam z powodu tych obeschniętych liści.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Przyczyną suchych końców liści może być zbyt niska wilgotność powietrza. W tej sytuacji polecany jest nawilżacz powietrza.

I jeszcze osłonka do wywalenia. Doniczkę postaw na podstawce. Korzenie muszą mieć dostęp do powietrza.
Pozdrawiam
G.
EMka24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lis 2022, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Witam, mama pytanie do doświadczonych Forumowiczów. Moja 6- letnia marginata od ok.3 tygodni zaczęła mieć rdzawe plamy na liściach- jak na zdjęciach. Wiem, że etiologia może być różna, w tym przelanie, nadmiar fluoru itd. z tym, że przelana raczej nie była (chyba, że pod moją nieobecność dzieci ja dolaly), przenawożenie też nie wchodzi w grę- dostaje nawóz 1x w miesiącu, woda do podlewania zwykle odstają. Aktualnie jest ustawiona nie w bezpośrednim świetle, ale przy dużym południowym oknie.
Wysoka jest z wyboru- lubię takie "drzewa". Proszę o poradę, bo uwielbiam tego krzaka i trudno mi się pogodzić z tym, że mogłoby się nie udać jej uratować.
Obrazek

Jeszcze zdjęcie całej rośliny
Obrazek

Co do przyschnietych końcówek liści to niestety coś, na co się musze "godzić" syn jest alergikiem i maksymalna wilgotność powietrze jaką mogę utrzymywać to 66%, a widocznie dracena wolałaby więcej. Dopiero zraszalam ja okresowo, ale teraz jak zaczęły te plamy się pojawiać to zaprzestalam- automatycznie więcej suchych komcówek.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Odpowiedź jest prosta, plamy są (wykluczając przelanie) od zraszania - jest to grzyb/rdza. Roślin nie spryskujemy często wodą, bo co to niby miałoby dać? Podnieść wilgotność powietrza? No może na bardzo krótko, ale po wyschnięciu rośliny wilgotność od razu spada do wcześniejszego poziomu. Do podnoszenia wilgotności służy nawilżacz tylko i wyłącznie.
Za to spryskując w mało wentylowanym pomieszczeniu o tej porze roku to idealne warunki do rozwoju grzybów.

Warto jeszcze jedno dodać, Dracena nie potrzebuje tak dużej wilgotności powietrza, 60% spokojnie wystarczy. A przesychające końcówki mogą być nie tylko od suchego powietrza, ale również od nadmiaru wody i wilgoci przy wyżej wymienionej małej cyrkulacji.

Teraz trzeba najlepiej odciąć wszystkie liście z plamami i zrobić oprysk preparatem grzybobójczym... Saprol albo Scorpion 325sc.


Dobrze jednak byłoby sprawdzić stan korzeni. Nie wiem czy dobrze widzę, ale Dracena rośnie w samej ziemi uniwersalnej, a powinna w mieszance ziemi i rozluźniacza. Przy mało przepuszczalnym podłożu zwłaszcza o tej porze roku bardzo łatwo przelać - nie tylko podlewając zbyt często.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
EMka24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lis 2022, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Super, bardzo dziękuję za odpowiedź.
Korzenie są ok, sprawdzałam przed wczorajszym wpisem. Ziemia jest z domieszką piasku, ale donica bez odpływu tylko z takim specjalnym drenażem.
Zaraz biegnę do ogrodniczego po oprysk.
Pozdrawiam i życzę wszystkim forumowiczom jak najmniej problemów z roślinkami.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Doniczka musi mieć odpływ, sam drenaż nie załatwia problemu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klaudia_sz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 mar 2022, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć,
Zauważyłam że ciemnieją liście w mojej dracenie, zrobiłam oprysk preparatem grzybobójczym. Mimo to plamy robiły się coraz większe, więc wyjęłam ją z doniczki i sprawdziłam korzenie. Niewiele z nich zostało jak na zdjęciach, większość zgniłych usunęłam, posypalam je węglem aktywnym, jednak zastanawiam się czy te pozostałe się rozwiną. Czy warto odciąć je o jedno spojenie wyżej na łodydze i poprzez rozsadzenie w wodzie pojawią się nowe korzenie? Czy tak to w dracenie niestety nie działa?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Mamy wątek poświęcony ukorzenieniu Draceny i można normalnie ukorzenić w wodzie.

Polecam pójść dwutorowo, tzn. odciąć jeden wierzchołek i jego wsadzić do wody, a resztę posadzić do małej doniczki do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu. Doniczkę stawiasz na podstawce w jasnym miejscu blisko okna. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, na razie delikatnie z czasem zwiększając ilość wody.
I tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Klaudia07
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 mar 2023, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Palma

Post »

Palma była w za małej doniczce przez co najprawdopodobniej zaczęła gnić. Jej korzenie była zawinięto a w doniczce stała woda. Przesadziłam ją parę dni temu razem z drenażem i odpowiednią ziemią. Wszystko było w porządku i u góry zaczęła wypuszczać małe nowe liście. Natomiast na dole zaczeły jej liście żółknąć. Co może być tego przyczyną?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma

Post »

W żadnym wypadku nie jest to żadna palma, tylko Dracena. Na pewno doniczka jest zdecydowanie za duża - kup normalną z podstawką, przesadź jeszcze raz nie do samej ziemi uniwersalnej, tylko wymieszaj z perlitem w proporcji około 3:1. Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni. Postaw blisko okna, a nie w ciemnym kącie.
Resztę informacji znajdziesz w tym wątku: viewtopic.php?t=2267
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowokaleksandra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 maja 2023, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora dracena

Post »

Witajcie,

Mam problem z moją Draceną, urosła już duża, nigdy nie było z nią problemów, miesiąc temu zaczęły opadać i żółknąć jej liście od dołu więc ja przesadziłam ale efekt niestety mizerny jest coraz gorzej. Nie wiem co się stało. Czy konieczne jest odmłodzenie???
Dodam że przy przesadzaniu korzenie nie były zgniłe ale bryła miała ciasno we wcześniejszej doniczce. Przy czyszczeniu trochę korzeni się połamało, czy to mogło mieć wpływ?

Obrazek


Obrazek


Dodam że przy przesadzaniu korzenie nie były zgniłe ale bryła miała ciasno we wcześniejszej doniczce. Przy czyszczeniu trochę korzeni się połamało, czy to mogło mieć wpływ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”