Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym nawieźć wyjałowioną ziemię na skalniaku?????????

Post »

chodziło mi o ilość próchnicy ale jak to czarna ziemia i nie jest to torf, azofoska , polifoska, w płynie florovit uniwersalny masa tego jest, obecnie są nawozy pod każdy rodzaj roślin, podałem uniwersalne.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Czym nawieźć wyjałowioną ziemię na skalniaku?????????

Post »

Jak jest tak jałowa to zacznij od kompostu, torfu - pewnie brakuje jej próchnicy. Nawozy mineralne stosuj jak ziemia jest bogata w próchnicę.
Awatar użytkownika
iza8211
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 kwie 2010, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka

Re: Czym nawieźć wyjałowioną ziemię na skalniaku?????????

Post »

Bardzo mi pomogliście bo wiem przynajmniej od czego zacząć, bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
iza8211
Pozdrawiam serdecznie.
Iza
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawóz w granulacie jaki jest najlepszy ?

Post »

Na rynku są nawozy kurze, bydlęce ( nie w granulacie ) i końskie, w tym roku zastosowałem wszystkie do arbuzów i byłem zadowolony.
Mam pytanie jaki nawóz w granulacie jest najlepszy, ma najwięcej składników przydatnych dla roślin ? kurzy z tego co widzę jest najdroższy, potem koński w granulacie a najtańszy to bydlęcy taki w formie bardziej naturalnej za ok 15 zł 20 kg.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz w granulacie jaki jest najlepszy ?

Post »

W przypadku nawożenia rzutowego istnieje konieczność uzupełnienia nawożenia fosforem i potasem.

A najlepiej jest choć raz w życiu oddać glebę z działki do analizy.
kuba435
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 10 mar 2015, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,

Jaki polecacie nawóz do ogrodu V klasa ziemi ( na sztych czarna ziemia niżej już raczej żółta). Nad płotem posadzone mam tuje smaragd. Po środku ogrodu mam drzewka owocowe jak jabłonie, śliwy, czereśnia, z tyłu iglaki i jeszcze ogródek warzywny.

Do iglaków polecono mi COMPO TRIO 3w1, a na resztę ogrodu myślałem o Polifosce. A co Wy polecicie?
Jaka jest w ogóle różnica między Azofoską a polifoską?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do ogrodu V klasa ziemi drzewa owocowe , iglaste, tuje smaragd

Post »

Może najpierw napiszesz dlaczego chcesz nawozić? Bo z powyższej wypowiedzi wynika, iż wcześniej nie było to robione...
kuba435
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 10 mar 2015, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do ogrodu V klasa ziemi drzewa owocowe , iglaste, tuje smaragd

Post »

Ponieważ drzewka zostały posadzone w zeszłym roku i w tym roku chciałbym je zasilić nawozem. Wydaje mi się że 5 klasa ziemi to ziemia słaba...
Tuje w tamtym roku podsypałem trochę nawozem COMPO TRIO 3w1.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do ogrodu V klasa ziemi drzewa owocowe , iglaste, tuje smaragd

Post »

Ja bym polecił pobranie próbki/próbek gleby i zawiezienie do analizy. Gdy będzie wszystko czarno na białym to dopiero będzie wiadomo czego brakuje. Poza tym na takiej glebie to raczej należało by zacząć od kompostownika... Jak wygląda temat wody?
kuba435
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 10 mar 2015, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do ogrodu V klasa ziemi drzewa owocowe , iglaste, tuje smaragd

Post »

Nie jestem na miejscu więc z kompostownikiem nie wypali. Na działkę przyjeżdżam raz na jakiś czas. Jeśli chodzi o wodę to jakieś 500 metrów od działki są stawy. Zbierać się woda na działce nie zbiera. W pierwszym roku starałem się podlewać.
Czy próbki ziemi można pobrać bez żadnych narzędzi tylko szpadlem? Rozumiem, że powinno się wziąć próbkę z różnych miejsc działki ( działka ok 2000 m.kw.) Gdzie oddaje się taką próbkę?
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do ogrodu V klasa ziemi drzewa owocowe , iglaste, tuje smaragd

Post »

Teraz nic nie zmienisz, a jeśli to żółte pod spodem to piasek to każdy nawóz mineralny, gnojówki etc. pójdą przy pierwszych opadach do wód gruntowych zamiast zostać zakumulowane w glebie. Przy istniejących nasadzeniach niewiele da się zrobić, co najwyżej robić stożkowate otwory i sypać przerobiony kompost czy obornik. Tam gdzie jest wolna przestrzeń należy zadbać o poprawienie procesów biologicznych i chemicznych w głębszych partiach, czyli m.in. wprowadzić materię organiczną oraz przekopać głębiej. Swego czasu praktykowane było kopanie na 2 głębokości szpadla z jednoczesnym dorzucaniem kompostu i obornika. Przy większych "prostych" powierzchniach lepiej obsiać koniczyną, lucerną, łubinem etc. i przeorać ciągnikiem. Niemniej tego typu zabiegi wymagają ładnych paru lat zanim będą efekty. Można próbować kwasów humusowych, ale nie zmieni to faktu, że najlepiej wykształcona gleba będzie jedynie w wierzchniej warstwie profilu. Jeśli chcemy tą warstwę powiększyć trzeba dużo pracy.
Co do różnic między azofoską a polifoską - zobacz % ilości azotu, potasu, fosforu - prawda że różne? Dane grupy roślin mają inne wymagania pokarmowe, trzeba wprowadzać do gleby przede wszystkim to czego brakuje. Dlatego bardzo uważać trzeba z nawozami mineralnymi, które nie są wcale remedium na słabe plonowanie czy wzrost. Są co najwyżej tym czym suplementy diety - nie powinno się suplementów traktować jako podstawowego jedzonka, tak samo nie powinno się nawozów mineralnych traktować jako podstawowego nawożenia. Z substancji organicznych (w tym chelatów) roślina jest w stanie pobrać to co potrzebuje i mniej więcej tyle ile potrzebuje, w przypadku soli mineralnych w roztworze glebowym będzie brać wszystko co jest dostępne.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do ogrodu V klasa ziemi drzewa owocowe , iglaste, tuje smaragd

Post »

Przykładowo pobierasz próbki tej czarnej ziemi i tej żółtej (osobne próbki). Tak w kilku miejscach działki (może być szpadel). Następnie zawozi się takie próbki do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. W necie znajdziesz najbliższą, albo zwróć się do jakiegoś ANR aby podali miejsce gdzie można zlecić badanie. Gdy dostaniesz wynik, to po sprawdzeniu wymagań roślin dowiesz się jakiego typu nawozu szukasz...
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do ogrodu V klasa ziemi drzewa owocowe , iglaste, tuje smaragd

Post »

Promilus
I tu jest meritum tego tematu, ja bym tu tylko dodał, że przy takiej ziemi można mieć pienny ogród a co do nawozów mineralnych proponuje nawozy otoczkowane o długim terminie uwalniania (ogród 2001 hydrocomplex) A w pierwszym roku po posadzeniu z nawożeniem delikatnie . Nie potrzeba żeby rosły drzewa jak dęby tylko jabłka jak dynie :D :D
Nawozy o długim terminie uwalniania ale znacznie kwaśniejszym odczynie (ogród podałem jako przykład nawozu długo rozkładającego się )
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”