Róża pienna- sztamowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Jeżeli jest to tak stara róża jak piszesz, to przesadzenie może być kłopotliwe.

Czy ona przypadkiem nie wytwarza odrostów tzn. czy nie wyrastają w pewnej odległości od głównego krzewu pędy?
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Cześć, odrastają owszem, ale myślałam, że to całkiem dzikie odrosty. Radzisz wykopać taki odrost??
Ola
Pozdrawiam,Ola
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Spróbować nie zaszkodzi :wink:
Ta róża ma takie szarawe liście, prawda?
Strzelam teraz, ale może popatrz na odmianę rosa alba Semiplena.

Jeżeli to jest to, albo nawet coś pokrewnego, to bez problemu dorobisz się nowych z tych odrostów.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Nie, nie ma szarawych liści, może na zdjęciu tak wyszły, ma normalnie zielone, poskręcane, bo jest zaatakowana przez mszycę.
Ale masz rację, spróbuję najpierw odkopać odrost i zobaczę co z tego wyjdzie, a jak nie to wyszarpię ją z korzeniami, tam i tak jest skazana na nicość.
Ola
Pozdrawiam,Ola
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

A moja pierwszą zimę przetrwała,teraz dokupię żółtą i bordową chyba Lincoln.Idą do gruntu i tam zostaną.Moja siostra miała w garażu,podlewała,w specjalnej ziemi plus drenaż.Wszystko wedle zaleceń sprzedającego i padła więc tylko do gruntu!
RIWIANA
200p
200p
Posty: 276
Od: 2 lip 2015, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Witam mam pytanie odnośnie rózy piennej posadzona w gruncie po zimie ładnie powypuszczała pędy i zdrowe listki a teraz po tygodniu porannych przymrozków listki jej zmarzły mogę ją podlać magiczną siłą do róż\ i spryskać substralem róża 2w1 czy na razie dać jej spokój :wink: i czekać co będzie dalej.
Ewa
Path
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 1 cze 2016, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zdziczała róża pnąca

Post »

Witam, ubiegłej wiosny posadziłam różę pnącą, kupioną w szkółce. Miała normalne zdrowe liście i piękne duże kwiaty, później zaczęła bardzo szybko rosnąć, nic nie świadoma myślałam, że to ma tak być. Oczywiście to pierwszy rok, więc na zimę nie przycinałam jej tylko okryłam. W tym roku na wiosnę róża miała około 2 metrów wysokości i 0,5 metra szerokości, ale dalej nie wzbudziło to moich podejrzeń, dopiero kiedy zakwitły na niej malutkie puste kwiatki zorientowałam się że prawdopodobnie zdziczała. Przeczytałam na internecie, iż najlepiej odciąć tą całą zdziczałą część i zostawić tylko szlachetną, tak zrobiłam. I zastanawiam się teraz, czy da się jeszcze uratować tę różę? Po redukcji zostało z niej tyle...
Obrazek
Dodam że te zdziczałe odnogi nie urosły z podkładki, tylko tak jak widać na zdjęciu i trochę tego nie rozumiem... ;:174
Pozdrawiam
Lev779
100p
100p
Posty: 136
Od: 12 lis 2011, o 04:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Róża pienna- sztamowa,zdziczała

Post »

Miałam podobny problem z moją różą pnącą w ubiegłym roku, niestety, zimą wymarzła. Ale myślę, że jeśli u Twojej róży jest chodź jeden szlachetny pęd, warto ratować. Tylko te zdziczałe pędy wycięłabym przy samym korzeniu, ponieważ inaczej odbijać z nich będą dzikie pędy. Wyrastają one z korzenia podkładki poniżej miejsca okulizacji, czyli szczepienia.
Mam nadzieję, że w czymś pomogłam ;:3
Pozdrawiam
Gosia
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Róża pienna.

Post »

Kupiłam dzisiaj różę pienną którą polecono mi zadołować z doniczką a na jesieni wyjąć z dołka i zimować w chłodnym pomieszczeniu.Czynność powtarzać przez dwa sezony.Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją?
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

nie.Ja swoje wsadzam w grunt i każdą zimę przeżywają bez problemu tylko trzeba ją okryć włókniną i zrobić kopczyk .Ja przynajmniej robię tylko tyle i jest ok.Jak będzie w pojemniku to słabo będzie rosła.Ja miałem trzy sztuki własnie tak zrobione jak opisujesz i marniały z roku na rok,ale gdy przesadziłem je w grunt to obficie kwitły.Radzę Ci też tak zrobić.pzdr
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Dziękuję Ci za pomoc.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Miałam kiedyś podobny pomysł. Moja róża wylazła korzeniami poza pojemnik tak że trudno było ja jesienią wyjąć. Wiosną posadziłam normalnie do gruntu i przetrwała już trzecią zimę. Naginam ją i robię kopczyk z ziemi na koronie.

A swoją drogą ciekawe czemu miałaś robić tak akurat przez dwa sezony :?:
Pozdrawiam. Sławka
lamin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 maja 2018, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Zastanawiam się czy nie posadzić róży piennej w doniczce na balkonie. Czy jest szansa by ładnie zakwitła w doniczce? Balkon mam od wschodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”