Morela - owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - owocowanie

Post »

A jakie są odmiany późno kwitnące. Kiedyś widziałem fajną tabelkę, kiedy kwitnie, kiedy owocuje itp. ale nie mogę znaleźć.
stan3c
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 29 cze 2018, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Morela - owocowanie

Post »

Mieszkam pod Warszawa. Nie znam nikogo kto by miał morele w okolicy. Większość moreli kwitnie wcześnie i nie znam gatunku, który by kwitł późno. Wszędzie piszą, ze Somo jest samopylna, wiec nigdzie nie piszą o zapylaczach do tego gatunku.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Morela - owocowanie

Post »

stan3c Kiedy owocowała Morela , czy bieliłeś drzewa ?
macgizycko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - owocowanie

Post »

Witam.
Pisze z Mazur, lokalizacja Giżycko.
Mam 3 morele, każda była bielona wapnem. Pąki kwiatowe są, widac rożowe płatki, ale do kwitniecia jeszcze im brakuje. Im póżniej tym lepiej.

Jednak, że ta która rosnie w słoncu wiekszym widac ze jest szybsza o kilka dni w rozwinieciu pąków.


Pozdrawiam
stan3c
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 29 cze 2018, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Morela - owocowanie

Post »

Adas11 Bielona tylko w ostatnich dwoch latach. Nic to nie daje. Samo drzewko ma kilkanascie lat, tak gdzies 12-15. Nigdy nie owocowala obficie. Max to jakies 10-20 owocow. Kwitnie obficie. Szczerze mowiac nie wiem kiedy dokladnie kwitnie i owocuje, bo przy takim owocu do tej pory malo mnie to drzewko interesowalo, ale teraz powiedzialem, ze albo zrobic cos by owocowalo, albo wyciac. Troche szkoda ciac duzego drzewka. Rosnie na osiedlu domkow jednorodzinnych, oslonieta lasem i domkami, pod poludniowa sciana. Moja obserwacja nie potwierdza by przymrozki jakos strasznie jej szkodzily. Sytuacja z owocem jest zawsze taka sama, 10-20 sztuk.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Morela - owocowanie

Post »

Sprawdź dokładnie kiedy będzie Ci kwitła, w ten sposób będziesz wiedział jaką koleżankę jej kupisz i wówczas będziesz zadowolony z plonów. Morele są samopylne tylko z nazwy.
Moje wątki
Festina Lente
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Morela - owocowanie

Post »

Ja miałem podobnie - zaszczepiłem innymi kilka gałązek i owocuje tak że gałęzie się łamią
per aspera ad astra
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Morela - owocowanie

Post »

7 rok z rzędu owocują mi morele niestety najwcześniej zaczęły kwitnąć pod koniec marca ale nigdy tak wcześnie i dlatego mam obawy co do o plonu w tym roku .
Dodatkowo w ubiegłym tygodniu widziałem pierwsze kwiaty zakwitniętych Śliw i Brzoskwini .
Mój Goldrich ma z 20 kwiatów rozkwitniętych Early Orange kilka kwiatów a Harcot za ok 2-3 dni zacznie kwitnąć i jedynie Hargrard zakwitnie później .
Stan3c co do odmiany to prawie na pewno masz inną odmianę a więc zrób jak ci Jurek zaproponował lub dokup zapylacz np. samopylne Somo , Bergeron , Harogem , Darina , Węgierska Wczesna , Późna z Morden a w tym roku załatw kwitnącą gałązkę i postaw pod drzewem w słoiku z wodą .
Z później kwitnących można wybrać Somo , Sirena , Bergeron , Węgierska Wczesna , Kijewskij Krasen , Hargrand , Orangered , Darina ,. Robada .
Przyczyną braku owocowania :
Kupiliśmy odmianę obcopylną , a w pobliżu nie ma innej odmiany .
Mamy odmianę najwcześniej kwitnącą gdzie mróz niszczy wszystkie kwiaty podczas kwitnienia i zawiązki .
Rośnie w miejscu nagrzewającym się miejscu a w ten sposób zaczyna kwitnąć wcześniej niż inne morele .
Może się zdarzyć że morela nie owocuje bo nie ma składników mineralnych i wtedy musimy nawozić nawozami wieloskładnikowymi z mikroelementami .
Bielenie opóźnia kwitnienie i w ten sposób mniej przemarznie kwiatów ( zawiązków ) .
stan3c
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 29 cze 2018, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Morela - owocowanie

Post »

Dam znać jak zacznie kwitnąć, to może mi doradzicie jaka odmianę dobrać jako zapylacz. Na razie jest jeszcze daleko. Brzoskwinia Inka tez ma jeszcze daleko do kwitnienia, ale malutkie 3mm listki na końcach gałązek już widać.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Morela - owocowanie

Post »

Czy ktoś ma odmianę Bulina ? Co to za odmiana, czy warto ją sadzić ?
per aspera ad astra
stan3c
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 29 cze 2018, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Morela - owocowanie

Post »

Tak kwitnie moja morela Somo. Okolice Warszawy w tym roku. Ktos ma spostrzeżenia jaka inna odmiana kwitnie w tym samym czasie? Co dobrać jako zapylacz?
Mozna przyjąć, ze w tym momencie jest w pełni kwitnienia.
Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - owocowanie

Post »

Zacznę od tego, że to nie jest morela Somo, gdyby nią była już w poprzednich latach cieszył byś się owocami, ponieważ Somo to odmiana samopłodna. Jedyne co mogę Ci na tą chwilę polecić to zakup odmiany samopylnej w jakiejś sprawdzonej szkółce. Jest taka możliwość że, okaże się ona dobrym zapylaczem dla Twej moreli "no - name". Jeśli nie, to trudno, ale Ty nie obudzisz się z przysłowiową ręką w nocniku, bo chociaż ona będzie owocować i względem jej terminu kwitnienia będzie można dobrać odmianę do tej posiadanej obecnie.

Pozdrawiam klakier.
rpilski
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 lut 2010, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Błonie, mazowieckie

Re: Morela - owocowanie

Post »

stan3c pisze:...Okolice Warszawy w tym roku. Ktos ma spostrzeżenia jaka inna odmiana kwitnie w tym samym czasie?
U mnie teraz kwietnie Hargrand (zachodnia strona Warszawy) . Choć moreli pewnie nie uświadczę w tym roku, bo każdej nocy mróz - dzisiaj -6.
Pozdrawiam,
Radek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”