Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Wygospodarowałam w swojej działce ( bardzo małej) powierzchnie 5x5 m. Bardzo chciałam posadzić tam rododendrony. Prawie całą zimę wieczory poświęciłam na czytanie działu o rododendronach. Wzorując się na asprokol-u zaczęłam szukać dobrego torfu, niestety ten litewski jest ok. 150 km od Radomia, a tej ilości nikt nie chce dostarczyć ( ok 6 balotów). Mam w Radomiu torf z firmy PELTRACOM. Czy ktoś kupował ten torf i jakie są wasze opinie. I jeszcze napiszę co powiedział mi pan w ogrodniczym, jest to torf ze złóż na Litwie - jasny frezowany, frakcja 0-40. Proszę pomóżcie.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Niestety widziałem tylko substrat torfowy tej firmy, czyli torf litewski wymieszany z wapnem o pH 6,5 jeżeli taki mają w sprzedaży to się nie nadaje. Kwaśny ma brązowo białe opakowanie a odkwaszony jest biało zielony.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Dzięki asprokol, bardzo chciałam znać twoje zdanie na ten temat. Jeżeli chodzi o kolory to rzeczywiście były worki biało zielone i biało (niby) brązowe ( takie troszkę podobne do brudnego żółtego ) Nie wiem czy mogę i czy potrafię wstawić zdjęcie, jeśli nie wolno to proszę usunięcie.
Obrazek
dodam że pan w sklepie pokazał na opakowaniu napis że to jest pH 3,5-4,0
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

To bardzo dobrej jakości torf litewski kwaśny. Niestety znam go z fotek jako ofertę holenderskich czy włoskich firm ogrodniczych. Do uprawy rododendronów jest znakomity ale musisz pamiętać że jest przesuszony i należy go reaktywować przez długie moczenie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
kowalwojt
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 lut 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Witajcie.
Ja miałem ten torf. Faktycznie napis na opakowaniu sugerował, że jest to torf kwaśny. Niestety nie miałem możliwości go zbadania. Strukturę miał chyba w porzadku. Niestety miał minus taki, że był po otwarciu suchy jak trociny. Litewskiego, który poleca Asparkol w mojej okolicy brak. Czeka mnie zakup właśnie tego. Pomysł mam taki, aby odciąć folię od góry tego sześcianu i zalać go wodą. Zostawię tak to na kilka dni, aby namókł. Folia wody nie przepuścić więc liczę na to, że torf wchłonie wodę. Tylko najpierw ułożę w miejscu docelowym, bo nosić tego nie będzie można.
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Ojej! ;:138
Jak się cieszę że dobrze trafiłam, odejdzie mi podróż do Kałuszyna nad Wisłę (najbliżej) ok 150 km. Mam całą rozpiskę asprokol z twojego wątku, co i jak po kolei robić, oglądałam ten obrazek z prysznicem wodnym całego torfu ;:215 . W tym tygodniu kopanie dołu, rododendrony zamówione 3 szt z firmy p. Ciepłuchy i ok 3 szt w szkółce koło Warszawy. Więcej chyba nie zmieszczę, żeby później nie przesadzać.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Przesadzanie rododendronów to 15 minut pracy więc bez obaw. Życzę powodzenia.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Troszkę późno, ale chciałabym pochwalić się co też "zdziałał" :roll: asprokol ;:196 na mojej działce. Jak widać na zdjęciu to bardzo mały kawałeczek ogródka ale żeby tam coś posadzić trzeba było sporo pracy włożyć.

Obrazek

Jak było daleko to pomocników było dużo, jak zobaczyli że tak dużo pracy to niestety, a to sesja , a to chorzy. Ale efekt kilku godzin pracy w jeden dzień przez dwóch wnuczków dał się zauważyć. Winogron wykopany, korzenie magnolii odkopane i na ok pół metra dziura (efekt wykopywania korzeni winogrona) prawie na całym odcinku.

Obrazek

Obrazek

I z tym mnie zostawili. ;:185 Ja również zostawiam was do wieczora, bo właśnie przyjechali znajomi. Idę pokazać im efekt mojej pracy.
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

:wit już jestem.
Dalszy ciąg moich prac też nie wyglądał lekko. Nie miałam bardzo na kogo liczyć, a dziury zostały. Przywiozłam 3 baloty torfu i okazało się że to za mało. ;:131

Obrazek

Dowiozłam jeszcze 2 szt i też starczyło na zasypanie korzeni magnolii i pod 4 rododendrony ( te dziury były jednak głębokie). Wsadziłam w te najgłębsze miejsca rododendrony i za radą oczywiście asprokola lałam, lałam, lałam dużo wody.

Obrazek
tu moja Sara pilnuje zakupów
a tu te m3 wylanej wody.

Obrazek
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

No trudno, nikt nie chce ocenić mojej pracy, to jeszcze pochwalę się efektem, sam na to czekałam. Chyba im dobrze w tym torfie, ponieważ coraz bardziej pokazują swoje kwiaty. tak było zaraz po zakupach.

Obrazek
A tak było w niedzielę:

edit
No i proszę, tak się spieszyłam że wrzuciłam dwa takie same zdjęcia. To co miało być drugie./ poprawiłam mod.jokaer

Obrazek

Ale już nie aktualne. to nowsze.

Obrazek

a tak pojedynczo

Obrazek
Catawbiense Grandiflorum, najwcześniejszy.

Obrazek
Jan III Sobieski, ale tak się z niego sypie, czy tak jest zawsze i przy każdym?.

Obrazek
ten nie miał podpisu, ale za to największe kwiaty

Obrazek
Purpureum Grandiflora zakwita najpóźniej, ale może dlatego że ma mniej słońca pod magnolią.


U nas cały czas pada, z przerwami na mżawkę. Troszkę mi to odpowiada, bo nie muszę podlewać.

Nie mam jeszcze tego miejsca skończonego, brak kory, może jeszcze coś dosadzę, ale już jestem zadowolona.
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Rododendrony i azalie bez problemu rozwijaja paki po zakupie :) Nawet wsadzone w zasadowa ziemie by dały przez tydzień rade, ale nie polecam sprawdzać ;)
Prawdziwe efekty beda za kilka lat, za co trzymam kciuki!

Zaś ściśle w temacie przesadzania, to mam jedna obserwacje: nic nie jest łatwiejsze do przeprowadzki niż różaneczniki! Ja mam przed domen okaz, który osobiście przesadzałam pieć razy, a ja jestem drugim właścicielem :) Po sprzedaniu poprzedniego domu wykopałam rododendrona i przywiozłam w nowe miejsce, kwitnie obficie i ma nowe przyrosty, no i chyba przez nastepne lata dam mu pomieszkać dłużej w jednym miejscu ;:306
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Halinko, nie chcę nic mówić, ale wyglądają ... ;:215 ;:63
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Dla takiego widoku warto było ciężko popracować. ;:oj Tak jak pisałam, zimą długie wieczory spędziłam na czytaniu wątków o rododendronach i azaliach, zrobiłam tak jak polecali Guru ;:196 tego wątku i mam nadzieję że będą mnie zachwycać swoim kwitnieniem jeszcze wiele lat. Dodam jeszcze że wczoraj byłam w Casto.... i zobaczyłam taką promocję. 6,98 zł za rodki-młodziaki , wysokości ok 30 cm. Grzech było nie wziąć. Dokupiłam worek torfu i do roboty.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”