Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Kacperek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lis 2022, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Cześć,
Jakiś czas temu dostałem Philodendrona Imperial Green. Nie mam z nimi doświadczenia (a i ogólnie mam małe). Niestety środkowy "pałąk" z zielonego stał się brązowy w przeciągu trzech tygodni. Czy mógłbym prosić o pomoc w znalezieniu przyczyny?

zdjecie1
zdjecie2
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Zdjęcia nieaktywne. Postaraj się wrzucić przez Fotosika.

Z opisu ciężko wywnioskować o co Ci chodzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacperek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lis 2022, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Hej, już powinno być ok. Przepraszam za pomyłkę.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Co to ma być "pałąk"?

Chodzi o katafil (osłonkę)?
Obrazek

Zmiana koloru jest rzeczą normalną, w przypadku Filodendrona w niej (osłonce) rozwija się nowy liść, jak zacznie wychodzić to z czasem ona obeschnie.

Na pewno trzeba od razu przesadzić do mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków, do doniczki z odpływem, którą stawiasz na podstawce.
I nie spryskuj często wodą liści, bo w skrajnych przypadkach może powodować infekcję grzybową.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ulica
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 sty 2023, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dzień dobry.
Mam Birkina od 3 miesięcy. Dostałam go i nie przesadzałam. Jest w osłonce, która na dnie na warstwę keramzytu. Nie podlewam zbyt często, średnio raz w tygodniu, zawsze sprawdzam, czy nie ma za sucho/za mokro. Stoi w miejscu, które nie jest bezpośrednio wystawione na światło słoneczne. Na ten moment nie podlewam, podłoże ma wilgotne.
Jakieś dwa tygodnie temu odpadł pierwszy liść. Po prostu złamał się przy łodydze. Liście żółkną i mają drobne plany. Załączam zdjęcia.
Co mogę zrobić?
Będę wdzięczna za pomoc i z góry dziękuję.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Standardowe błędy. Filodendrony to epifity nie sadzimy do samej ziemi uniwersalnej..., a do bardzo przepuszczalnego podłoża, czyli np. mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w równych proporcjach.
Drugi błąd, doniczkę stawiasz na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze. Jest bardzo istotne w przypadku epifitów, których większość rośnie w koronach drzew. Oczywiście Birkin jest sztucznie wyhodowaną hybrydą, jednak zachowuje cechy genetyczne dla swego gatunku.

Jedno i drugie kończy się przelaniem co właśnie się stało.

Wyciągnij roślinę z doniczki oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża, odetnij ewentualne chore korzenie i zrób tak jak napisałem wcześniej. Odetnij chore liście.
Stanowisko o tej porze roku powinno być raczej na parapecie albo tuż blisko okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gandalf
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 sty 2013, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

No i przyszła na mnie kolej, moze ktoś mi pomoże co to jest, brunatna plamistość, czy antraknoza, co mogę z tym zrobić. To nie dawno kupiony filodendron imperial red, będę wdzięczny za pomoc Obrazek
Obrazek
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Nie było mnie przez dłuższy czas w domu, a moimi roślinami zajmował się ktoś inny. Niestety przelał filodendrony pnące. Przeżyły, ale są praktycznie łyse. Straszna bieda. Liście zostały tylko na końcach pędów. W głębinach internetu znalazłem informacje o paście keiki. Podobno posmarowane nią filodendrony wypuszczają nowe liście. Próbował może ktoś już tego? Oryginalnie służy do pobudzania storczyków do wytwarzania keiki właśnie. Działa na bazie hormonów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Krasny

To tak nie działa. Nie ma większych szans żeby powyrastały nowe liście z uśpionych pąków, bo Filodendrony nie rosną jak krzaki - uśpione pąki to nie nowe liście, ale nowe pędy.
Najlepiej odetnij szczyty i na nowo ukorzeń. Resztę też możesz pociąć, powiedzmy z max dwoma węzłami i daj do wody.
gandalf pisze: 15 sty 2023, o 09:43 No i przyszła na mnie kolej, moze ktoś mi pomoże co to jest, brunatna plamistość, czy antraknoza, co mogę z tym zrobić. To nie dawno kupiony filodendron imperial red, będę wdzięczny za pomoc.
Przesadź do mieszanki ziemi, podłoża do storczyków, perlitu w równych proporcjach. Doniczkę stawiasz na podstawce, nie wkładaj do osłonki. Do korzeni ma docierać powietrze. Sprawdź stan korzeni.

Zmiany mogą wskazywać na nadmiar wody w podłożu - zbyt długo ono przesycha.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gandalf
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 sty 2013, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Na co zmiany mogą wskazywać bo się nie dopisało, myślisz że powinienem kupić coś na brunatna plamistość, prócz tej ziemi która mam kupić na wymianę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Ok., poprawiłem.

To nie jest żadna brunatna plamistość, ani inna choroba grzybowa...
To jest po prostu efekt przelania, przyczyny jak napisałem wcześniej. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do właściwego podłoża.
Liść odetnij.

Podlewaj wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża i zapewnij jasne stanowisko blisko okna. Pamiętaj doniczka żeby stała na podstawce.
I tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Horniasta
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 6 lut 2022, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Stanowisko ok dwa metry od bardzo dużego okna. Ziemia mieszanka ziemi uniwersalnej ,perlitu i kory. Nawożony zima raz w miesiącu agrecol żel do roślin zielonych. Podlewany bardzo oszczędnie. Po przeschnięciu górnej warstwy. Szkodników nie widać. Co się stało i co poprawić? Czy jest szansa że liście wrócą do normalnego koloru? Aktualnie przestawiony bliżej okna
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

1. Podlewany bardzo oszczędnie? Tzn., małą ilością wody? Jeśli tak, to jeden z z podstawowych błędów. Podlewasz obficie żeby cała bryła korzeniowa namokła, a dopiero kolejne podlanie jak przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
2. 2 metry od okna (wielkość nie ma większego znaczenia) o tej porze roku to za daleko.

Oczywiście liść nie zrobi się ponownie zielony, takich cudów nie ma. Jak zrobi się całkowicie żółty, wtedy odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”