Francja znana i nieznana - EDU

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
Awatar użytkownika
lora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10604
Od: 25 maja 2010, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

...lubię tu zaglądać...dzięki Wam poznaję urok Francji...która była moim marzeniem i tak zostanie... :)
pozdrawia Misia

Ogrodowe wątki Misi
Awatar użytkownika
gosia22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1263
Od: 31 sty 2009, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja/ Bretania

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

MaKi napisal :Fela , miło że dołączyłaś do wątku bo przyznam , że zaczynałem się już czuć osamotniony. Jak to osamotniony a JA ? :wink: :D

Felus , strasznie długo się nie pokazywałaś . Śliczne fotki , jak zawsze ;:63

Lora, mnie się marzą zakątki gdzie był MaKi, mam nadzieje ze się :) kiedyś spełnią

Ciesze się ze watek odżył :tan
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Śliczne fotki i widoki :D Ja wyjeżdzam 5-go września w okolice CHOLET ,jak co roku :wink:
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Gosiu, ależ popełniłem faux pas , miało być czuliśmy sie osamotnieni :oops: , ale jak napisałaś, wątek ożywa i niechaj przybywa w nim zdjęć wraz z opisami wojaży po zakątkach Francji

Obrazek
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Maki, zapowiada sie coraz bardziej interesujaco. Andora, Pireneje, Korsyka...nie bylam tam, tym chetniej będę sledzila watek. Z Marsylii chyba lepiej podazac na wschod, im blizej granicy wloskiej, tym piekniej. Sama wiele uwagi poswiecam ostatnio Menton i okolicy n.p. San Bartolomeo Al Mare, Dolce Acqua, Sainte Agnes, Gorbio, La Turbie, Eze, Saint-Jean-Cap Ferrat, Gorbio, Sospel. Nie chodzi mi tylko o urode tych miejsc, chyba przede wszystkim o szczegolny mikroklimat, w ktorym zycie wydaje sie rajem. Niezbyt upalne lata (srednia max lata 28°, srednia min. zimy 8°, albo 12 ?nie jestem pewna). I co za roslinnosc ! Od kilku dni marze o cytrusowej slodyczy Menton. Symbolem tego miasta jest cytryna. Legenda glosi, ze gdy Adam i Ewa zostali wygnani z raju, Adam zabral ze soba jeden zloty owoc. Po przekroczeniu rownin,gor i dolin ujrzeli zatoke Garavan, kraine cieplego klimatu i bujnej zieleni. Ewie ta ziemia przypominala Eden, ktorego drzewa nie tylko budzily zachwyt, ale tez dostarczaly pozywiena, a wiec zasadzila cytryne Adama i tak powstal maly raj ? Menton.
Nigdy nie bylam w raju, nawet nie wiem, czy kiedykolwiek wpuszcza mnie tam :wink: , ale do ogrodu Menton...mimo wszystko pewna szanse mam!
A co do zdjec, to wiele ich wstawialam w tym watku i troche sie pogubilam. Nie wiem, ktore miejsca pokazywalam, a ktorych jeszcze nie. Postaram sie to sprawdzic.

Lora, zagladaj tu i podrozuj z nami ! Sama czesto podrozuje Dzięki internetowi, a z google street view mozna odwiedzic najpiekniejsze miejsca Francji i przechadzac sie niczym turysta w realu po wielu uliczkach miast i wiosek. Probowalas?

Gosia, mozesz sobie wyobrazic latwo jak dolowala mnie pogoda tego roku, a tez i poprzedniego nie byla laskawa dla nas. Nareszcie jest cieplo, w zwiazku z tym robilam troche porzadku w ogrodzie. Ale jutro ? plaza! ;:3
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Zanim wyruszymy w Pireneje , proponuję krótki spacer po alzackim Hunspach, uznanej jako jedna z najpiękniejszych wsi we Francji - o czym informuje tablica pod nazwą miejscowości.

Obrazek

W Hunspach miałem przyjemność mieszkać przez ok 2 tygodnie w domu na zdjęciu poniżej i podziwiać niezwykły styl dawnego budownictwa jak również zwiedzać fortyfikacje Linii Maginota

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drogowskaz prowadzi do Schoenenbourga oddalonego o 5 km od Hunspach , gdzie znajduje się największy kompleks umocnień Linii Maginota , ale LM będzie oddzielnym punktem mojej podróży po Francji.
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

No to teraz kolej na bunkry... :D
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
gosia22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1263
Od: 31 sty 2009, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja/ Bretania

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

fela pisze:No to teraz kolej na bunkry... :D
:;230 :;230 :;230 :;230
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Fela , specjalnie dla Ciebie przecudnej urody :wink: zielonoszare bunkry fortu Schoenenburg :wit

Obrazek
Wejście do fortu , podziemne tunele ciągną sie kilometrami , dla zwiedzających udostępniono 2 kilometrowy odcinek . W tunelach jest niska temperatura 10-12 stopni C , na zewnątrz panował 30 stopniowy upał więc ze względu na skromne odzienie zrezygnowałem ze zwiedzania podziemnego szkalu - szkoda....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Umocnienia Linii Maginota ciągną się na długości kilkuset kilometrów wzdłuż granicy francusko-niemieckiej. Jej budowa pochłoneła ogromne nakłady pieniężne a jej zadaniem było uniemożliwienie wkroczenia wojsk niemieckich do Francji. W efekcie Niemcy ominęli tą przeszkodę i weszli do Francji przez Belgię. Francuskie działania wojenne ograniczały się do nielicznych patroli i potyczek z Niemcami na Linii Zygfryda , praktycznie na Linii Maginota nic się nie działo. Francuzi i Anglicy mimo wypowiedzenia wojny Niemcom , nie wykorzystali szansy osłabienia ich potencjału militarnego w okresie kiedy armia niemiecka zajęta była działaniami w Polsce i przygotowaniami do dalszych działań w zachodniej Europie. Okres tej wojny nazywano wojną śmieszną , siedzącą , głupią , dziwną , marchewkową :lol:

Obrazek

Obrazek

Ku pamięci kombatantów Linii Maginota 1939 - 1940
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Cintegabelle region Midi Pyrenee , początek stycznia, sobotnie słoneczne przedpołudnie temp. ok plus 10 st. Postanowiłem pojechać do Foix by zobaczyć Pireneje z bliska. Po 70 km dotarłem na miejsce , temperatura spadła do -4 st. a to dopiero przedsionek wielkich gór. Widok osnieżonych szczytów był niesamowity więc postanowiłem jechać dalej. Kolejne 70 km pokonywałem jadąc non stop pod górę serpentynami ciągnącymi się w nieskończoność i tak podziwiając piękno Pirenejów dojechałem na wysokość 2075 m do przejścia granicznego Francji z Andorą , temperatura na tej wysokości spadła do - 23 st. Pomyślałem , że skoro dotarłem aż tak daleko to warto wjechać do Andory. Kontrola paszportowa ( zawsze sprawdzają ubezpieczenie samochodu ) i po chwili juz zjeżdzałem również serpentynami do miasta La Vela - stolicy Andory zatrzymując się na krótki postój w miasteczku Pas de la Casa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Granica Francji z Andorą 2075 m n.p.m.

Obrazek
Pas de la Casa

Obrazek
La Vela Centrum to głównie hotele i sklepy z kosmetykami , elektroniką i alkoholem . O ile kosmetyki są tam niewiele tańsze niż we Francji to np: aparaty fotograficzne , kamery czy komputery można kupić dosłownie za pół ceny - oczywiście trzeba się targować bo tam to jest normalne i wręcz pożądane . Absolutnym hitem była promocja wisky w butelkach 2,5 litra za 3,50 Euro. Papierosy tam są tańsze o ponad połowę niż we Francji . Do każdej zakupionej paczki dają zapalniczkę gratis. Ale uwaga ! z Andory do Francji można wwieźć tylko 1 litr wysokoprocentowego alkoholu i 1 karton papierosów. Francuskie służby celne nie śpią, swoje czynności wykonują dokładnie a za przekroczenie dozwolonych limitów są surowe kary.

Obrazek
Zrobiło się późno i jest coraz zimniej , czas wracać do Francji.
W Andorze potem byłem jeszcze kilkakrotnie , głównie po zakupy ;:113
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Przyznaj Gosiu, ze bunkry na tle zielonego lasu nie wygladaja az tak przerazajaco. Najbardziej jednak wydaja mi sie ciekawe wysuwane, pancerne wieze strzelnicze, zwienczone kopula. W jakims reportazu dotyczacym fortyfikacji na granicy z Wlochami, pokazywano dosc prosty mechanizm ich wznoszenia. Ciekawa jestem Krzysztofie, czy mogly byc rowiez obracane wokol osi. Bo jeśli tam byly nawet dzialka przeciwpancerne, to trudno bylo nimi skutecznie manewrowac na tak niewielkiej przestrzeni.
?Wojna marchewkowa?? Czy to dlatego, ze zolnierze niczym karotki zyli pod ziemia? :lol:
Slyszalam, ze mozna dzis spotkac domy w Normandii osadzone sa na bunkrach n.p. w Cabourg. A czasami przeksztalcone sa na domy wakacyjne, lub dyskoteki. Ten ostatni pomysl wydaje sie najtrafniejszy.
Wczoraj bylam na jednej z plaz Morbihan ? Guidel. Specjalnie dla Krzysztofa sfotografowalam bunkier (chlopaki lubia takie tematy :D ). Na zdjeciach widac jak morze zagarnia coraz wieksze polacie ladu. Ciekawe za ile lat morze calkowicie zatopi bunkier.
Obrazek

Obrazek
Widok na plaze z lewej strony
Obrazek
Z prawej ujscie rzeki Laita.
Obrazek

Obrazek
Spojrzenie na miasteczko i mala zatoczke od strony plazy.
Obrazek
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
MaKi
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 kwie 2013, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/Zamojszczyzna

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Fela Ktoś miał znakomity pomysł z pomalowaniem bunkra na plaży, ciekawe ile osób odbiło się od jego ściany biegnąc w stronę wody ;:223
Wieżyczki obrotowe przystosowane dla artylerii widziałem kilkaset metrów dalej , gdzieś mam ich zdjęcia.... ;:24 , a co do wojny marchewkowej to wzięło się stąd , że zarówno Francuzi jak i Niemcy siedząc na swoich "Liniach" z nudów uprawiali ogródki na przedpolach w tym głównie marchewkę. Ładne te plaże w Morbihan i czy mnie oczy nie mylą ;:154 , na jednym ze zdjęć widzę osoby kąpiące się ?
Odnalazłem zdjęcia z Josselin , prawie takie same ujęcia jak na Twoich zdjęciach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiamy Mirka i Krzysiek

Ogród pod sosnami-zapraszam
Awatar użytkownika
gosia22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1263
Od: 31 sty 2009, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja/ Bretania

Re: Francja znana i nieznana - EDU

Post »

Fela, mnie ciarki po plecach przeszły jak zobaczyłam te bunkry brrrr.

Graffiti na plaży są super, co za talent. Na pewno ktoś się tam walnął w czoło hihi.


Maki, ależ bym chciała jechać do Andory na zakupy, ileż par butów bym sobie nakupowała ! :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”