Przesadzanie kaktusów

Fonev
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lut 2020, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Udało się.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Podłoże jest nieodpowiednie!
Jeszcze raz będziesz przesadzić. Kaktusy nie sadzimy do samej ziemi, nawet tej dedykowanej do nich. Mało że jest zbyt żyzne, to dłużej trzyma wilgoć, co może skończyć się zgniciem wpierw korzeni, a w najgorszym wypadku całej rośliny.

Prawidłowe podłoże to mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:5. Czyli 1 część ziemi do 5 części żwirku.

Tą opuncja obok też wymaga bezwzględnie przesadzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fonev
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lut 2020, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Poinformuję babcie :) ale ona uważa że dba najlepiej na świecie o te kaktusy i wie najlepiej jak im pomóc. Dzięki za informację.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Kaktusy to nie są zwykłe rośliny doniczkowe, wymagają innych warunków - co ten kaktus jest ewidentnym przykładem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fonev
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lut 2020, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

On ma z 20 lat już. Kupiłem go kiedyś w Minikowie na targach ogrodniczych. Były to dwie małe kuleczki wielkości jajka. Podrosły tak z 15 cm i wyszedł z ziemi trzeci. Kwiatka zawiozlem babci jak się wyprowadzalem i wiem że go nawoziła i dość obficie podlewała. Jest na oknie od południa ale tam jest balkon i zadaszenie może być miej światła. W tej chwili po wyprostowaniu go miałby po 2 metry i 5 odnóg. Widać mocne zwężenie tak 15 cm od ziemi jak miał kiepski okres. Tam jest ciemniejszy i ma gęściej kolców. Spróbuję podmienić mu troszkę ziemi na żwir.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Podłoże to tylko jeden z aspektów. Do tego dochodzi odpowiednie podlewanie i skromne nawożenie co sam zauważyłeś, a także zimowanie w niskiej temperaturze. Chociaż i podstawową kwestią jest słoneczne - bez zadaszenia - stanowisko.
Nie będę jednak ukrywać, że jestem pod wrażeniem wieku tego kaktusa, a przede wszystkim że przetrwał tyle czasu w tak niekorzystnych warunkach. No cóż, czasami zdarzają się silniejsze egzemplarze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dodo77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Witam. Kupiłem w Biedronce eszewerie. Bardzo ładna, jak to w hipermarketach - no i cena dobra. Oczywiście zgaduję że dużo z dolnych liści zrzuci więc chciałbym ją wykorzystać. Postanowiłem wiele z tych listków użyć jako mniejszych sadzonek.

I tutaj pytanie. Czy mógłbym użyć tutaj alternatywy ukorzeniacza tzn. cynamonu (albo chodzi o cynamon albo mi się coś pomieszało)? By szybciej wypuściły korzenie. I jak się do tego zabrać?
Oczywiście przed tym 1-2 dni oderwane żeby rany zabliźnić. Mam już gotową jakby tackę. Nasypię tam ziemi do sukulentów i planuję je poukładać ładnie i spryskiwać codziennie.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Przede wszystkim po pierwsze, pierwsze co powinieneś zrobić to przesadzić do właściwego podłoża, mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień. Żadnych osłonek, doniczkę postaw na podstawce. Oczywiście najlepiej południowy parapet.
Po drugie, cynamon w żadnym wypadku nie służy do ukorzeniania.
Po trzecie, liście sukulentów nie wymagają specjalnego traktowania w celu ukorzeniania - po prostu kładziesz na płasko na podłożu, takim samym jak w przypadku rośliny matecznej. Poza tym nie ma potrzeby codziennego spryskiwania, a jedynie wystarczy 2 razy w tygodniu, chociaż i bez tego bez większego problemu wypuszczą korzenie.
I tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dodo77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Oczywiście, zmiana podłoża to podstawa, ale właśnie interesują mnie te listki.

Z cynamonem to widocznie mi się pomyliło z węglem drzewnym.

Mam już "uprawę" listków i trzymają się dosyć dobrze chociaż parę uschło. Obecne wypuszczają już rozety i mają dobre korzonki. Podlewam je codziennie wieczorem i są zadowolne.

Ale nie będę kombinował i dam po prostu ziemię do sukulentów a na to listki które zerwę. Dać je lepiej do cienia prawda?

*obecna uprawa, część nowych, część starszych*
Obrazek

Zmniejszyłem zdjęcie - nie wstawiaj tak dużych/N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Węgla drzewnego też nie daje się do ukorzeniania.
Do jakiego cienia? To są rośliny słońca, więc daj go na parapet żeby szybciej wypuściły korzenie. Obecnie słońca jeszcze nie jest zbyt dużo, więc nie wysuszy zbytnio liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dodo77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Pisali tutaj na forum że zamiast ukorzeniacza można użyć sproszkowanego węgla drzewnego.
Właśnie nie chcę ich rzucać od razu do słońca, bo jak przygrzeje w południe to kto wie czy nie poparzy, ale pytam też o poradę
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Węgiel drzewny służy podobnie jak cynamon jako środek aseptyczny, czyli antybakteryjny. Od ukorzeniania są dedykowane środki, czyli ukorzeniacze.
Powtórzę, o tej porze roku słońce jeszcze zbyt słabo operuje, więc nie ma ryzyka że popali. Dla lepszego samopoczucia jeśli jest to wystawa południowa, to przestaw na inny parapet.
Nigdy nie cackałem się z rozmnażaniem z liści sukulentów, czasami kładłem nawet w tej samej doniczce co roślina mateczna i się ukorzeniały. Te rośliny bez żadnych zabiegów w naturze m.in. tak się rozmnażają, więc nie ma potrzeby kombinować.
U mnie zdarzało się, że oderwane listki wypuszczały korzenie położone nawet gdzieś na półce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Chcę przesadzić sukulenta, który rośnie w głębokiej doniczce. Zamierzam dać go do kaktusiarki i mam pytanie - czy mogę mu podciąć korzenie :?:
Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”