Napowietrzanie stawu,oczka

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Bicuś pisze:Wystarczy nasadzić dużo roślin. Ja mam i moczarki, lilie, tataraki (dają dużo tlenu). Oczko ma 4x2m, więc małe. Głębokie na 1m, mimo to dobrze natlenione tylko dzięki roślinom.
Największym producentem tlenu w wodzie jest moczarka kanadyjska. Zimuje w postaci pączków przetrwalnikowych, lub ulistnionych zielonych łodyg. Powinno się posadzić kilka roślin, ponieważ w przypadku obecności ryb w oczku moczarka jest często przez nie podjadana.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Bicuś
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 10 lis 2007, o 00:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

Tak, zasadziłem bodajże 2 kilkunasto-centymetrowe kawałki rok temu. Dzisiaj mam tego kilkakrotnie więcej :)
hatifnat222
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 cze 2009, o 11:41

Post »

Mam pytanie; W jaki sposób wodę najlepiej dotlenić bez udziału roślin?
Lepiej precyzując pytanie to nie wiem czy woda powinna sobie spływać swobodnie po kamyczkach itd by miała jak najdłuższy kontakt z powietrzem i w ten sposób się wiąże z tlenem, czy też lepiej jak jest jeden strumień wody z pompy, który uderzając w taflę wtłacza tlen pod lustro wody? Zależy mi na dość szybkiej odpowiedzi - pstrągi cierpią...
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

hatifnat222 pisze:Zależy mi na dość szybkiej odpowiedzi - pstrągi cierpią...
Teraz to szybko, a jak się wpuszczało pstrągi, do nie przystosowanego dla nich akwenu, to się o tym nie myślało. ;:29
Zacznijmy może od tego, że pstrąg jest rybą zimnolubną, i w naturze żyje w dobrze natlenionych strumieniach górskich. W przydomowych oczkach jedynie wtedy, kiedy mamy możliwość doprowadzenia takiego strumienia przepływowo przez oczko. Lecz takie rozwiązanie wymaga pozwoleń wodno prawnych.
Jeśli nie ma takiej możliwości, to musimy zainwestować trochę kasy, w wydajną pompę wodną , dobry napowietrzacz typu dyfuzor, a do niego wydajną dmuchawę. Samo spływanie po "kamyczkach" nic nie daje. Ponieważ 70% tlenu w wodzie produkują rośliny zanurzone.
Woda w oczku powinna przepływać przez cała jego długość i powinna być bardzo dobrze filtrowana i zimna. Bo zimna wodna łatwiej się napowietrza, a dyfuzor drobno pęcherzykowy zdaje wtedy egzamin.
Nie piszesz o parametrach oczka, tak że nic Ci nie mogę dokładniej poradzić, na temat tych wydajności.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Napowietrzanie....unplugged ?

Post »

Nie ma raczej takiej możliwości, rośliny zanurzone natleniają wodę w dzień, pobierając z wody CO2, w nocy pobierają tlen wydalając CO2. Trzeba wymienić folię w oczku na folię PVC, a najlepiej EPDM i będzie po problemie przy okazji powiększając oczko, bo w większym oczku łatwiej o utrzymanie równowagi.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Napowietrzanie....unplugged ?

Post »

W tak małej ilości wody rośliny Ci nie pomogą, napisałem wyżej o co chodzi. Może spróbuj załatać tę dziurę. Znajdziesz ją na linii lustra wody, jak Ci woda zejdzie do najniższego poziomu. Tak z ciekawości spytam jaka to folia, czyżby ogrodnicza lub budowlana z PEHD, bo jeśli PVC to można tę dziurę bez problemu zakleić klejem poliuretanowym i łatką z kawałka tej samej folii.

Osobiście nie spotkałem się z nikim kto by stosował środki napowietrzające w oczkach wodnych czy stawach, wiec nie znam ewentualnych skutków ubocznych, bo to jednak jest chemia.
Są w sprzedaży tabletki, podobno działają do 6 tygodni są to tabletki - SauerstoffDepot Tabs 10 tabletek, cena 49,40 zł, dawkowanie - 1tbl/500 l wody
Jest też proszek do tego samego celu - SauerstoffAktiv od 250g do 10 kg, cena od 99,81zł do 1057,60 zł, dawkowanie - 100g/1000 l wody
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Klejenie folii

Post »

Można to łatwo sprawdzić. Wycinasz malutki kawałek folii, podpalasz i po chwili gasisz płomyk, wąchasz jak czuć zapach stearyny (zapach jak po zgaszeniu świecy) to znaczy że to folia z polichlorku winylu (PEHD). Jeśli to PEHD to możesz mieć problemy z przyklejeniem łatki. Jedyny klej na rynku który podobno ten materiał klei to Loctite? 3030 Plastic Bonder. Tylko jest to informacja nie sprawdzona przeze mnie, nigdy nie musiałem kleić PEHD.
Jeśli to czarnego lub niebieskiego koloru folia z PVC to do klejenia stosuję klej na bazie poliuretanu, o handlowej nazwie " Klej Szewski" Firmy Anser z Warszawy, do kupienia w sklepach z chemia domową. Innym klejem jest klej do klejenia rur PVC do nabycia w hurtowniach z tymi rurami. Tam też kupisz i aceton. Matujesz drobnym papierem ściernym obie klejone powierzchnie (łatki i folii), następnie odtłuszczasz acetonem miejsce klejenia i łatkę z takiej samej folii, następnie nakładasz klej na powierzchnię klejoną i łatkę, czekasz kilka minut, aż klej zbieleje i dociskasz łatkę do klejonego miejsca dobrze robić to wałkiem, usuwając bąble powietrza między łatką i folią. Łatka powinna być tak przyklejona, aby jej brzegi nie zawijały się i były dokładnie przyklejone, dobrze jest zaokrąglić rogi łatki tak aby łatka miała kształt owalny. Najlepiej posmarować klejem ciut większą powierzchnię na foli niż ma łatka, wtedy brzegi łatki będą dobrze przylegały do folii. Po 24 godzinach godzinach po klejeniu uzupełniasz wodę. Klej co prawda łapie po kilku minutach, lecz pełną wytrzymałość uzyskuje właśnie po 24 godzinach.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
tygrysss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 gru 2012, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Oczko wodne zimą, napowietrzanie.

Post »

Witam, jestem na tym forum nowy mam na imię Heniek, mieszkam w wschodniej części naszego kraju,
jak wiadomo mrozy sięgają powyżej -15 stopni, woda nie zamarzła.
Zainstalowałem dotleniacz powietrza, chodzi non stop przez 24 godziny na dobę.
Uważam że woda nie zamarznie przy 25 stopniach, a jak zamarznie to utworzą się pęcherzyki powietrza w lodzie i też dotleni wodę.
Może ktoś ma leprze sposoby, proszę o wymianę informacji na dany temat. Niżej jest pokazany filmik;.
https://www.youtube.com/watch?v=rWid7iSQ-eQ
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oczko wodne zimą, napowietrzanie.

Post »

Lepsza jest grzałka. Powód? jak odetną Ci prąd to napowietrzacz zamarznie. Grzałka zacznie na nowo grzać i rozpuści taflę (nie całą oczywiście). Jest sposób aby napowietrzacz nie zamarzł ale o tym nie przeczytasz w necie.
tygrysss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 gru 2012, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oczko wodne zimą, napowietrzanie.

Post »

Są tam dwa kamienie napowietrzające wraz z zaworami zwrotnymi, może masz dobry pomysł, tylko ile wat grzałka ma mieć ...
nie ma grzałki
Awatar użytkownika
kris11
200p
200p
Posty: 310
Od: 28 lut 2012, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok/Warszawy

Re: Oczko wodne zimą, napowietrzanie.

Post »

tygrysss pisze:Witam, jestem na tym forum nowy mam na imię Heniek, mieszkam w wschodniej części naszego kraju,
jak wiadomo mrozy sięgają powyżej -15 stopni, woda nie zamarzła.
Zainstalowałem dotleniacz powietrza, chodzi non stop przez 24 godziny na dobę.
Uważam że woda nie zamarznie przy 25 stopniach, a jak zamarznie to utworzą się pęcherzyki powietrza w lodzie i też dotleni wodę.
Może ktoś ma leprze sposoby, proszę o wymianę informacji na dany temat. Niżej jest pokazany filmik;.
https://www.youtube.com/watch?v=rWid7iSQ-eQ
Mnie najbardziej przeraziły te psy w zakratowanej budzie ( na końcu filmu jest zbliżenie krat) na mrozie! :cry: jak możesz??? czemu one są w więzieniu w taki mróz? nie mogą biegać?
a co do stawu to u mnie już od miesiąca jest grzałka 150W, w zeszłym roku napowietrzacz w styropianowym pływaku zamarzł....
Pozdrawiam- Marzena
tygrysss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 gru 2012, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oczko wodne zimą, napowietrzanie.

Post »

Nie jest to więzień dla tych piesków.


Jedna buda, dwa psy.
https://www.youtube.com/watch?v=vlXk-h_iKhg
Awatar użytkownika
kris11
200p
200p
Posty: 310
Od: 28 lut 2012, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok/Warszawy

Re: Oczko wodne zimą, napowietrzanie.

Post »

Obejrzałam i odszczekuję :wink:
na poprzednim filmie siedziały takie smutne, ale one jednak nie mogą wchodzić na teren stawowy?
moje lubią pić wodę ze stawu, ale nawet nie próbują się kąpać...
w zeszłą zimę napowietrzacz zamarzł w lodzie pod śniegiem, lód był grubości 40 cm....no ale to ściana wschodnia więc zimno.... padło mnóstwo żab, zawsze w kwietniu te biedaki wyławiam siatką martwe....
Pozdrawiam- Marzena
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”