Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Jolu witaj :wit
Co do sadzenia powojników w glinie, to jednak radziłabym głębszy dołek (niż sugerowane przez ciebie 50cm) i wymieszać w nim ziemię rodzimą z ogrodową w proporcji pół na pół, lub nawet ciut mnie rodzimej. Pamiętaj koniecznie o drenażu na dnie. i skórce od banana. :wink:
Pergole są zrobione, "by my Em" z gotowych elementów które można zakupić w "Ciastoramie": Kantówki -dwa metry coś, trzy zbite do siebie i środkiem wypełnione półkratkami. Nie umiem, ja baba lepiej tego opisać. ;:219 Kantówki oczywiście są zamontowane w metalowych kotwach, by drewno nie gniło zbyt szybko.

Obrazek

Tak to wygląda. Lepszego zdjęcia nie znalazłam. U góry też jest taka kantówka jak widać tu po bokach -one tworzą stelaż tej konstrukcji.
Kratownice u dołu są połączone, by było stabilniej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak to się prezentuje w całości. Zdjęcia są czerwcowe. Później jeszcze rozbudowaliśmy pergolę o kolejne punkty dla moich ukochanych kwiatuchów.
Awatar użytkownika
annuszka100
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 19 lut 2014, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieden

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Witam w nowym roku!!

Chciałabym Was zapytać kiedy najlepiej przesadzac viticella? Polonez musi zmienić miejsce i się zastanawiam, zaznacze, ze juz widać nowe pędy. Miejsce mam przygotowane, temp 8 stopni na plusie wiec... Czekac czy działac?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Dziękuję Aniu za odpowiedz i zdjęcia. Na pewno skorzystam :).
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Dziewczyny, cudności macie ;:180 . Ja u siebie mam kilka powojników, które odziedziczyłam po poprzednim użytkowniku działki. Jednym z nich jest 'Gravetyle Beauty' a ponieważ bardzo się rozrósł - to tak sobie myślę, czy nie można by podzielić na pół całą bryłę korzeniową? Jeśli to by było możliwe, to bym sobie wiosną wykopała (tylko kiedy?), podzieliła na pół i jedną część z powrotem wsadziła a druga część poszła by w inne miejsce. Dobrze kombinuję? czy nie? Poradżcie proszę ;:223 . Maryla.
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Aneczko a tak się zastanawiam, nie przymarzając CI w tych skrzyniach? Może ja też coś podobnego sobie zrobie :), tylko spodu nie masz z desek? Zrobiłabym skrzynke na podwyższeniu z 40cm, bez dna plus wymiana ziemi pod nim na 0,5m ;D, Chyba to nie bedzie głupie? Co myslisz?
Ja na Twoim miejscu Marylko przesadzałabym, gdy zaczną puszczać liście.. koniec marca... tylko te przymrozki.. Dałabym w bezwietrzne miejsce i gdy beda przymrozki okrywała roślinke. MowieCi to na wyczucie, pewnie zaraz pomoga Ci fachowcy ;) bo ja też jestem pocztkująca:)
genowefa
100p
100p
Posty: 129
Od: 1 paź 2009, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Witam ,ja przesadzałam powojnik latem bo musiałam ,podzieliłam korzenie na kilka części i wszystkie rosną . Teraz myślę że za wcześnie dopiero jak nie będzie przymrozków to można przesadzać.
Pozdrawiam -Gienia.
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Dzięki Gieniu, właśnie czekałam na odpowiedz od osoby, która już to robiła. Czyli najlepiej będzie (dla powojnika) jak poczekam. Tylko dokąd? Czy jeśli podzielę jak już zacznie puszczać z ziemi (bo on mi wymarza do poziomu gruntu) - to będzie OK. Bo to chyba jest powojnik bylinowy, mam rację?
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
genowefa
100p
100p
Posty: 129
Od: 1 paź 2009, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Najlepiej przesadzać jak już nie będzie przymrozków.
Pozdrawiam -Gienia.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Marla54 pisze:Dzięki Gieniu, właśnie czekałam na odpowiedz od osoby, która już to robiła. Czyli najlepiej będzie (dla powojnika) jak poczekam. Tylko dokąd? Czy jeśli podzielę jak już zacznie puszczać z ziemi (bo on mi wymarza do poziomu gruntu) - to będzie OK. Bo to chyba jest powojnik bylinowy, mam rację?
Marylo, powojniki z Grupy Texensis , do której należy 'Gravetye Beauty', są pnącymi półbylinami - tylko podstawa pędów jest zdrewniała. Jeżeli chcesz zrobić 2 rośliny z 1, to da się jak najbardziej . Moja 'Princess Diana' , przycinana co roku pod koniec lutego do poziomu gruntu , po kilku latach tak rozbudowała podstawę ,że wykopanie jej w całości pozostawiłoby chyba lej głębokości pół metra.
Ponieważ chciałam podarować część rośliny do zaprzyjażnionego ogrodu zdecydowałam ,że po prostu odetnę piłą część bryły korzeniowej i dopiero podcięty fragment podważę szpadlem.

Mateczna część rośliny nie była naruszona. Nie ucierpiała , rosła - i dalej rośnie - bez szwanku.
Operację przeprowadzałam wczesną wiosną , gdy pędy zaczęły ukazywać się spod ziemi.
Odcięta część rośliny przyjęła się w nowym ogrodzie i cieszy właścicieli bujnym wzrostem.
I żyli długo i szczęśliwie. :wit
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Iryseq pisze:Aneczko a tak się zastanawiam, nie przymarzając CI w tych skrzyniach? Może ja też coś podobnego sobie zrobie :), tylko spodu nie masz z desek? Zrobiłabym skrzynke na podwyższeniu z 40cm, bez dna plus wymiana ziemi pod nim na 0,5m ;D, Chyba to nie bedzie głupie? Co myslisz?
Ja na Twoim miejscu Marylko przesadzałabym, gdy zaczną puszczać liście.. koniec marca... tylko te przymrozki.. Dałabym w bezwietrzne miejsce i gdy beda przymrozki okrywała roślinke. MowieCi to na wyczucie, pewnie zaraz pomoga Ci fachowcy ;) bo ja też jestem pocztkująca:)
Irysku moje powojniki nie rosną w skrzyni. Wszystkie są w gruncie. To co widać na zdjęciu, to jest taka zabudowa, przymocowana do stelaża, od strony południowej, by cieniować powojnikom nogi. Pomysł posadzenia przez "skrzynią" (i powojnikami) roślin zrodził się w późniejszym terminie. :wink:
wisienka55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lut 2015, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie znam się na powojnikach dlatego pytam o rade. Która z odmian powojników jest najmniej problemowa, choroby pojawiają sie rzadko, jeśli chodzi o ziemie to nie musi byc urodzajna? Ewentualnie czym podlewac zeby ładnie rosł?
Oczywiscie chodzi o powojnik wieloletni.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaki powojnik wybrać?

Post »

Poleciłabym Ci (jak mnie wczesnej polecono) powojniki z grupy viticella. Poszperaj w necie i tu na forum. na pewno cos znajdziesz. Ta grupa powojników jest zdrowa i niezawodna.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki powojnik wybrać?

Post »

I dorzuciłabym Grupę Tangutica , o ile lubisz żółte i masz dużo miejsca, bo rosną w rozmiarze XXL ( pędy i liście , nie kwiaty ) .
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”