Huba na drzewach

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Drzewo i huba

Post »

Mam kilkuletnią olszę czarną. Jakiś rok temu zauważyłam u podstawy pnia, w miejscu gdzie była zabliźniona, rana owocnik huby. Niestety nie znam gatunku huby. Owocnik był średnicy około 4 cm, białawy, miękki. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy to była rozszczepka pospolita, czy nie. Owocnik usunęłam nożem i wycięłam jak najgłębiej się dało. (niestety nie dało się zbyt głęboko z uwagi na gruby kalus) W ciągu ostatniego roku owocnik nie pojawił się już nigdzie, miejsce gdzie wyrósł całkowicie się zasklepiło kalusem. Drzewo ma przyrosty około metra rocznie, liście zdrowe, na tą chwilę ma 7 m wysokości. Żal byłoby mi je wycinać. Jak Myślicie, czy drzewo da radę, czy jest do wycinki?
Pozdrawiam Lucyna
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Drzewo i huba

Post »

Czy da radę? Nie wiadomo. Nie wycinaj olchy, póki co pare lat jeszcze pożyje. Huba to huba i pokaże co potrafi, za pare lat. Jak pojawia się owocniki to usuwaj, zeby się nie rozsiewaly. Z reguły rośnie na martwym drzewie a żywe
drzewa atakuje w miejscu zranienia, powoduje biała zgniliznę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Huba na drzewach

Post »

Dzięki, na razie drzewo zostawię, ma dla mnie duże znaczenie sentymentalne. No i po prostu bardzo lubię olsze czarną :D
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”