Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
moniaB
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 10 cze 2008, o 03:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A u mnie tylko liście i żadnego pączka :cry: Co robię nie tak?
Jakie to szczęście móc Kochać i być Kochanym.
Renatamama3
50p
50p
Posty: 57
Od: 10 sie 2009, o 13:00
Lokalizacja: małopolska

Post »

Piękne wasze wilce też obsadzam nimi gdzie mogę ,w tym nasionkami obdarowałam też sąsiadów tak mi w tamtym roku obrodziły .
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3033
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Moje juz mają dojrzałe nasiona juz mozna je zrywac
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wilec

Post »

W ramach "dokańczania" wątków zamieszczam ostatnie zdjęcie wilca, które zrobiłam zanim pożarło go jakieś robactwo (lepiej późno niż wcale :wink: )

Obrazek

Udało mi się na szczęście zebrać mnóstwo nasion i w tym roku też je wysieję, tym razem wzdłuż barierki balkonu :)
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wilec

Post »

ile czasu utrzymują się wam kwiaty wilca?????bo mi kwitł jakieś 2 tygodnie temu ale kwiaty trzymały się 1 dzień
Awatar użytkownika
Tulipan998
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4607
Od: 31 paź 2008, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a
Kontakt:

Re: Wilec

Post »

max1232 pisze:ile czasu utrzymują się wam kwiaty wilca?????bo mi kwitł jakieś 2 tygodnie temu ale kwiaty trzymały się 1 dzień

2 tygodnie temu :shock: ? To jakis eksperyment był ?

Jak miałem u babci to wyrósł 3 metrowy i codziennie nowe kwiaty sie otwierały przez kawałek czerwca , lipiec , sierpień , wrzesień :P . Był podlewany nawozem do roślin balkonowych i tarasowych , zdjeć nie mam.. :( .

Jak myślicie moge juz posiać w skrzynkach na balkonie i ustawić na podłodze ? Chciałem 2 skrzynki na balkonie po ścianie na drabinkach :wink: .
|| Mój spis linków || Zagłosuj na nasze forum || Pozdrawiam , Artur ||
|| Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy. ~ Michel Quoist ||
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wilec

Post »

Nie to nie był eksperyment miałem hodować go w domu jako roślinę doniczkową.

A co do wysiewu to już możesz wysiewać ja swojego wilca wysiałem już tydzień temu i już mam pierwsze kiełki.
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Wilec

Post »

Tulipan998 pisze:Jak myślicie moge już posiać w skrzynkach na balkonie i ustawić na podłodze ? Chciałem 2 skrzynki na balkonie po ścianie na drabinkach :wink: .
Ja nie jestem taka odważna. Swoje o tej porze roku wysiewałam do skrzynek trzymanych w domu - szybciej wschodzą w cieple. Potem stopniowo hartowałam siewki w skrzynkach, aż finalnie zostawały na balkonie (to było w ubiegłych latach). Rosły pięknie, kot uwielbiał odpoczywać w cieniu tej istnej ściany zieleni na drucianej siatce balkonowej kraty. Ale miały jedną wadę - w skrzynce łatwo o niedokarmienie lub niedostateczne nawodnienie (gdy np. wyjeżdżasz na weekend), a wtedy łatwo zrzucają dolne liście i zostają im łyse łodygi dołem. A zanim je zrzucą, to liście brzydko żółkną. Wolę je w gruncie, rosną jak wściekłe, a nieświadomi sąsiedzi pytają: "gdzie pani dostałą takie duże klematisy?" :lol:
Pozdrawiam, Ilona
violus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 mar 2010, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia Północna

Re: Wilec

Post »

Moje pną się w górą jak szalone...tylko mam pytanie. Mają żółtawy odcień listków...czy to normalne czy coś im dolega?
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Wilec

Post »

Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo to zależy jak bardzo są "żółtawe". Młode rośliny rzadko bywają ciemnozielone... wilec też nie jest wyjątkiem. Jeżeli są bardziej zielone niż żółte, to nie ma zmartwienia. W przeciwnym razie podejrzewałabym niedobory pokarmowe - gdy roślina wyczerpała już zapasy z nasienia, a zaczęła szybko rosnąć. Wtedy pomaga nawożenie, najlepiej nawozem wieloskładnikowym (najzdrowiej, choć na samo zielenienie działa głównie azot i fosfor). Trudno zdiagnozować roślinę, której się nie widzi 8-)
Z tego co pamiętam, to siewki wilców nie są zbyt ciemne.
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wilec

Post »

ja miałem podobną sytuację najpierw liście robiły się żółte a potem cała roślina zwiędła.Mam nadzieje że dzisiaj wysiany wilec jeszcze zakwitnie w tym roku.
Awatar użytkownika
Tunia-mar
200p
200p
Posty: 206
Od: 18 lut 2010, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wilec

Post »

max1232 zakwitnie, ja jeszcze swojego nie wysiałam ale on rośnie jak szalony, w minionym roku jak posiałam do skrzynek pod koniec kwietnia to w czerwcu juz pierwsze kwiaty się pojawiły-cudo roślina ale faktycznie w sierpniu juz zaczynały mu dolne liście obsychać i we wrześniu przestał ładnie wyglądać-w tym roku muszę o niego bardziej zadbać i chyba cos niskiego przed nim posadzę żeby zakryło te badylki bez liści na dole/

No to do dzieła, jeszcze uszczykiwanie mnie czeka, bo w tamtym roku nie uszczykiwałam i był mało rozkrzewiony-za to rósł po 10cm dziennie-myślałam że nie opanuję zwłaszcza że mam mały balkon a przycinanie w górnej części (pergolę mam niską) powoduje że narasta jeszcze większa ilośc nowych łodyżek i tworzy się taki baldachim, taka "buła" nad pergolą, nie koniecznie atrakcyjna, trzeba przycinac niżej :)
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Wilec

Post »

To dziwne, bo jak ja swoje wilce wysiewałem to się bez żadnego uszczykiwania same już przy samej ziemi mocno rozgałęziały, a im były starsze, tym bardziej były rozkrzewione. A im bardziej były rozkrzewione, tym więcej kwiatów wypuszczały. Efekt był taki, że późnym latem miałem zamiast siatki istną ścianę kwiatów. Tylko, że ja miałem wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) - mieszankę kolorów. Może Ty masz jakiś inny gatunek wilca, który się tak mocno nie rozgałęzia?

A jeśli na dole łodygi opadają liście, to zawsze można skierować tam trochę bocznych pędów, żeby zakryły puste miejsca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”