Cytryna traci liście.

Rośliny doniczkowe
Szakaszfili
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 maja 2021, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna traci liście.

Post »

To jest już po przesadzeniu, ziemia jest uniwersalna podlewania tak jak wcześniej wspomniałem Pokonem Citrus
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna traci liście.

Post »

A gdzie rozluźniacz?
Pisałem ziemię, mieszasz ze żwirkiem albo perlitem w proporcji około 3:1.
I druga sprawa, nie nawozisz bezpośrednio po przesadzeniu, a dopiero po upływie miesiąca i dopiero wtedy kiedy roślina podejmie wzrost.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Szakaszfili
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 maja 2021, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Przepraszam niedokładnie napisałem. Ta forma, w której jest teraz cytryna to przesadzenie zaraz po kupnie. Planuje zakupić ziemie do cytrusów i wymieszać ja z jakim rozluzniaczem. Może głupie pytanie ale czy to musi być koniecznie ziemia do cytrusów?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Ok., teraz już wszystko jasne. :)

Jeśli chodzi o ziemię, to dedykowana ziemia do cytrusów jest najlepszym rozwiązaniem dla amatora. Bierzesz taką ziemię, mieszasz ze żwirkiem albo perlitem i sadzisz roślinę. Jednak nie jest to musowe rozwiązanie.
Można samemu sporządzić takie podłoże używając jako bazy ziemi uniwersalnej albo ziemi do palm.
Jeśli wolisz skorzystać z drugiej opcji dobrze jest oprócz w/w rozluźniacza dokupić jeszcze kory śródziemnomorskiej albo nawet zwykłego podłoża do storczyków. Mieszasz to razem np. w proporcji, ziemia, żwirek kwarcowy/perlit plus podłoże do storczyków w proporcji mniej więcej 3:1:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Szakaszfili
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 maja 2021, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Dzięki wielkie za pomoc, jeżeli nie dostanę ziemi do cytrusów to sporządzę mieszankę wg instrukcji. Pytanie mam jeszcze a propos przycięta cytryn. W którym miejscu najlepiej to zrobić? Przycinać jeszcze roślinę w innych miejscach?
Szakaszfili
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 maja 2021, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Ah i jeszcze jedno pytanie czy ziemie do cytrusów można wymieszać z keramzytem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Lepszy będzie żwirek jako rozluźniacz, keramzyt dajesz na dno doniczki.

Jeśli chodzi o przycinanie, to na razie nie ma co przycinać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zzztoppl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 cze 2021, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Witam Szanownych formumowiczów.
Poszukuje pomocy dla mojej cytryny- naprawdę nie wiem co zrobić i jak ja uratować. I najważniejsze co jej dolega??
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna traci liście.

Post »

A może opiszesz dokładniej warunki uprawy i pielęgnacji? Podłoże, stanowisko, podlewanie, nawożenie, etc.

Do tego sprawdź czy nie ma szkodników.

Dla mnie są to niedobory składników mineralnych oraz przelanie.

Podłoże na pewno do wymiany, powinna być mieszanka ziemi (najlepiej poszukać do cytrusów) albo zrobić samemu mieszankę ziemi, podłoża do storczyków oraz żwirku.
Nawozimy regularnie mineralnym nawozem do cytrusów, ew. do roślin zielonych. Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc.

Owoce poodcinaj, nie ma sensu żeby w tym momencie osłabiały roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zzztoppl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 cze 2021, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryna traci liście.

Post »

stanowisko: blat w kuchni (bez gazu) przy oknie z zazdrostką- ekspozycja wschodnia. ( w zimie planuje przenieść na ekspozycję zachodnią z elementami południowo-zachodnimi).
Ziemia: oryginalna - mocno przepuszczalna, lekka z elementami kokosa. Ze względu, że roślina "zjadła" cześć ziemie, od góry wystające korzenie zostały przykryte ziemią dla cytrusów(Compo)- rozwiązanie tymczasowe, do czasu możliwości przesadzenia - chciałam to zrobić po skończeniu owocowania
Sprawdzałam pH oryginalnej ziemi (wykluczenie chlorozy)- pomiędzy 5,0-5,5 (wiecie jak dokładne jest badanie domowymi metodami)
roślina podlewana, gdy na gł 3-4 cm jest prawie sucho (stare podłoże), ewentualna woda z podstawki od razu wylewana. Roślina podlewana co około 4-5 dni (zależnie od temp) połową sugerowanej dawki (tak pozostało mi z ery storczyków)
Roślina początkowo zasilana: agrecol mineral zel dla cytrusów, po pojawieniu się przebarwień na końcach liści zmiana na COMPO nawóz do roślin śródziemnomorskich
Co do przesadzenia- bryła korzenna dość poprzerastana, więc może być problem z większościową wymianą podłoża. składniki do poprawienia właściwości podłoża w drodze (chipsy kokosowe, drobne włókna kokosowe, perlit etc)
jak myślisz jest sens próbować zasilić dolistnie roślinę np astvit lub innym środkiem ? (jeśli tak to jakim?). co myślisz o stymulatorze Ashai?(tym ratowałam storczyki)
Sprawdziłam korzenie, i powiedzmy że nie jest źle ale bywało lepiej wiec chyba masz rację ze "zbyt dużą dawką miłości " ;). Jutro zajme się redukcja cytryn. Czy w przypadku osłabionego systemu korzeniowego, nawożenie dolistnie może pomóc i przyśpieszyć regenerację?
i najważniejsze, czego brakuje roślinie.....
co do braków pokarmowych- na początku podejrzewałam braki żelaza (chloroza itd...), teraz skłaniam się że z Azotem tez może nie być za ciekawie....
co do ewentualnych "pasażerów na gapę" zamierzam przeprowadzić prewencyjny oprysk
jeśli widzisz błąd w moich założeniach proszę pisz śmiało..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Niestety, ale widać błędy uprawowe i w pielęgnacji.

Przede wszystkim chloroza może pojawić się również w przypadku przerośniętej bryły korzeniowej, wtedy nawożenie niewiele daje i roślina głoduje.

Po drugie, a w zasadzie przede wszystkim, cytrusy to rośliny słońca, więc trzymanie przy oknie (mam nadzieję, że nie dalej od niego) i za firanką to pozbawienie rośliny cennego światła i słońca.
Jeśli trzymasz w środku, to tylko parapet i bez żadnych firanek i jak najwięcej słońca. Zachodnia wystawa ma swoje wady, największą to wysoki poziom promieniowania UV, który roślina dostaje nagle w godzinach południowych. Inaczej niż w przypadku wystawy wschodniej czy południowej. Jeśli masz możliwość wystawienia na zewnątrz, to najlepiej to zrobić przy wschodniej wystawie, ale po uprzedniej przynajmniej dwutygodniowej aklimatyzacji do słońca.
Tak może stać aż do jesieni, do pierwszych przymrozków. Cytrusy zimujemy w niskiej temperaturze.

Po trzecie, czekanie na zakończenie owocowania, gdy roślina daje oznaki problemów z przesadzeniem to kolejny błąd.

Czwarty błąd, podłoże. Rośliny zawsze przesadzamy niezwłocznie po zakupie do mieszanki ziemi i żwirku, nigdy do samej ziemi, gdyż korzenie muszą oddychać. Pozostawienie w podłożu produkcyjnym to duży błąd, a samo dosypywanie ziemi niczemu nie pomogło.

Oczywiście nie można wykluczyć obecności szkodników zarówno na roślinie (dobrze jest użyć szkła powiększającego), jak i w podłożu. Jednak robienie oprysku pierwszym z brzegiem preparatem to kolejny błąd. Różne szkodniki zwalczamy różnymi preparatami.

Chociaż wg mnie problem leży w błędach uprawowych i mamy do czynienia z przerośniętą bryłą korzeniową, nieprawidłowym podłożem czy stanowiskiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zzztoppl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 cze 2021, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Jeszcze jedno pytanie: czy takie liście z "dziurkami" prze które prześwituje światło (to nie kurz) jest normalne?
występuje to na wszystkich liściach- na starszych (ciemniejszych) jest mniej widoczne...
Obrazek
Cky3p+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 lut 2023, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cytryna - choroba czy stres

Post »

Cześć.

Mam ok 20 letnia cytryne z pestki.

Nigdy nie przycinana, nigdy nie nawożona. Zmieniane tylko podłoże.

Rosla tak naturalnie sama jak chciała.

Rok temu używając kratki i drutów ogrodniczych rozłożyłem ja trochę. Rosla jak szalona. Pełno liści.

W styczniu się przeprowadziłem.
Przewoziłem ja autem. Stała na dworze z 5min.

Obecnie stoi w ciemniejszym miejscu. W miesiąc straciła połowę liści. Gubi po kilka dzienne.
Podlewania tak samo jak wcześniej. Miała trochę skręconych liści. Nie wiem czy to przelanie.

Zmieniałem jej podłoże. Nowa ziemia byla mokra/bardzo wilgotna.
Nadal gubi liście.

Nie wiem czy to stres po przeprowadzce czy przelanie. Wydaje mi się że ziemia nie schnie. Ciężko też mi to stwierdzić. Korzenie miały kolor kremowy, nie były czerwone.

Proszę o rady.

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”