Cytryna traci liście.

Rośliny doniczkowe
Cky3p+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 lut 2023, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cytryna - choroba czy stres

Post »

Cześć.

Mam ok 20 letnia cytryne z pestki.

Nigdy nie przycinana, nigdy nie nawożona. Zmieniane tylko podłoże.

Rosla tak naturalnie sama jak chciała.

Rok temu używając kratki i drutów ogrodniczych rozłożyłem ja trochę. Rosla jak szalona. Pełno liści.

W styczniu się przeprowadziłem.
Przewoziłem ja autem. Stała na dworze z 5min.

Obecnie stoi w ciemniejszym miejscu. W miesiąc straciła połowę liści. Gubi po kilka dzienne.
Podlewania tak samo jak wcześniej. Miała trochę skręconych liści. Nie wiem czy to przelanie.

Zmieniałem jej podłoże. Nowa ziemia byla mokra/bardzo wilgotna.
Nadal gubi liście.

Nie wiem czy to stres po przeprowadzce czy przelanie. Wydaje mi się że ziemia nie schnie. Ciężko też mi to stwierdzić. Korzenie miały kolor kremowy, nie były czerwone.

Proszę o rady.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Cóż, na 20 letnią Cytrynę to na pewno nie wygląda. Każda roślina wymaga regularnego nawożenia w okresie wegetacji. Nie wyobrażam sobie, jak mogła prawidłowo rosnąć bez pokarmu..., wymieniając tylko samo podłoże... Jeśli to prawda, to tylko cud, że ta roślina jeszcze żyje.

Przede wszystkim:

1. Przemarzła.
2. Rośliny sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza.
3. Cytrusy akurat potrzebują maksimum światła, w okresie jesienno-zimowym wymagają zimowania w niskiej temperaturze. W temperaturze pokojowej musisz zapewnić doświetlanie oraz podwyższoną wilgotność powietrza.
4. Stres po zmianie warunków uprawy.
5. Podłoże nie przesycha, bo podłoże jest bez rozluźniacza oraz roślina stoi w ciemnym miejscu.

Zapewnij określone warunki uprawy oraz wymień podłoże na mieszankę ziemi i żwirku albo perlitu. Inaczej w końcu zaczną gnić korzenie.
Roślina i tak pewnie zgubi większość liści, jeśli nie wszystkie ale jest szansa że na wiosnę odbije.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
IGo20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 lis 2019, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Witam
Mam podobny przypadek jak autor. Cytryna kupiona jako owocująca, u mnie jest ze 4 lata. PRzez pierwsze trzy rosła w miarę ok i owocowała, bardzo mocno kwitnęła. OD rok u jest z nią gorzej, mimo że kwitnęła i miala nawet jeden duży owoc i kilka małych to ma coraz mniej liści. Teraz jest już dramat, zostało zaledwie kilknaście liści, reszta opadła, brak nowych pędów. Cytrynę na zimę wstawiam do garażu, temp od 10 do 18 stopni. Stoi w oknie na poludnie wiec ma sporo swiatla jak na polskie warunki. Obrazek
Na zimę podobno nie można nawozić więc nie dolewałem nic prócz wody od września. Co jeszcze mogę zrobić ? Mam ją teraz przesadzić? Zamówiłem już ziemię do cytrusów.
Rośnie w doniczce bez rozluśniacza. Dac na spod jakis keramzyt ?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Powinna rosnąć w mieszance ziemi i żwirku albo perlitu, nie keramzytu. To obligatoryjna kwestia.
Doniczka na podstawce.

18 stopni to za ciepło i za duże wahania temperatury. W okresie jesienno-zimowym powinna być stała w okolicach 10 - 12 stopni.

Do tego ostrożnie z podlewaniem.

Czyli podstawowe błędy: mało przepuszczalne podłoże, nieprawidłowa temperatura oraz pewnie podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”