Cytryna traci liście.

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Cytryna traci liście.

Post »

Witam od ponad pół roku posiadam cytrynę skierniewicka. NIestety od ok 2 tygodni zaczyna tracić liście. Czym to jest spowodowane? Czy to jest normalna reakcja tej rośliny na zmianę pory roku i warunków świetlnych???
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

nie przejmuj się ..to normalne..
moja przygotowana do przewiezienia do piwnicy teraz wygląda tak.
Obrazek
a wiosną myślałem że już po niej..
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Alan1980 pisze:Witam od ponad pół roku posiadam cytrynę skierniewicka. NIestety od ok 2 tygodni zaczyna tracić liście. Czym to jest spowodowane? Czy to jest normalna reakcja tej rośliny na zmianę pory roku i warunków świetlnych???
Pozdrawiam
Gdy liście cytryny od brzegów żółkną, brązowieją i opadają to trzeba ją przenieść do pomieszczenia o wyższej wilgotności, oraz zraszać wodą. Trzeba też pamietać by w okresie zimowym trzymać ją z daleka od kaloryferów.
Dużą wilgotność trzeba też zapewnić teraz: juce, filodendronowi, palmie, figowcowi, fatsji, ...
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
emiliawhp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 12 cze 2008, o 18:07

Post »

jak mojej cytrynie skierniewickiej odpadły liście to przeniosłam ją na parapet (minimalnie odkręcony kaloryfer 20 stopni w pokoju... no i ta łodyga zrobiła się koloru słomiano-ciemno zielony. Dbalam zeby wciaż miała mokro - czy to jest normalne? CO mogę teraz zrobić żeby ją uratować?
"Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie:niech będzie dla was pokarmem" I Moj1:29
" I spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił, a było to bardzo dobre" IMoj1:31
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

emiliawhp pisze: Dbalam zeby wciaż miała mokro - czy to jest normalne?
Masz rację, to nie jest normalne, cytryna nie jest rośliną szuwarowo-błotną, nie znosi stać w mokrej ziemi, szczególnie wtedy, kiedy przygotowuje się do zimy i i tak zamiera. Musi odpocząć, a od wiosny znowu zacznie puszczać liście.
CO mogę teraz zrobić żeby ją uratować?
Gdybyś poczytała ten wątek od pierwszego postu, to może byś się domyśliła, co możesz zrobić. Erazm dokładnie to wyjaśnił...
Ważne - jest duża różnica między utrzymywaniem dużej wilgotności powietrza i zraszaniem rośliny, a zalewaniem jej korzeni.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
emiliawhp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 12 cze 2008, o 18:07

Post »

chodziło mi o to że jej nie przesuszyłam tylko miała naturalnie wilgotną ściółkę. po prostu chcialam zapytac czy to normalna zmiana koloru, czy w gre wchodzi jakiś inny czynnik
"Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie:niech będzie dla was pokarmem" I Moj1:29
" I spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił, a było to bardzo dobre" IMoj1:31
Awatar użytkownika
pianiwo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 13 paź 2006, o 20:51
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Post »

emiliawhp pisze:jak mojej cytrynie skierniewickiej odpadły liście to przeniosłam ją na parapet (minimalnie odkręcony kaloryfer 20 stopni w pokoju... no i ta łodyga zrobiła się koloru słomiano-ciemno zielony. Dbalam zeby wciaż miała mokro - czy to jest normalne? CO mogę teraz zrobić żeby ją uratować?
hmm... o ile dobrze kojarzę, to cytryny nie wolno przelewać bo straci wszystkie liście i "umrze".... moja niestety poszła w zaświaty :roll:
Iwona


----------------
"Wspomnienie uśmiechu nigdy nie przemija"
Awatar użytkownika
Tadzio z Poznania
50p
50p
Posty: 87
Od: 25 sty 2009, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Dlaczego cytryna gubi liście?

Post »

Powieccie mi, dlaczego cytryna gubi liście? (na cholere jej liście?) :oops: :shock: :?:
Cytryna o której piszę ma już ponad trzydzieści lat, nigdy nie zakwitła bo była posadzona z pestki. W tym roku mocno gubi liście, inne lata też gubiła liście ale nie w takich ilościach. Czytałem że jak gubi liście to jest za dużo podlewana albo za mało i bądż tu mądry. :roll:
Jak tylko przyjdzie wiosna i temperatury pozwolą wystawie ja nadór. To jej na pewno pomoże. :!: :D Ponad to w po łowie lutego chcę posadzić już do donicy dalie. A dlaczego w
połowie lutego? A dlatego że pędy wyrastają przez miesiąc, to będzieakurat około polowy marca i potem będzie rosła do pierwszego maja. Na wybujanie ma dobry miesiąc. :D
W zeszłym roku dalie (tę samą) posadziłem na początku maja i kiełkowała właśnie około miesiąca, a jak wykiełkowała to zaczeły ją zjadać ślimaki które dla ratowania roślinki musiałem pozbawić życia. :twisted: CZY te poczynania wedłu was są normalne? :D
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Jeżeli chodzi o cytrynę to jest wiele czynników, przez które cytryna może gubić liście. Takie chyba najbardziej prawdopodobne o tej porze roku to:

- zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu w którym stoi cytryna (która teraz przechodzi okres spoczynku i potrzebuje temp ok 10 - 15 stopni) i tym samym zbyt suche powietrze
- nie powinna też stać bezpośrednio przy źródłach ciepła jak np. kaloryfer
- może to być spowodowane gniciem korzeni przez zbyt mocne podlewanie, o tej porze roku cytrusy potrzebują tylko tyle wody aby nie uschły
- może to też być sprawka jakiegoś szkodnika, np przędziorka
- mogą to też być stare liście

Tak na prawdę aby można było powiedzieć coś bardziej konkretnego na temat tego co się dzieje z twoją cytryną, to dobrze by było gdybyś napisał w jakich warunkach hodujesz roślinę, jak ją pielęgnujesz i pokazał zdjęcia liści, które spadają i całego drzewka a wtedy będzie łatwiej ci pomóc. Może potem znajdzie się ktoś kto ci bardziej dokładniej wyjaśni i powie co się z nią dzieje.

A swoją drogą, 30 letnie drzewko cytrusowe musi być piękne, nawet jeśli jeszcze nie kwitnie. Jak masz możliwości to wklej fotki swojego okazu.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Cytryna gubi liście, bo ma w zimie zbyt mało światła.Pomyśl ile ma go w naturalnych warunkach w krajach skąd pochodzi.U nas możliwe jest utrzymanie jej w dobrej kondycji tylko w oranżeriach, ogrodach zimowych, gdzie ma światło z góry, które dla rośliny jest najważniejsze.

Dalie do doniczek chcąc przyspieszyć sadzi się w marcu , bo posadzone za wcześnie potem będą kruche.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Nom moja też ciągle gubiła liście ale wkoncu odsunąłem ją od kaloryfera więcej podlewam i jest git.Chyba ją za mało podlewałem bo mogę jej nalać tyle wody ze pływa to na następny dzień ma sucho jak wiór.Więc jeszcze zwiększyłem podlewanie i nareszcie dochodzi do siebie,30 letnia to naprawdę piękny okaz :P
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Tadzio z Poznania pisze:Powieccie mi, dlaczego cytryna gubi liście? (na cholere jej liście?) :oops: :shock: :?:
Cytryna o której piszę ma już ponad trzydzieści lat, nigdy nie zakwitła bo była posadzona z pestki. W tym roku mocno gubi liście, inne lata też gubiła liście ale nie w takich ilościach. Czytałem że jak gubi liście to jest za dużo podlewana albo za mało i bądż tu mądry.
selli7 pisze:Cytryna gubi liście, bo ma w zimie zbyt mało światła.Pomyśl ile ma go w naturalnych warunkach w krajach skąd pochodzi.U nas możliwe jest utrzymanie jej w dobrej kondycji tylko w oranżeriach, ogrodach zimowych, gdzie ma światło z góry, które dla rośliny jest najważniejsze.
Cytryna może gubić liście z powodu braków światła w zimie, ale na pewno nie dlatego, że światło nie pochodzi z góry. I nie jest tak, że można ją utrzymać tylko w oranżerii. Jeśli będzie stała w jasnym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 10-15 stopni C i będzie rzadko podlewana, to nie powinna zrzucać nadmiaru liści. Do tego można zastosować doświetlanie przez okres zimowy. Oczywiście, w zimie zawsze w pewnym stopniu zachodzi wymiana liści - roślina zrzuca stare, kilkuletnie, aby wiosną wypuścić nowe. Jednego roku wymienia mniej, innego więcej. Ale na pewno nie powinna zrzucać ich tyle, żeby drzewko zostało łyse. Może to być wina szkodnika, przelania (nawet jednorazowego) albo przewiewu zimnego powietrza (ktoś mógł na chwilę otworzyć okno na klatce). Tak czy inaczej, na wiosnę na pewno wypuści nowe listki ;) Co do przycinania, to możesz skrócić bezlistne gałązki, ale radziłbym na wiosnę bo wtedy lepiej odbije. Oczywiście, cytrusy dobrze znoszą przycinanie i teraz też nic złego by się po takim zabiegu nie stało. Jeszcze pytanie: czy bezlistne pędy zasychają na końcach? Czy są w całości zielone? :) Pozdrawiam!
Pozdrawiam, Marcin ;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

O przyczynach opadania liści poczytaj tutaj, opisz jakie ma warunki cytrus i pokaż zdjęcia. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”