Clematis - pielęgnacja, wymagania

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Jeśli mróz nie ściśnie to może Ernest Markham zdąży jeszcze zakwitnąć, wczoraj był taki.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Ela_2015
500p
500p
Posty: 543
Od: 26 gru 2015, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Jak na listopad łady kwiatuszek pokazałaś Eliza52.
U mnie na działce Kacper jest cały zieloniutki i dzisiaj naliczyłam około 40 kwiatków,
coś mu się pomyliło.Zapowiadają przymrozki i wątpię,żeby zdążył je otworzyć.
Pozdrawiam.
Ela
bietka1964
200p
200p
Posty: 288
Od: 19 mar 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Kiedy okrywacie na zimę? U mnie dzisiaj przymrozek
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Chcę ustawić 2 drewniane kratownice o wymiarach 180 cm x 180 cm. Chciałbym przy nich posadzić jakieś powojniki. W innym wątku znalazłem odmiany pachnące. Np. któraś z tych:

powojnik południowy
powojnik potrójny 'Rubromarginata'
powojnik 'Sweet Summer Love'


Tylko czy to ma sens? Wg. opisów dorastają do 3 czy nawet 5 m. Czy nie będą za duże na kratkę 1,8mx1,8m?
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

1. Najlepiej świeżo zebrane nasiona, b.lekko wysuszone, kąpię przez około 5 min. w lekko różowym roztworze nadmanganianu potasu.

2. Umieszczam je po ok 10-15 sztuk w strunowych małych torebkach z niewielka ilością wermikulitu ok. 1/3 łyżeczki i nasączam wodą z kranu
Nie może być przelane, ma być wilgotne jak piasek na plaży :wink: Torebeczki zostawiam lekko domkniete lub tez calkowicie otwarte.
Tak trzymam je ok. 2 miesiące w lodówce na drzwiach. W tym czasie kontroluję czy nie pojawia się pleśń lub nie mają za sucho(co 2 tyg.)

3. W razie pleśni kapię nasiona w nadmanganianie, torebki rowniez przeplukuję w nadmanganianie, usuwam zepsute miękkie nasionka, dosypuję wermikulit oraz nasaczam go świeżą wodą.

4. Po stratyfikacji nasionka obieram bardzo delikatnie z łupinek!!! Uszkodzone bedą potem gnić i zakażać pozostałe.

5. Przepłukuję w nadmanganianie umieszczam w nowym wermikulicie nasaczonym wodą i ustawiam otwarte torebeczki w słoiku bez zakretki bo maluchy muszą oddychać na
słonecznym parapecie. Wypada to gdzieś w styczniu/lutym. Od teraz wygrzewają się na słonku i muszą mieć lekko wilgotno.

6. Po około 3 tyg. warto do nich zajrzeć czy coś sie nie dzieje, tzn. czy aby już nie kiełkują. Drobniejsze nasionka Frans Rivis od Ciebie Krysiu startowały szybko, a
wielkokwiatowe bordowe trochę póżniej. Prawie ze 100% frekwencją ;:138

7. Takie młode podopieczne sadzę w torfowej ziemi pół na pół z wermikulitem po 3 w malej doniczce takiej w jakie pikuję pomidorki to chyba jest nr.9 ale nie jestem pewna.
Doniczki odkażam w duzo ciemniejszym roztworze nadmanganianu.

8. Jeżeli zdarzy się, że uschną zielone pędy nadziemnie, należy je przyciąć pozostawiając najniższe rozgalezienie listków a wlaściwie ogonki po listkach. Wykąpiemy cale roślinki
w jasno rożowym nadmanganianie i sadzimy na nowo w świeżej mieszance ziemi. Ruszą uśpione pąki w rozwidleniach pomiedzy listkami.

9. Podlewamy maluchy tylko woda, aż do jesieni. Na jesieni należy zmniejszyć podlewanie,, aby przeszły w stan spoczynku. Pilnujemy aby spały, a jednoczesnie nie mialy
calkowicie sucho jak pieprz.

10. Przez następne 3-4 lata uszczykujemy im główne pędy, po to aby wzmocniły im się korzenie. Co roku przesadzamy w lepszą ziemie tzn. stopniowo zwiększamy ilość torfu. W
czwartym roku ja dosypałam przekompostowanego obornika ze sklepu.

11. Drugiej zimy zadołowałam donice z clematisami w tunelu foliowym.

12. Od drugiego roku też zaczęłam je zasilać Florowitem uniwersalnym tym ciemnym naturalnym (nie jasnozielony).

Krysiu chyba wszystko pozbierałam, jak coś mi się przypomni to napiszę jeszcze. Działaj kobieto powodzenia życzę ;:196
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Czy usunąć zabezpieczenia zimowe (kupczyli z drobnej kory i kompostu) mimo tego, że w nocy są minusowe temperatury?
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Na moich powojnikach są już zielone pąki, niekóre pękają. Nocne minusowe temperatury nie szkodzą im zupełnie. Myślę, że rozgarnięcie kopczyków nie zaszkodzi, tym bardziej że w ciągu dnia jest ciepło i pod kopczykiem może im być za gorąco.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Na moich powojnikach też były już zielone pąki, niestety zmarzły. ;:219
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

W wolnej chwili muszę przeczytać ten wątek od deski do deski, bo w tamtym roku posadziłam 2 powojniki i myślałam, że nie przeżyły, ale szczęśliwie wyłażą z ziemi :) Chyba wsadziłam je w złe miejsce i będę musiała je przesadzić, bo 1 powojnik w tamtym sezonie wypuścił 2 kwiaty, a drugi nawet nie zakwitnął.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Witam :wit dziś kupiłem swojego pierwszego powojnika. Chcę go posadzić do dużej donicy ale nie wiem jaka ziemia będzie odpowiednia. Czy może to być ziemia uniwersalna zmieszana z ziemią z ogródka ? I powiedzcie czy mam go przycinać czy nie bo jestem lajkiem w uprawie powojników a niechciałbym go zmarnować.
Pozdrawiam :D
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

W moim ogrodzie są trzy Clematisy w różnych kolorach.W pierwszym roku super się rozrosły a na zimę zasychają. Mam pytanie bo jednego roku wszystko wycięła u siebie znajoma ,bo stwierdziła,że to wyschło i nic z tego nie będzie. Ja swoje wysuszone łodyżki zostawiłem i na wiosnę wypuszcza nowe pędy od dołu w górę.Czy te suche części to się zostawia na "rusztowanie" dla nowych pędów ? Nie mam już kontaktu ze znajomą i nie wiem czy po wycięciu wszystko odrosło u niej.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Wszystko zależy od tego jaką odmianę powojnika posiadasz, są powojniki wcześnie kwitnące, które przycina się na wysokość 150 cm, ale są i późno kwitnące, które tnie się na wysokości około 50 cm.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

:wit odmianę masz napisaną na ulotce 2 posty wyżej. Kwitnie (tak pisało na ulotce) od lipca do października , więc chyba jest to późna odmiana ?
Pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”