Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Gieniu, on był posadzony jesienią ubiegłego roku i był niewielki. Teraz też jeszcze nie ma metra nawet. Z doniczką sięga mi do piersi, a mam 160cm.
Owoców jeszcze nie było, bo za młody jest. Z opisów wynika, że ma dobre owoce. Dodam, że kupione dla mamy kilka dni temu to samo drzewko, wygląda bardziej strzeliście. Ma mniej gałęzi, jest wyższe i węższe. Fotki niestety nie zrobiłam. Od razu zawiozłam mamie, żeby czym prędzej posadziła.
Nazwa pewnie była przekręcona, bo sprzedawcy często nie chcą podać właściwej nazwy ze względu na licencję. Kupiłam tak np śliwę Fruca, którą sprzedano jako Fruktę, a w moim ogrodniczym centrum to nawet Tuti Fruti ją ochrzcili. :wink:
Pozdrawiam,Vivien333
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Dzięki za info :) . Z opisu i ze zdjęć faktycznie wygląda na strzeliste, wąskie drzewko, bo wysokość akurat jest mi obojętna. Z decyzją i zakupem muszę się wstrzymać do 5 listopada, wtedy wrócę do Polski po kilkutygodniowym wypadzie. W mojej rodzince jest ogromny popyt na owoce takie jak maliny, truskawki, wiśnie, czereśnie i śliwki. O, i orzechy włoskie. Ile by nie było, wszyściutko zjedzą. Za jabłkami nikt jakoś nie przepada, gruszę wycięliśmy. Taka wisienka do podjadania prosto z drzewa - super sprawa.
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

No i przyszło drzewko, wiśnia kolumnowa z ogromnym guzem na korzeniu głównym. Drzewko gałązki miało praktycznie suche, co i nie dziwne skoro taki ogromny guz blokował pobieranie pokarmu. Wysłałam reklamacje , z fotkami i w ciągu dwóch dni otrzymałam drugie, pięknie ukorzenione i z zielonymi gałązkami . Sprawę załatwili wzorcowo ;:138 .

Obrazek

Obrazek

Ponieważ guzowatość korzeni w drzewkach (oprócz winorosli i malin nie jest systemiczna) obcięłam guza , korzonków zostało niewiele, to zredukowałam tez koronkę do niezbędnego minimum i spróbuje uratować te wisienkę. Dopóki guz nie pęknie i nie sieje bakteriami, można go obciąć, w Polsce nie wolno sprzedawać takich drzewek.

Zabezpieczyłam rany po cięciu maścią z funabenem , wsadziłam do doniczki zadołowałam i czekam do wiosny , ruszy czy nie ruszy :wink: .W tej sadzonce to tylko przewodnik był żywy, zielony, a gałązki podsuszone.


Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Witajcie. :wit

Jak to jest z tą wiśnią Łutówką? Opłaca się mieć choć jedno drzewko? Dobrałem je, bo gdzieś na yt widzialem filmik ale później rozczytałem się o różnych opiniach o tej odmianie. :roll:
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 727
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Mam 40 letnie drzewko 3.5 m na 5 szerokości. Przez te lata dała setki kg pysznych jak na wiśnię owoców. Nie pękają i nie gniją nawet robaczków nie ma za wiele(bez pryskania) Trzeba ciąć bo się robią ,,łyse" pędy. Ostatnie lata trzeba u mnie(ROD) pryskać na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Epidemia jakaś a wcześniej tego nie było, ten grzyb ograniczy zbiór o 50-80%. W dobre lata zdarzało mi się zerwać 20-30 kg z tego jednego drzewa. Znakomite wino wychodzi z tych wiśni. Nie taka zła ta odmiana w mojej ocenie oczywiście w okresie 40 letnim. Raz rok gorszy raz średni raz znakomity?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

To znacząco mnie pocieszyło. Tylko nauczyć się je przycinać pozostało. ;:333
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Tak jak Yogibeer701 napisał. Trzeba ciąć i pryskać na brunatną zgniliznę. Ale której nie trzeba? Mogę dopowiedzieć jeszcze, że wychodzą z niej niezłe nalewki.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Chciałem właśnie wiśnie na każde możliwe przeznaczenie. Kupiłem trzy odmiany:

Łutówka
Panda 103
Sabina
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

To fakt, cięcia Lutowki trzeba sie nauczyć, i od samego początku tego cięcia pilnować. U mnie już za bardzo się ogołociła, na początku była bardzo plenna, potem już nie za bardzo było co zrywać.
Na każde możliwe przeznaczenie czyli ? Nalewki, soki, dżemy, i na świeżo.
Nalewek nigdy nie robiłam, do jedzenia na świeżo normalnej, zwykłej wiśni nie polecam tylko krzyżówki wisnioczeresni, czyli czerechy. Są bardzo dobre również na inne przetwory; i soki , i dzemopodobne. Miałam kiedyś North Star, Lutowke, Sabine /Lucynę . Od dawna mam Groniasta , przez ostatnie dwa lata odmładzana, która dobrze planuje, miałam Pandy - wywaliłam bo kiepsko było z owocowaniem. Tej jesieni kupiłam Carmine i wiśnie kolumnowa. Najbardziej się ciesze z tej kolumnowej.
Pozdrawiam! Gienia.
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Pandy kiepsko Ci owocowała? U mnie rośnie zestaw: Groniasta, Pandy, Łutówka i dwie odmiany szklanek (małe jeszcze, ale już kwitną). Pandy w takim towarzystwie owocuje całkiem przyzwoicie. Z tych odmian Łutówka wymaga najwięcej pracy, ale oprócz owoców wykorzystujemy też liście. Do kiszenia ogórków i do soku z aronii. Liście pozostałych odmian nie są tak aromatyczne. Do jedzenia na świeżo jest dla mnie za kwaśna.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1028
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Łutówka jest nadal uprawiana nie tylko w Polsce.
Na stronie Uniwersytetu Montana jest ciekawe porównanie win otrzymanych z wiśni (w tym z Łutówki), aronii, kamczatki i porzeczki.
https://agresearch.montana.edu/warc/res ... tions.html
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

przed działką miałem zagajnik wiśniowy który posadził z jej ojciec z bratem , wybujało to okrutni , dwa lata temu robili drogę i wycieli wszystko w pień !!! ale w ubiegłym i w tym roku wiśnie odbiły być może od korzenia albo z pestek rosną pięknie , może za dwa lata będę miał co zebrać, nie sadzę swoich bo po co , choć mam dwie kilkuletnie ale licho rosną jedna to jakaś dziwna odmianie z małymi listkami i bardzo małymi owocami a miała niby być bodajże kowelka


Proszę o poprawną pisownię na forum.
Dziękuję.
bab...
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

To pewnie Antypka będzie podkładka dla wiśni , ma małe sercowate listki
no i bardzo małe owoce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”